• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmasis pavasario mėnuo Ukrainoje pasižymėjo tolimesniu kainų augimu, ypač maisto ir naftos produktų, dėl kurių kovo mėnesio infliacija turėtų siekti 2,3 proc. Ekspertai teigia, kad jau dabar matosi, jog metų infliacijos niekaip nepavyks sumažinti iki 10 proc., kaip kad planavo šalies vyriausybė. Tačiau ekonomikos augimas išlieka spartus ir prognozuojama, kad trečiąjį šių metų ketvirtį Ukrainos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas turėtų siekti 6 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Ukrainos vyriausybė, vadovaujama J. Timošenko, vis dar nusiteikusi optimistiškai ir įsitikinusi, kad per pusmetį sugebės pažaboti infliaciją, išlaikyti aukštą ekonomikos augimo tempą bei žymiai pagerinti investicinį klimatą šalyje. Kovo mėnesio pabaigoje ši vyriausybė paminėjo savo darbo šimtadienį. Kaip pagrindinius jos laimėjimus premjerė J. Timošenko įvardijo Ukrainos stojimą į Pasaulio Prekybos Organizaciją (PPO), derybų dėl laisvosios prekybos zonos su ES pradžią ir subalansuoto plano, Europos futbolo čempionato EURO 2012 pasiruošimui, patvirtinimą. Tarp kitko, 80 proc. šio čempionato biudžeto padengs privatūs investuotojai.

REKLAMA

Kapitalo rinkos darbuotojai turės savo šventę

Ukraina yra bene pirmoji šalis Europoje, jei ne pasaulyje, kurioje nuo šiol oficialiai bus minima kapitalo rinkos darbuotojų diena. Š. m. kovo 11 dieną šalies prezidentas V. Juščenka pasirašė įsaką Nr. 202/2008, pagal kurį kiekvienais metais birželio 12 dieną kapitalo rinkos darbuotojai švęs savo profesinę šventę. Taip prezidentas įvertino jų indėlį skatinant šalies ekonomines reformas, pritraukiant užsienio investicijas ir kuriant realią rinkos ekonomiką.

REKLAMA
REKLAMA

Per šių metų kovo mėnesį daugumos Ukrainos biržoje kotiruojamų likvidžių bendrovių kapitalizacija sumažėjo nuo 6 iki 30 proc., o Kijevo biržos indeksas PFTS nukrito beveik 13 proc., kai 2007 m. kovo mėnesį biržos indeksas buvo pakilęs 12,65 proc. Apyvarta biržoje šių metų kovą, lyginant su vasariu sumažėjo 26 proc. nuo 3,23 mlrd. UAH iki 1,15 mlrd. UAH (1 USD=5,05 UAH).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O per pirmąjį šių metų ketvirtį Kijevo biržos indeksas PFTS nukrito 18,29 proc., nors paskutinį 2007 metų ketvirtį indeksas buvo pakilęs 13,5 proc. Apyvarta akcijomis pirmus tris šių metų mėnesius siekė 4,86 mlrd. UAH ir sudarė 44,74 proc. bendros biržos prekybos. Prekybos lyderėmis pagal apyvartą pirmąjį ketvirtį buvo energetikos kompanijos „Centrenergo“, naftos „Ukrneft“ bei lėktuvų motorų gamintojos „Motor sič“ akcijos. Rinkos autsaiderėmis liko banko „Raifaizen bank Aval“ akcijos, kurių kursas per ketvirtį nukrito 30 proc. Ukrainiečių makleriai pastebi, kad nuo šių metų pradžios, nežiūrint neigiamų išorinių faktorių, Kijevo biržoje didžiausio investuotojų susidomėjimo susilaukia tos kompanijos, kurios paskelbia gerus veiklos rezultatus.

REKLAMA

Be to, Ukrainos rinkai žemiau nukristi neleido ir investicinių portfelių valdytojai bei instituciniai ilgalaikiai investuotojai, kurie šiandien yra užėmę pasyvią poziciją ir neparduoda akcijų, kadangi, ekspertų teigimu, apie 50 – ies emitentų, kotiruojamų Kijevo biržoje akcijos yra gana patrauklios ir iki metų pabaigos jų kursai turėtų pakilti ne mažiau kaip 30 proc. Yra žinoma, kad keletas didelių užsienio investicinių fondų į Ukrainos bendrovių akcijas yra investavę apie 0,5 mlrd. JAV dolerių.

