Dar pernai Vidaus reikalų ministerijos (VRM) atstovai pranešė, kad Lietuvoje prasidės skaitmeninio vairuotojo pažymėjimo testavimai. Ministerijos pastebėjimu, Europos Komisijos bandomąjį projektą Lietuvoje įgyvendina Informatikos ir ryšių departamentas.
Teigiama, kad jei naujovė pasiteisintų, vairuotojai ateityje turėtų galimybę atsisakyti fizinio dokumento. Net ir tada, jei tektų vykti į kitą Europos valstybę.
Kada prasidės bandymai?
Naujienų portalui tv3.lt VRM atstovai teigė, kad šiuo metu vis dar yra ruošiamos nacionalinės dėklės (nauja teisinių, techninių, saugumo ir privatumo reikalavimų sistema) specifikacijos.
„Lapkričio–gruodžio mėn. prasidės bandomosios skaitmeninio vairuotojo pažymėjimo versijos testavimai nacionaliniu lygiu, o nuo kitų metų kovo mėnesio – tarpvalstybiniu lygiu“, – sakoma ministerijos komentare.
Jame teigiama, kad šis projektas baigsis 2025 m. gegužės mėnesį.
„Tuomet testavimo rezultatai ir rekomendacijos bus pateiktos Europos Komisijai“ – rašė ministerijos atstovai.
Už bandomąjį projektą „Potential“ atsakinga Vilma Misiukonienė dar vasarą teigė, kad ES valstybės narės yra įpareigotos sukurti arba naujiems reikalavimams pritaikyti savo nacionalinę dėklę.
„Dar svarbiau – pirmą kartą kuriama sistema, kurioje visos dėklės turės sąveikauti tarpusavyje. Tai reiškia, kad šalys turės pasirengti priimti kitų šalių piliečių bei verslo subjektų duomenis per nacionalines dėkles. <...> Ruoštis turime visi ir jau dabar“, – forume kalbėjo „Potential“ vadovė Lietuvoje Vilma Misiukonienė.
Pasak jos, šiuo metu vykdomi Europos Komisijos inicijuoti bandomieji projektai yra tik pirmas žingsnis naujos ES skaitmeninės tapatybės link.
Pagal naują reglamentą ES valstybės narės turi apie 3 metus pasirengti rinkai pateikti savo nacionalines dėkles. Tad kitame etape lauks dėklės sukūrimo darbai ir teisinės bazės pakeitimai.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad skaitmeninį vairuotojo pažymėjimą testuos automobilių dalijimosi įmonė CityBee“ ir jos klientai, bendradarbiaujant su „Regitra“ ir VRM.
Tai reiškia, kad vairuotojai, besinaudojantys minėta automobilių nuomos paslauga, savo vairuotojo pažymėjimą galės turėti telefone.
„Regitra“ kartu su projekto partneriais testavimo metu vertins, kiek e. vairuotojo pažymėjimas yra patogus klientams.
Skaičiuojama, kad tik apie 60 proc. Europos gyventojų ir tik dalyje šalių tarpvalstybiniu lygiu gali identifikuoti savo tapatybę skaitmeniniu būdu ir taip lengviau naudotis įvairiomis viešosiomis ir privačiomis paslaugomis, tokiomis kaip mokesčių deklaravimas, paskolos ėmimas, būsto ar automobilio nuoma ir pan.
EK žada, kad iki 2030 m. 80 proc. ES piliečių turės galimybę naudotis e. tapatybės priemonėmis, kurios bus atpažįstamos bet kurioje ES šalyje, užtikrins asmens duomenų apsaugą bei leis vartotojui pačiam spręsti, kokiais duomenimis dalintis.
Gyventojams primenama, kad šiuo metu vairuotojams Lietuvoje nėra būtina su savimi vežiotis vairuotojo pažymėjimo kortelės, mat policininkai turi galimybę per duomenų bazę patikrinti, ar jūs transporto priemonę vairuojate legaliai.