Ūkininkų atstovas Audrius Vanagas teigia, kad didžiausia problema deklaruojant pasėlius kyla dėl negamybinių plotų ekoschemose. Anot jo, Lietuva vienintelė iš Europos Sąjungos šalių taiko 5 proc. reikalavimą.
„Kiekviena šalis yra įsipareigojusi 4 proc. negamybinių plotų palikti ir plius1 proc. ekoschemose. Yra remiamos veiklos, kaip kalkinimas, mineralinių trąšų tikslus tręšimas, o mes esame įsirašę, kad norint dalyvauti ekoschemose, būtinai reikia 5 procentus. Taip mažinama konkurencija tarp kaimyninių šalių“, – Seimo Kaimo reikalų komitete trečiadienį teigė A. Vanagas.
Pasak jo, visų ES šalių ūkininkai norėdami gauti tiesioginę bazinę išmoką už pasėlius privalo ne gamybai skirti 4 proc. ariamos žemės, o dar 1 proc. privalo skirti, jei nori dalyvauti ekoschemose ir taip gauti didesnę nei bazinę išmoką.
Šiemet dėl karo Ukrainoje atidėtas reikalavimas ir norint gauti bazinę išmoką ne gamybai 4 proc. palikti nereikia, tačiau reikia palikti 1 proc., jei norima dalyvauti ekoschemose. Tuo metu Lietuvoje būtina palikti 5 procentus.
Anot A. Vanago, ministerija turi sugalvoti, kaip supaprastinti šią situaciją.
„Šiemet negamybiniams plotams turime griežtesnius reikalavimus, nei bus jie taikomi sekančiais metais. Tuomet 4 proc. kraštovaizdžio palikimas ir jų priežiūra bus nebūtina, o šiemet turime įsipareigoti trejiems metams, kad prižiūrėsime tuos kraštovaizdžio elementus“, – sakė A. Vanagas.
Tuo metu komiteto posėdyje dalyvavęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis teigė, kad 5 proc. reikalavimas galioja tik 24 proc. visų tiesioginių išmokų, be to, jo šiemet pakeisti neįmanoma.
„Reikia suprasti, kad pirmame ramstyje, kur yra tiesioginės išmokos, tik 24 proc. skirta ekoschemoms, ir tie 5 proc. galioja tik 24 proc. pas mus. Mes kalbame apie didesnes išmokas. Tie, kurie nori didesnių išmokų, jiems reikia tų 5 proc. negamybinių veiklų, čia mes nukentėjome su savo traktavimu šitos ekoschemos, kai kiti pasirašė 1 proc., o mes prie 4 proc. pridėjom 1 proc. ir parašėm 5 procentus“, – sakė viceministras.
„Deja, bet Komisija mums pakeisti neleidžia“, – pridūrė jis.
E. Giedraitis pabrėžė, kad kitais metais šis reikalavimas bus pakeistas ir atitiks kitose Bendrijos šalyse taikomus reikalavimus.