„Tai puiki diena ir puikus rezultatas. Todėl, kad toliau plėtosime savo energetiką, stiprinsime energetinę sistemą, sieksime save aprūpinti ir ateityje, kai elektros poreikis augs kartais (...). Prisijungimas prie kontinentinės (Europos – BNS) elektros tinklų leis mums būtent tai ir padaryti“, – laikrodžio atidengimo renginyje sakė premjerė Ingrida Šimonytė.
„Šis laikas labai simboliškas. Jei pažiūrėsime, kur pradėjome ir kokį kelią nuėjome, tas kelias nebuvo paprastas. Jis vedė per energetinę blokadą, vamzdžių atjungimus, kosmines kainas vartotojams, Astravo atominę elektrinę pašonėje. Tačiau atstovėjome, turėjome aiškią viziją ir aiškų tikslą“, – kalbėjo energetikos ministras Dainius Kreivys.
Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS/UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje.
„Iš šitos nemalonios kompanijos pasitraukti buvo mūsų ilgalaikis tikslas“, – teigė I. Šimonytė.
„Tai paskutinė sovietinė sistema mūsų šalyse, prisijungsime prie Europos šeimos. (...) Po 100 dienų būsime stabilesni ir labiau nepriklausomi“, – renginyje sakė Latvijos klimato ir energetikos ministras Kasparas Melnis.
Pasak Energetikos ministerijos, Vilniuje esančiame Energetikos muziejuje įrengtas laikrodis skaičiuos laiką iki Baltijos šalių energetinės nepriklausomybės, iki kurios „Lietuva nuėjo nepaprastai ilgą ir sudėtingą kelią“.
Planuojama, kad Baltijos šalių elektros tinklai su kontinentinės Europos tinklais sinchroniškai pradės veikti kitų metų vasario 9 dieną.
Dieną prieš tai – vasario 8-ąją – Lietuva, Latvija ir Estija atsijungs nuo rusiškos IPS/UPS sistemos ir atliks vienintelį bendrą izoliuoto darbo bandymą, po kurio nebebus grįžta į senąją sistemą.
Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų operatorės dar liepą informavo Rusiją ir Baltarusiją apie su jomis planuojamą nepratęsti BRELL sutartį ir pasitraukimą iš jos 2025 metų vasarį.