Jau nuo kitų metų sausio mėnesio vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus susietas su medicininės pažymos galiojimu. Tad jeigu laiku nepasitikrinsite sveikatos, jums vairuoti automobilio tiesiog neleis.
Būtina apsilankyti ir pas psichiatrą?
Dalis gyventojų pasakoja, kad bandant gauti nebegaliojančią pažymą apie tinkamumą vairuoti kai kurie privačių klinikų specialistai jų prašo apsilankyti Priklausomybės ligų centre ir ten gauti pažymą iš specialisto, taip pat kreiptis ir į psichologą.
Tuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos Komunikacijos skyriaus patarėjas Julijanas Gališanskis naujienų portalui tv3.lt paaiškino, kad paciento psichikos sveikatą tikrina gydytojas psichiatras, dirbantis paciento pasirinktoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kuri teikia pirmines ambulatorines psichikos sveikatos priežiūros paslaugas (psichikos sveikatos centre, prie kurio jis yra prisirašęs, arba kuriam, kaip aptarnaujančiam sveikatos priežiūros įstaigą, prie kurios jis yra prisirašęs, yra priskirtas).
„Papildomi psichologiniai tyrimai tikrinant vairuotojo sveikatą atliekami tik tais atvejais, kai juos skiria gydytojas psichiatras. Tikrindamas vairuotojo sveikatą, gydytojas psichiatras turi įvertinti, ar asmuo nėra priklausomas nuo psichotropinių medžiagų (įskaitant alkoholį), kokiu būdu tai padaryti sprendžia pats gydytojas psichiatras.
Apraše nėra nustatyta reikalavimo prieš sveikatos patikrinimą pateikti Respublikinio priklausomybės ligų centro (ar jo filialų) išduotą pažymą apie asmeniui teiktas (arba neteiktas) paslaugas“, – gyventojams priminė ministerijos atstovas.
Pašnekovas taip pat atkreipia dėmesį, kad tai, ar vairuotojams yra reikalinga gauti tokią pažymą, sprendžia vairuotojo psichikos sveikatą tikrinantis gydytojas psichiatras.
„Dalis asmens sveikatos priežiūros įstaigų, esant poreikiui gauti pažymas apie tikrinamus asmenis iš Respublikinio priklausomybės ligų centro, jas užsako ir gauna pačios, todėl asmens apsilankymas Respublikiniame priklausomybės ligų centre nėra būtinas.
Respublikinio priklausomybės ligų centro interneto svetainėje pateikiant informaciją apie pažymų išdavimą taip pat atkreipiamas dėmesys, kad pažymos iš Respublikinio priklausomybės ligų centro filialų reikia tik esant įtarimui dėl galimos priklausomybės ligos“, – komentavo J. Gališanskis.
Vairuotojų (mėgėjų) sveikatos patikrinimo kaina pagal nustatytą tvarką valstybinėse gydymo įstaigose neturi viršyti 26,30 euro.
Šimtai tūkstančių vairuotojų liktų be teisės vairuoti
„Regitros“ duomenimis, Lietuvoje yra per 200 tūkstančių vairuotojų, kurių sveikatos patikros medicininė pažyma jau yra negaliojanti, o 2025 m. sausio 1 d. tokių vairuotojų skaičius išaugs iki 319 tūkstančių, o Lietuvoje iš viso yra išduota daugiau kaip 1,52 mln. vairuotojo pažymėjimų.
„Nenustebkite, jei artimiausiu metu gausite iš „Regitros“ trumpąją žinutę ar elektroninį laišką, kuriame kviesime atnaujinti savo medicininę pažymą“, – anksčiau teigė „Regitros“ generalinis direktorius Vaidas Dominauskas.
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, nuo parėjusių metų lapkričio mėnesio, pasklidus žiniai apie šių dviejų dokumentų galiojimo susiejimą, yra juntamas didesnis vairuotojų aktyvumas tikrinantis sveikatą: jeigu 2023 m. iki lapkričio mėnesio per mėnesį sveikatą pasitikrindavo vidutiniškai 27 tūkstančiai vairuotojų, tai nuo praėjusių metų lapkričio mėnesio šis skaičius išaugo beveik dvigubai, t. y. iki 42 tūkstančių per mėnesį.
„Nors juntame sveikatą besitikrinančių vairuotojų suaktyvėjimą, tačiau tų, kurie to dar nepadarė, skaičius yra labai didelis. Raginame vairuotojus nenukelti šio klausimo paskutinei dienai ir jau dabar pasitikrinti vairuotojo medicininės pažymos galiojimo terminą ir, jei reikia, nuvykti į medicinos įstaigą sveikatos patikrai.
Svarbu to nepalikti paskutinei dienai, tam, kad būtų tinkamai valdomas pacientų srautas ir užtikrintas asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas. Tikimės, kad kitų metų sausį mūsų šalies keliuose nebeliks sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų arba tokių bus tik labai maža dalis“, – yra sakęs sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
Grėsia ir baudos
Už tai, kad asmuo vairuoja automobilį nepasitikrinęs sveikatos nustatytu periodiškumu, gresia bauda nuo 30 iki 50 eurų.
Vairuotojams iki 65 metų sveikatos patikrą reikės atlikti tik kas dešimt metų, nuo 66 iki 79-erių metų sveikatą pasitikrinti reikės kartą per penkerius metus, o vyresniems nei 80 – kas dvejus metus.
Medicininės pažymos galiojimą galite pasitikrinti „Regitros“ Vairuotojų portale, skiltyje – „Peržiūrėti medicinines pažymas“.
- KODEL???
Juk valdziagyviu daromi nuostoliai, del ju sprendimu yra milijardiniai...-Dabartine bergiu kakalicija, pravarius pro kokiu 12 psichiatru komisija, ji garantuotai 2/3 sumazetu...
Broileris su dedule ir statytiniais griztu i jaunystes namus, - N.Vilnia!