REKLAMA

Planuojamas naujas IPO

Apie planus skelbti viešą pirminį akcijų platinimą (IPO) paskelbė viena didžiausių Ukrainos investicinių kompanijų „Foyil“. Kompanijos atstovų teigimu, šiuo metu vyksta visi paruošiamieji darbai ir svarstoma, kurią – Londono, Varšuvos ar Kijevo biržą pasirinkti. Tačiau IPO pravedimą šiais metais Kijevo biržoje apsunkina ta aplinkybė, kad rinka čia pajėgi „praryti“ tik apie 100 mln. JAV dolerių. Bet, kompanijos atstovai mano, kad IPO visgi įvyks ateinančiais metais, ir jų žodžiais tariant, iki 2009 metų pabaigos Ukrainos rinkos pajėgumai gali išaugti trigubai, o tai jau leistų IPO pravesti Ukrainos biržoje. 2007 metais kompanijos „Foyil“ dalis Ukrainos vertybinių popierių rinkoje siekė 12 proc., šiais metais jie planuoja ją padidinti iki 20 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Privatizavimas įgauna pagreitį

Kovo 26 dieną Ukrainos ministrų kabinetas patvirtino 4 energetikos kompanijų - „Dneprenergo“, „Centrenergo“, „Zapadenergo“ ir „Donbasenergo“ - privatizavimo planą, pagal kurį šiais metais bus privatizuojami kiekvienos bendrovės 60 proc. + 1 akcija akcijų paketai. Prieš tai, kovo 5 dieną buvo patvirtintas patikslintas šešių elektros tiekimo kompanijų - „Lvovoblenergo“ (25,2 proc.), „Odessaoblenergo“ (25,1 proc.), „Poltavaoblenergo“ (25 proc.), „Prikarpatjeoblenergo“ (25,2 proc.), „Sumyoblenergo“ (25,01 proc.) bei „Černigovoblenergo“ (25 proc.) - privatizavimo planas. Tarp kitko, dvi iš jų parduodamos kartu su joms priklausančiais žemės sklypais: „Prikarpatjeoblenergo“ - 2,65 ha, o „Sumyoblenergo“ – 237 ha. Ukrainos privatizavimo agentūra tikisi gauti už šių kompanijų akcijų paketus 2 – 3 mlrd. UAH.

REKLAMA

Iš viso šiuo metu jau yra patvirtintas 26 įmonių, kurias 2008 metais reikia privatizuoti pirmiausia, sąrašas. Tiesa, energetikos kompanijų privatizavimą dar reikia suderinti su prezidentu, ir, jei energetikos kompanijų kontrolinių paketų privatizacija bus patvirtinta visose instancijose, jų kapitalizacija iki šių metų pabaigos gali išaugti 30-50 proc.

REKLAMA

Jau dabar jaučiamas padidintas užsienio investuotojų, ypač iš Vokietijos ir Šveicarijos, susidomėjimas privatizuojamomis chemijos ir sunkiųjų mašinų gamybos bendrovėmis. Dar dvi patrauklios ir numatomos šiais metais privatizuoti įmonės yra telekomunikacijų bendrovė „Ukrtelekom“ (rinkos monopolistas su 10 mln. klientų) bei turbinų šiluminėms elektrinėms gamintojas „Turboatom“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiais metais už privatizuojamas įmones yra suplanuota į Ukrainos biudžetą gauti 4,5 mlrd. JAV dolerių.

2007 metais daugiausiai į Ukrainos ekonomiką investavo Vokietija – 6 mlrd. JAV dolerių ir Olandija - 2 mlrd. JAV dolerių. Nemažai Ukrainoje investuoja ir kaimyninė Lenkija, praeitais metais tiesioginės investicijos į Ukrainos ekonomiką siekė 670 mln. JAV dolerių.

REKLAMA

Ko tikėtis artimiausiu laikotarpiu

Sekantys trys mėnesiai Ukrainai bus labai reikšmingi, kadangi paaiškės, ar ši vyriausybė sugebės pristabdyti kainų augimą, ar pagaliau prasidės žadėtos ekonominės bei įstatymų reformos ir ar bus pradėta seniai žadėta skaidri stambių valstybės kontroliuojamų įmonių privatizacija. Jei vyriausybės pastangos bus efektyvios ir jomis patikės tiek vietos, tiek užsienio investuotojai, tai jau antrą šių metų ketvirtį Ukrainos akcijų rinka turėtų paaugti 15 – 20 proc., o per metus pakilti 30 – 40 proc. kaip kad ir prognozavo vietos analitikai 2007 metų pabaigoje.

REKLAMA

Tačiau, jei politinė priešprieša toliau stiprės, o valstybinių institucijų veiksmai gerinant ekonominį ir investicinį klimatą šalyje bus neefektyvūs, Ukrainos rinkos korekcija užsitęs ir antrąjį ketvirtį, todėl akcijų kursai gali nukristi net 20 – 30 proc. Tai, be abejo, sumažins biržos indekso PFTS kilimo perspektyvą metams iki 10 – 15 proc.

Skaistuolė Misiūnaitė

FMĮ Finasta Finansų analitikė


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų