Kartais atsitinka, kad kas vieniems yra nelaimė, kitiems gali prisidėti prie sėkmės. Šalies pramonininkų nuomone, dabartiniu metu Lietuvai į naudą išeina problemos euro zonoje. Mat dėl jų jau kuris laikas ritasi žemyn su litu susieto euro kursas, o tai gali dar labiau paskatinti atsigaunantį mūsų eksportą.
Litas – paskui eurą
Iš pradžių buvo Graikija. Vėliau prie jos prisidėjo Airija. Šių euro zonos valstybių biudžetuose atsivėrus didžiulėms deficito skylėms, joms Europos Sąjunga įsūdė paskolas. Graikijai buvo nutarta skirti 110 mlrd. eurų, Airijai – 85 mlrd. eurų kreditus.
Tačiau tai greičiausiai toli gražu ne pabaiga. Vis garsiau kalbama, kad skolintis gali pasiryžti ir Portugalija, ir Ispanija, ir Italija, ir netgi Belgija. Kadangi ES valstybių galimybės teikti kreditus sunkumų turinčioms šalims yra ribotos, nes iš esmės skolina viena Vokietija, atsirado prognozių, kad neseniai susikūrusi euro zona gali žlugti.
Aišku, kad sklindant tokioms žinioms euro kursas ėmė smukti. Nuo spalio pradžios iki lapkričio 30–osios JAV dolerio atžvilgiu, žiniatinklio „Markets.lt“ duomenimis, jis buvo sumažėjęs net 6 proc. Kartu su juo smuko ir litas. „Žinoma, mūsų eksportuotojams tai palanki žinia. Lietuvos produkcija tampa pigesnė, o kartu ir konkurencingesnė pasaulinėse rinkose“, – „Respublikai“ tvirtino Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mykolas Aleliūnas.
Pigino specialiai
Įsisiautėjus sunkmečiui nemažai šalių, tarp jų – ir kaimynės Lenkija su Baltarusija, net specialiai devalvavo savo valiutas, kad palaikytų eksportą. Baltarusių rublis apie 20 proc. buvo devalvuotas oficialiai, o lenkų zlotas tiek pat – neoficialiai, paleidus į apyvartą didesnę masę pinigų. Lietuva tokios galimybės neturėjo, nes mes esame praradę teisę į savo valiutos emisiją, o litas yra susietas su euru tam tikru pastoviu santykiu.
Vis dėlto eksportas iš Lietuvos augo ir iki pradedant smukti su litu susietam eurui. Statistikos departamentas (SD) paskelbė, kad 2010 m. rugsėjo mėn. buvo eksportuota prekių už 4,9 mlrd. litų, arba net 31,4 proc. daugiau nei praėjusių metų tą patį mėnesį. Sugretinus sausio–rugsėjo mėn. ir praėjusių metų to paties laikotarpio duomenis paaiškėjo, kad 2010–aisiais eksportas padidėjo 28,4 proc. Neabejojama, kad eksportas didžiausios įtakos turi ir jau antrą ketvirtį po 1,1 proc. augusiam mūsų šalies bendrajam produktui.
„Jei euras ir toliau smuks, tai bus tam tikra paskata mūsų eksportui dar labiau išaugti. Tiesa, eksportui į euro zonos šalis nusmukęs euras, o drauge su juo ir litas, įtakos nepadarys. Ją jis gali padaryti išvežant prekes į kitas, ne euro zonos, šalis“, – tvirtino M.Aleliūnas.
Jis sakė, kad šiandien išradingai dirbančios Lietuvos įmonės savo produkciją pardavinėja visame pasaulyje. „Žinau vieną baldų įmonę, kuri gaminius eksportuoja į Šiaurės ir Pietų Ameriką, Afriką. O štai prieš kelias dienas atvažiavo pirkėjai net iš musulmoniškos šalies Irano. Daug kas priklauso ne tik nuo to, kaip tu gamini, bet ir nuo to, kaip moki surasti rinką savo produkcijai“, – sakė vienas iš Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovų.