• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karantinas pakeitė daugelį gyvenimo sričių. Laidotuvės ne išimtis. Laidojimo namų atstovai pastebi, kad vis daugiau žmonių renkasi kremuoti palaikus. Ypač jeigu žmogus mirė nuo koronaviruso. Be to, kremuotus palaikus dalis žmonių tiksi palaidoti vėliau, pasibaigus karantinui. Dar laidojimo namų atstovai pastebi, kad laidotuvėse dažnai dalyvauja iki 5 žmonių, todėl nebereikia gedulingų pietų.

Karantinas pakeitė daugelį gyvenimo sričių. Laidotuvės ne išimtis. Laidojimo namų atstovai pastebi, kad vis daugiau žmonių renkasi kremuoti palaikus. Ypač jeigu žmogus mirė nuo koronaviruso. Be to, kremuotus palaikus dalis žmonių tiksi palaidoti vėliau, pasibaigus karantinui. Dar laidojimo namų atstovai pastebi, kad laidotuvėse dažnai dalyvauja iki 5 žmonių, todėl nebereikia gedulingų pietų.

REKLAMA

Vilniaus laidojimo namų komercijos direktorius Bronislovas Polanskis teigė, kad karantino metu laidotuvėse dalyvauja vienas šeimos ūkis. Laidotuvėse dalyvauja tik namiškiai, o kaimynai ar draugai jau nebeateina.

„Mirusiuosius nuo koronaviruso artimieji dažniausiai prašo kremuoti. Ir tada sprendžia, ką daryti su urna, atsisveikinti su mirusiuoju šarvojimo salėje, ar laidoti iš karto kapinėse. Dažnai žmonės atideda laidotuves, kol baigsis karantinas ar grįš iš užsienio artimieji.

REKLAMA
REKLAMA

O laidotuvėms kiekvienas žmogus išleidžia skirtingą sumą pinigų. Vieniems pakanka pašalpos, nes žmonės neturi pinigų (savivaldybė išmoka 320 eurų vienkartinę laidojimo pašalpą, laidojusiam asmeniui – aut past.). Kiti laidotuvėms išleidžia ir 2 tūkst. eurų. Papildomai mokėti laidojant mirusiuosius nuo koronaviruso, nereikia“, – pastebėjo B. Polanskis.

REKLAMA

Kremuoti palaikus pigiau

Kauno laidojimo namų direktorius Mantas Gicevičius irgi teigė, kad dažniausiai mirusiuosius nuo koronaviruso artimieji prašo kremuoti.

„Kremavimas suteikia galimybę pasibaigus pandemijai ar grįžus iš užsienio artimiesiems surengti normalias tradicines laidotuves. Be to, kremuoti palaikus išeina pigiau, gyventojai gali sutaupyti iki 50 proc. Tik kremavimas atidedant laidotuves kainuoja 500 eurų, o laidotuvėms žmonės dažniausiai išleidžia apie 1500 eurų“, – kainas komentavo laidojimo namų direktorius.

REKLAMA
REKLAMA

Kauno laidojimo namų „Atminimas“ administratorė pasakojo, kad labiausiai laidotuvių kainą lemia karsto ar urnos pasirinkimas.

„Iš tikrųjų kremuoti išeina pigiau, nes į kremaciją gabenti skirtas karstas yra pigesnis, negu tas, kuriame palaikai laikomi šarvojimo salėje, o paskui laidojami į kapinėse. Kremuojant galima dar sutaupyti pasirinkus ir pigesnę urną.

Dažniausiai laidotuvėms žmonės išleidžia nuo 800 eurų iki 1400 eurų. Kiekvienas atvejis individualus, tačiau brangaus ir mylimo žmogaus laidotuvėms žmonės nenori taupyti. Renkasi, pavyzdžiui, brangiausią ąžuolinį karstą. Kitiems svarbu išleisti mažiau, tad renkasi kartoninius karstus. Tačiau dabar niekas neberengia gedulingų pietų, tad šiuo aspektu visi sutaupo“, – komentavo laidojimo namų administratorė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Karantininės laidotuvės pigesnės

Laidojimo namų Klaipėdoje „Pajūris“ laidotuvių organizatorius Ignas Vasiliauskas pasakojo, kad šiuo metu, dažniausiai laidotuvėse dalyvauja 2 namų ūkiai, iki 10 žmonių

„Pastebėjome išaugusį susidomėjimą kremavimu, ypač jeigu žmogus mirė nuo koronaviruso. Be to, dalis žmonių atideda laidotuves, nes laukia iš užsienio grįžtančių artimųjų“, – aiškino laidotuvių organizatorius.

REKLAMA

Taip pat jis pastebėjo, kad karantino metu vykstančios laidotuvės gali būti iki dviejų kartų pigesnės.

„Dalyvauja mažiau žmonių, nereikia rengti gedulingų pietų. Šiuo metu žmonės vidutiniškai laidotuvės išleidžia 700–800 eurų.

Be to, laidojimo įmonės netaiko jokių mokesčių, jeigu laidojamas žmogus mirė nuo koronaviruso. Nors mums ir kainuoja apsaugos priemonės, tačiau žmonėms nereikia už jas papildomai mokėti. Kiek stebiu, dauguma įmonių papildomai klientų neapmokestina“, – pasakojo I. Vasiliauskas.

