Vienas iš tokių – vilnietis Mindaugas (vardas pakeistas), kuris neseniai išsinuomojo gerą butą, persikėlė į jį gyventi, tačiau gavo šaukimą į kariuomenę.
Jis skundėsi, kad būnant kariuomenėje jam nuomotis butą Vilniuje ir mokėti po 650 eurų kas mėnesį neapsimoka. Tačiau, jeigu jis nutrauks nuomos sutartį per anksti – nepraėjus metams – praras 650 eurų depozitą.
Vaikinas piktinosi, kad šaukimas į kariuomenę ne tik sujaukė jo visus planus, bet dar ir nemažai jam kainuos: „Tai kas man dabar atlygins tą žalą?“
Kada ir kaip būtų galima atgauti depozitą?
Nekilnojamojo turto (NT) brokeris Mantas Mikočiūnas paminėjo, kad tam tikrais atvejais, būsto nuomos sutartį nutraukiant anksčiau laiko, galima taikyti force majeure (nenugalimos jėgos) faktorių.
„Pvz., kai buvo kovidas, buvo žiūrima į sutarčių sudarymo laiką. Jeigu būsto nuomos sutartis buvo sudaryta iki tada, kai per žinias buvo pradėta kalbėti apie Kinijoje atsiradusį virusą, tai buvo galima taikyti force majeure punktą.
Tačiau, jeigu sutartis buvo pasirašyta po to, force majeure jau negali būti taikomas, nes tą jau buvo galima numanyti ir jau paties nuomininko reikalas, kad jis rašosi būsto nuomos sutartį esant tokioms aplinkybėms“, – dėstė M. Mikočiūnas.
Taigi, anot jo, šiuo atveju yra panašiai: jeigu vaikinas žinojo, kad yra šauktinio amžiaus, žinojo, kad vyks tas šaukimas, bus skelbiami sąrašai, tikėtina, jis galėjo tą numatyti ir buto nesinuomoti.
„Juk nėra taip, kad kažkas vieną giedrą dieną paima, ateina ir sako: laba diena, mes tave šaukiame į kariuomenę. Visi iš anksto žino, kad gali į tuos sąrašus pakliūti. Man atrodo, šiuo atveju jis to galbūt neįvertino, nesitikėjo ir jam tai buvo staigmena.
Tačiau, jei toks ginčas pasiektų teismą, mano supratimu, būtų pripažinta, kad vaikinas yra pats atsakingas už tai, kad neįsivertino galimybės būti pašauktas į kariuomenę. Tai, žiūrint iš teisinės pusės, manau, kad nėra šansų tą depozitą atgauti“, – komentavo NT brokeris.
Vis tik jis paminėjo, kad depozitą vaikinas galėtų atgauti nebent jį grąžinti geranoriškai sutiktų buto savininkai.
„O, pagal praktiką, matau galimybę susitarti su būsto šeimininkais, kad vaikinas savo jėgomis surastų kitus nuomininkus, kurie tomis pačiomis sąlygomis nuomotųsi butą.
Tai turto savininkas niekaip finansiškai nenukentėtų. Naujieji nuomininkai sumokėtų depozitą, o senajam šeimininkai jį grąžintų“, – dar vieną išeitį paminėjo M. Mikočiūnas.
Duoda dienpinigių, apmoka maistą ir keliones
Lietuvos kariuomenė naujienų portalui tv3.lt atsiųstame komentare primena, kad šaukimo procesas prasideda nuo karo prievolininkų sąrašų, kurie kasmet kompiuterinės programos ir stebėtojų pagalba būna sudaromi atsitiktiniu būdu.
Šiemet visi šaukiamojo amžiaus asmenys šauktinių sąrašus galėjo pasitikrinti jau nuo sausio 10 d.
Jų aiškinimu, patekus į sąrašą, iki nurodytos datos reikia susisiekti su Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba ir praeiti sveikatos patikrą.
Pašnekovai paminėjo, kad karo prievolininkams už kiekvieną tinkamumo privalomajai karo tarnybai tikrinimo dieną būna mokami dienpinigiai ir maistpinigiai.
Taip pat gali būti apmokamos kelionių išlaidos į regioninį karo prievolės ir komplektavimo padalinį ar Karinę medicinos ekspertizės komisiją ir atgal.
„Būsto nuomos išlaidų kompensacijos nėra, nes 9 mėn. tarnybos metu kariai yra visiškai aprūpinami maistu, gyvenama vieta, uniforma ir kitomis gyvenimui reikalingomis priemonėmis“, – nurodė kariuomenės atstovai.
Dėl didelės žalos karo tarnybą galima perkelti
Lietuvos kariuomenė vardijo, kad pradėjus 9 mėn. tarnybą būna gaunamos nustatyto dydžio išmokos ir socialinis paketas, kuris apima draudimą, darbo vietos išsaugojimą, būsto paskolos atidėjimą ir t. t.
„Visas šaukimo procesas gali užtrukti ir kelis mėnesius, taigi yra pakankamai laiko susiplanuoti savo tarnybos pradžią, savo finansinius ir kitus įsipareigojimus, sudaryti ar nutraukti sutartis.
Kiekvienas karo prievolininkas gali rašyti prašymą atidėti tarnybą dėl galimai patiriamos neproporcingai didelės žalos, tada asmens situacija vertinama individualiai pateikus reikiamus dokumentus Atrankos komisijai“, – paminėjo atstovai.
Jie taip pat pridūrė, kad, išreiškus norą atlikti tarnybą pirmumo teise, asmeniui yra suteikiama galimybė pasirinkti, kada ir kuriame kariniame vienete jis atliks 9 mėn. nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą:
„Taip karo prievolininkas gali susiplanuoti savo tarnybą ir laiką. 2025 m. šaukimo planą, kuriame nurodytas laikas ir kariniai vienetai, galima pasitikrinti „Karys.lt“ puslapyje.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!