Pirmadienį priešpiet tai išbandė naujienų portalo tv3.lt skaitytojas Lukas. Jis į kaimyninę šalį važiavo nuo Lazdijų pusės.
Vyras pasakojo, kad prieš jį buvo 3 automobiliai, o už jo – irgi maždaug tiek.
„Iš viso patikrą vykdo 4 pasieniečiai – dvi moterys ir du vyrai. Ant pagrindinio kelio uždėtas ženklas, kad reikia nusukti į dešinę – tiesiai važiuoti iš Lazdijų į Lenkiją jau nebėra dabar galimybės“, – pasakojo Lukas.
Pasak jo, nusukus į dešinę, čia iškart buvo susiformavus automobilių eilė, vykdoma patikra.
„Tikrina visus automobilius iš eilės. Nėra taip, kad pasirinktinai (na, kiek dabar pavyko per tas 5 – 6 patikros minutes).
Paprašė pasienietės mano ir šeimos narių pasų, vairuotojo pažymėjimo nereikalavo. Bet paprašė išlipti ir atidaryti bagažinę, ar nieko nesivežu neleistino“, – pasakojo skaitytojas.
Jo teigimu, pati patikra trunka tikrai greitai, labiausiai užtrukti gali laukimas susiformavusiojoje automobilių eilėje.
„Po patikros, maždaug už 300–400 metrų (jau išvažiuojant į pagrindinį kelią), stovėjo ir policijos ekipažas. Bet nestabdė. Be to, mūsų pusėje taip pat budėjo Lietuvos pasieniečių ekipažas“, – įspūdžiais dalijosi skaitytojas.

Lenkijos sprendimą kritikuoja
Ministras pirmininkas Gintautas Paluckas tvirtina neigiamai vertinantis Lenkijos sprendimą sustiprinti patikras pasienyje su Lietuva. Pasak premjero, šis vienašalis sprendimas sukuria nepatogumus keliaujantiems po Europą.
„Neigiamai žiūrim, nes nėra ko slėpti – tai yra vienašalis mūsų draugų lenkų sprendimas. Jie, aišku, mėgina spręsti savo problemas, tai yra antrinės migracijos klausimus ir panašiai, bet vis tik tai sukuria nemenką diskomfortą ir nepatogumus asmenims, keliaujantiems po Europą, ir galų gale Šengeno erdvė arba bevizis režimas yra didžiausias Europos Sąjungos vertybė. Tai šiuo atveju tikimės, jog šios priemonės nebus taikomos ilgai arba neapibrėžtą laiko tarpą“, – pirmadienį žurnalistams kalbėjo G. Paluckas.
Pasak Vyriausybės vadovo, panašu, kad minėtą Lenkijos sprendimą lėmė ginčai su Vokietija dėl to, kaip stabdyti neteisėtos migracijos srautus.
„Visi sprendimai yra politiniai, bet kai kada argumentai už tų politinių sprendimų būna stipresni, kai kada – silpnesni. Aš tik priminsiu, jog lenkai su vokiečiais gana stipriai ginčijasi būtent dėl tos migracijos, antrinės migracijos, grąžinimo sulaikytų migrantų Vokietijos teritorijoje. Aš manau, kad tai stipriai sąlygojo lenkų sprendimą“, – svarstė G. Paluckas.
Vyriausybės vadovas teigė, kad Lietuva, reaguodama į Lenkijos pasienyje vykdomas patikras, „keršto akcijomis neužsiims“. G. Palucko teigimu, Lietuvos tarnybos savo ruožtu ketina imtis papildomų priemonių, siekiant efektyviau užkardyti neteisėtų migracija per Latviją.
„Mes tikrai neužsiimsime kažkokiomis keršto akcijomis ir negaudysime lenkų, atvykstančių į Lietuvą. Bet klausimas dėl migracijos išlieka aktualus, nes panašu, kad iš Baltarusijos migrantai skverbiasi ir jiems pavyksta tai padaryti per Latvijos nepilnai suformuotą fizinį barjerą ir paksui jie keliauja toliau per Lietuvą, Lenkiją ir Vokietiją. Todėl mes savo ruožtu kalbamės su pasienio tarnyba, jog tam tikros priemonės irgi būtų suintensyvintos – ne tokio masto (kaip taiko Lenkija – ELTA), ne stabdant visus ar kontroliuojant, bet tam tikrus rizikos taškus matant“, – aiškino ministras pirmininkas.

Kaip jau skelbta, tikrinimai Lenkijos pasienyje pradėti vykdyti liepos 7 d.
Tai daroma 13-oje vietų: Ogrodniki (Lietuvos pusėje – Janaslavas, Lazdijai, Lazdijų r.), Budzisko (Salaperaugis, Kalvarija, Kalvarijos sav.), Trakiszki (geležinkelis, Mockava, Kalvarijos sav.), Grzybina (Varteliai, Vištytis, Vilkaviškio r.), Sudawskie (Vygreliai, Vilkaviškio r.), Krejwiany (Liubavas, Vilkaviškio r.), Poszeszupie (Žiogaičiai, Reketija, Kalvarijos sav.), Trompole (Trumpaliai, Kalvarijos sav.), Krejwiany (Senieji Alksnėnai, Kalvarijos sav.), Burbiszki (Galiniai, Lazdijų r.), Dusznica (Tarnauka, Lazdijų r.), Podlaski (Kalėdiškiai, Lazdijų r.), Berżniki (Kauknoris, Kapčiamiestis, Lazdijų r.) punktuose.
Lenkija tikina, kad tokie tikrinimai nėra nukreipti prieš Lietuvą. Esą jie reikalingi kovojant su nelegalia migracija.
Migrantai į rytines Europos Sąjungos šalis ėmė plūsti 2021 m., Vakarai dėl to apkaltino Minsko režimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!