REKLAMA

Tačiau, pasak jo, atsisveikinimas su mirusiuoju nuo koronaviruso vyksta jau kitaip.

„Artimieji su juo atsisveikina jau kapinėse. Šarvojimo salėje leidžiame atsisveikinti tik su mirusiaisiais dėl kitų priežasčių ar ligų“, – teigė I. Vaisiliauskas.

Žmonės bijo dalyvauti laidotuvėse

Šiauliuose įsikūrusių laidojimo namų „Norgailė“ direktorius pasakojo, kad gyventojai paiso Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimų, todėl laidotuvėse dalyvauja iki 10 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau pastebime, kad tiek daug žmonių susirenka jau retai. Gyventojai bijo koronaviruso. Todėl dažniausiai į laidotuves susirenka tik patys artimiausi – vos 2 ar 5 žmonės“, – teigė laidojimo namų direktorius.

Pasak jo, šiuo laikotarpiu vis daugiau žmonių renkasi kremavimo paslauga. Pašnekovas įžvelgia keletą šios tendencijos priežasčių:

„Gyventojai stebi užsienio tendencijas, ten kremavimas labai populiarus. Vis tik dažniausiai kremavimą renkasi jaunesni žmonės, vyresniems – tai vis dar neįprasta.

REKLAMA

Dar dažnai kremuoja žmones mirusius nuo koronaviruso. Šis būdas ir saugus, ir patogus. Dalis žmonių po kremavimo laidotuves atideda, vieni laukia karantino pabaigos, kiti iš užsienio grįžtančių artimųjų.“

Laidojimo namų direktorius pastebėjo, kad prasidėjus karantinui teko keisti įprastą laidotuvių tvarką.

„Šiuo metu atsisveikinimas su mirusiu vyksta kapinėse, o ne šarvojimo salėje. Nors pagal rekomendacijas iki 10 žmonių ir gali atsisveikinti su mirusiuoju, tačiau mes nusprendėme nerizikuoti.

REKLAMA

Vis tik patalpose daug didesnė tikimybė užsikrėsti koronavirusu, nors joje ir nedaug žmonių. Juk mūsų niekas neapsaugos, jeigu patys nesisaugosime. Tad kol kas žmones kviečiame atsisveikinti su mirusiuoju kapinėse“, – pasakojo pašnekovas.

Kalbėdamas apie laidotuvių kainas laidojimo namų direktorius sakė, kad brangiau moka tie, kurie kremuoja palaikus. Vis tik tikslesnės kainos pašnekovas nesiryžo įvardinti. Tačiau patikslino, kad kiekvienas atvejis skirtingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vieniems žmonės laidotuvėms pakanka kelių šimtų, o kiti išleidžia jau daugiau negu 1000 eurų. Taip pat šiuo metu sudėtinga įsigyti gėlių, todėl joms žmonės išleidžia mažiau. Dar šiuo metu niekas neberuošia gedulingų pietų. Tai irgi padeda sutaupyti“, – tikino laidojimo namų direktorius.

Krematoriumas skaičiuoja rekordus

Bendrovės „K2 LT“ valdomas „Lietuvos krematoriumas“ pernai atliko 7380 kremavimų. Tai – 50 proc. daugiau nei 2019 metais, kuomet buvo atlikti 4‘902 kremavimai, arba beveik dvigubai daugiau nei 2018 metais, kuomet buvo atliktos 3804 kremacijos.

REKLAMA

Iš visų pernai atliktų kremacijų, 578 yra susijusios su Covid-19, t.y., prieš mirtį šie asmenys arba sirgo koronavirusu, arba jiems buvo įtariama ši liga, bet nebuvo atliktas tyrimas dėl Covid-19. Vien per 2020 metų gruodžio mėnesį buvo atlikti 794 kremavimai, t.y. 75 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai, iš jų – 370 asmenų palaikų, kurie sirgo koronavirusu arba jiems buvo įtarta ši liga.

REKLAMA

„Žmonių, besikreipiančiųjų dėl artimųjų palaikų kremavimo, srautai išaugo dėl įvairių priežasčių, – sako įmonių grupės „K2 LT“, valdančios „Lietuvos krematoriumą“ ir ritualinių paslaugų centrą „Rekviem“, direktorius Bernardas Vilkelis. – Žmonės dažniau renkasi mūsų, o ne kaimyninių šalių krematoriumus, išaugęs pačios paslaugos populiarumas bendrai, o per paskutinius mėnesius ir dėl suvaržymų, organizuojant laidotuvių ceremonijas.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, kai kurie asmenys galbūt dabar yra saviizoliacijoje ir negali šiuo metu surengti atsisveikinimo ceremonijos, dar kiti nori surengti ją su daugiau dalyvių, todėl palaikus kremuoja ir laukia, kuomet pasikeis sąlygos. Įtakos turėjo ir bendrai padidėjęs mirtingumas“.

Lietuvos krematoriume Kėdainiuose yra dvi kremavimo linijos, per metus galinčios kremuoti iki 10 tūkst. velionių. Šiuo metu yra projektuojama trečioji linija, tuomet bus galima atlikti iki 15 tūkst. kremacijų per metus.

Bendrovė skelbia, kad vien mirusio kremavimas joje kainuoja 382 eurus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų