„Regitra“ pastebi, kad atnaujinti medicininę pažymą suskubo dar ne visi vairuotojai.
Todėl visi vairuotojai yra kviečiami pasitikrinti, iki kada galioja jų medicininė pažyma. Tai padaryti galima:
1. Identifikavus save per el. valdžios vartus „Vairuotojų portale“;
2. Suvedus vairuotojo pažymėjimo numerį ir asmens kodą „Regitros“ el. sistemoje.
„Nuo kitų metų pasibaigus medicininės pažymos galiojimo terminui, bus stabdomas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas.
Pasitikrinus sveikatą ir gavus medicininę pažymą, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus atstatomas automatiškai. Naujoji tvarka turėjo įsigalioti nuo šių metų pradžios, tačiau buvo nustatytas pereinamasis laikotarpis.
Jei jis nebūtų patvirtintas, „Regitros“ duomenimis, apie 263 tūkst. vairuotojų nuo šių metų pradžios nebūtų galėję sėsti prie vairo. Taigi, vairuotojai turi dar pusmetį suskubti ir kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl sveikatos patikrinimo vairuotojo pažymėjimui“, – anksčiau yra teigusi draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.
Jos teigimu, draudžiamųjų įvykių statistika rodo, kad sutrikus vairuotojo sveikatai eismo nelaimių metu nukenčia ne tik sunegalavęs vairuotojas bei jo transporto priemonė, bet ir kiti eismo dalyviai. „Esame užfiksavę atvejų, kai automobilis išvažiuoja į priešpriešinę eismo juostą, atsitrenkia į prieš jį ta pačia eismo juosta važiuojančią ar kelkraštyje stovinčią transporto priemonę.
Pasitaiko eismo įvykių, kuomet vairuotojui pasijutus blogai, po smūgio į kitą automobilį transporto priemonė apvirsta. Į stotelėje stovėjusį vilkiką dėl vairuojančio asmens sveikatos sutrikimo atsitrenkus jo vairuojamam automobiliui atlyginti nuostoliai siekė 14 tūkst. eurų, nuvažiavus į kelkraštį ir apgadinus kito žmogaus turtą – 9 tūkst. eurų.
Eismo nelaimių vidutinė žala, kai įvykis nutinka dėl sutrikusios vairuotojo sveikatos, siekia tūkstantį eurų“, – pasakojo draudikė.
Ji atkreipia dėmesį, kad sukėlus eismo įvykį, kai vairuotojo pažymėjimo galiojimas sustabdytas, žalą atlyginęs draudikas gali pareikšti reikalavimą sugrąžinti išmokėtas sumas. „Taigi, sveikatos nepasitikrinimas vairuotojams gali turėti ne tik formalių administracinių, bet ir finansinių pasekmių“, – teigia draudimo bendrovės atstovė.
Nesilaikantiems reikalavimų – administracinė atsakomybė
Pasak V. Katilienės, naujoji tvarka leis sumažinti eismo nelaimių, kurios kyla dėl vairuotojų sveikatos būklės, skaičių.
„Praktika rodo, kad vairuotojai dėl regėjimo ar klausos problemų, širdies sutrikimų ir dėl neurologinių ar psichikos ligų sukelia eismo nelaimes. Tokių eismo įvykių padažnėja šiltuoju sezonu, kai į kelius išrieda tie vairuotojai, kurie, esant sudėtingesnėms eismo sąlygoms šaltuoju metų laiku, nevairuoja“, – sako draudimo bendrovės atstovė.
Vairuotojams, norintiems sužinoti iki kada galioja jų medicininė pažyma, V. Katilienė rekomenduoja apsilankyti „Regitros“ interneto svetainėje ir, patvirtinus savo tapatybę, peržiūrėti medicinines pažymas.
Neprofesionaliems vairuotojams iki 65 metų sveikatos pažyma galioja 10 metų, nuo 66-erių iki 79-erių – penkerius metus, o vyresniems nei 80 metų – dvejus metus. Dirbantiems pagal darbo sutartis – krovininių automobilių, taksi, greitosios pagalbos, specialiųjų tarnybų ir kitiems vairuotojams – iki 80 metų – dvejus metus, nuo 80 metų – vienerius metus.
Už reikalavimų nesilaikymą vairuotojams gresia administracinė atsakomybė: bauda nuo 30 iki 50 eurų.
Iki 65-erių – tikrintis kas 10 metų
Primename, kad praėjusių metų pabaigoje pasikeitė vairuotojų sveikatos patikros periodiškumas. Vairuotojams iki 65 metų sveikatos patikrą reikės atlikti tik kas dešimt metų, nuo 66 iki 79-erių metų sveikatą pasitikrinti reikės kartą per penkerius metus, o vyresniems nei 80 – kas dvejus metus.
„Vairuotojų sveikatos būklė yra tiesiogiai susijusi su eismo saugumu. Siekiant, kad visi eismo dalyviai būtų saugūs, labai svarbu pasitikrinti sveikatą. Sveikatos problemos, ypač regos ar klausos sutrikimai, tiesiogiai daro įtaką vairuotojo elgesiui kelyje. Nekontroliuojamos ligos kaip, pavyzdžiui.: cukrinis diabetas, aukštas kraujo spaudimas, miego sutrikimai gali lemti pablogėjusią reakciją ar staigų sveikatos pablogėjimą vairuojant.
Šiuo metu stebimas sumažėjęs sergamumas užkrečiamomis ligomis, todėl kreiptis į gydymo įstaigą reikėtų dabar, nelaukiant lapkričio ar gruodžio mėnesio, kai sergančių bus tikrai daugiau. Reguliarus vairuotojų sveikatos tikrinimas gali padėti laiku nustatyti sveikatos sutrikimus, juos koreguoti, kad visi galėtų saugiai vairuoti“, – sako šeimos gydytoja Alma Astafjeva.
Vairuotojo sveikatos patikrinimas gali būti atliekamas sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje pacientas yra prisirašęs arba bet kurioje kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje šias paslaugas. Sveikatą tikrina šeimos gydytojas arba vidaus / vaikų ligų gydytojas, teikiantis pirminės sveikatos priežiūros paslaugas. Vairuotojo psichikos sveikatą privaloma tvarka įvertina ir gydytojas psichiatras.
Iš didelio rašto išeinat iš krašto,vagių valstybė