Nors šios tendencijos iš esmės nesikeičia, pastebimas išaugęs susidomėjimas aktyviomis ir pažintinėmis atostogomis.
„Makalius“ vadovas: daugėja aktyvių keliautojų, nenorinčių sėdėti vienoje vietoje
Lietuviai vis rečiau renkasi „viskas įskaičiuota“ pobūdžio poilsines atostogas ir nori patys aktyviau keliauti, teigia kelionių organizatoriaus „Makalius“ vadovas Rimvydas Širvinskas. Anot jo, kruizų, kalnų žygių ir gidų didžiuosiuose miestuose organizuojamos grupės greitai užsipildė, netgi prireikė didinti kelionių su vadovais skaičių.
„Šių metų unikalumas toks, kad pakankamai greitai išsiparduota viskas, o susidomėjimas prasidėjo pandemijos metu, kai žmonės nenorėjo būti viešbučiuose su daug žmonių ir norėjo patraukti kur į gamtą. Teko mums didinti tokių kelionių skaičių, bet ir kelionėse su gidu žmonės aktyvesni. Kuo daugiau pridedame grupių su lietuviškai kalbančiu gidu net į Europos didmiesčius – Stambulą, Barseloną, Romą, Paryžių – tai vis labiau užsipildo netgi tokios grupės“, – Eltai teigė R. Širvinskas.
Anot R. Širvinsko, šiuo metu auga ir bendras keliautojų srautas ir konkurencija tarp kelionių organizatorių. Tai, pasak jo, lemia, kad vis daugiau turistų renkasi atostogas sezono pradžioje arba pabaigoje, taip išvengdami karščių ir didesnių kainų.
Kaip augančio populiarumo atostogų kryptis kelionių organizatorius išskyrė šiaurės šalis, kurios tampa patrauklesnėmis ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos keliautojams.
„Lietuviai renkasi ne tik karštas kryptis vasaros metu, bet kreipia dėmesį į šiaurę, į Skandinaviją (...). Daugėjo užsakymų Islandijos kryptimi, kurioje vasarą retai sušyla daugiau nei iki 15-16 laipsnių, populiarėja ir Norvegijos fjordai, tiek pažintinės kelionės, tiek kruizai“, – sakė jis
„Tez Tour“ atstovė: po pandemijos šoktelėjęs kelionių populiarumas ir toliau nemažėja
Kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė teigė, kad keliautojų srautai jau lenkia priešpandeminį lygį pranokusius 2023 metus. Anot jos, birželį trijuose Lietuvos oro uostuose buvo aptarnauta 653 tūkst. keleivių – 15 proc. daugiau nei tuo pat laikotarpiu pernai.
Anot „Tez Tour“ atstovės, reikšmingų pokyčių keliautojų įpročiuose nepastebima – lietuviai kaip ir anksčiau mieliau renkasi poilsines atostogas.
„Reprezentatyvaus Lietuvos gyventojų tyrimo duomenys rodo, kad 45 proc. apklaustųjų atostogų metu nori pailsėti nuo darbo, įtampos, 38 proc. – pakeisti aplinką, 31 proc. – pailsėti prie jūros, 15 proc. – pasilepinti saulės voniomis. Todėl nenuostabu, kad ir šiais metais lietuviai dažniausiai renkasi vadinamąsias „paplūdimio atostogas“, kurių metu derina poilsį prie jūros su ekskursijomis bei aktyvia veikla“, – sakė I. Aukštuolytė.
„Pirmuoju Lietuvos keliautojų pasirinkimu ir toliau išlieka Turkija, kurioje dera nuostabios atostogų sąlygos, malonus oras, puikus kainos ir kokybės santykis. (...). Populiarumu Turkijai nenusileidžia Graikijos salos – Kreta, Rodas, Korfu, aktyviai poilsiaujama ir žemyninėje dalyje esančiame Peloponeso regione. Tarp keliautojų mėgstamų krypčių yra ir portugališkoji Madeira, kosmopolitiškoji Barselona ir ispaniškoji Maljorka“, – aiškino ji.
Tarp augančio populiarumo kelionių krypčių ji išskyrė europietiškas kryptis prie Viduržemio bei Juodosios jūros.
„Lyginant su praėjusiais metais, itin populiarėja Italijos kryptis. „Tez Tour“ duomenimis, pirmąjį metų pusmetį beveik 3 kartus išaugo keliautojų į šią šalį skaičius. 126 proc. išaugo ir keliautojų į Ispanijos kurortus skaičius, 26 proc. – į Bulgariją“, – teigė ji.
„Novaturas“ atstovė: ir kurortinėse šalyse atostogaujantys lietuviai darosi žingeidesni
Populiariausios vasaros kelionių kryptimis tarp lietuvių išlieka Turkija bei Graikijos salos, taip pat Juodkalnija ir Tunisas, tačiau ir šias kryptis pamėgę keliautojai ieško pažintinių veiklų, tikina kelionių organizatoriaus „Novaturas“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė.
„Vis daugiau lietuvių atostogas nori praleisti ne tik pasirinktame viešbutyje, o ir labiau susipažinti su pasirinktos šalies gamta, istorija, kultūra, todėl dairosi pažintinių kelionių variantų bei ieško turiningo laisvalaikio“, – sakė ji.
„Novaturo“ atstovė taip pat pastebi augantį keliautojų įprotį atostogas planuoti iš anksto. Dalis lietuvių jau vasarą planuoja šios žiemos ar net kitos vasaros atostogas.
„Atostogaudami vasarą lietuviai šį laiką skiria ir vėliau laukiančių atostogų planavimui. Dalis jų keliones planuoja iš anksto, prieš 6-12 mėn. iki išvykimo, taip užsitikrindami galimybę rinktis iš plataus pasiūlymų ir viešbučių asortimento (...). Išankstinių pardavimų metu galima rinktis iš plataus skrydžių, viešbučių asortimento, taip pat pasinaudoti nuolaidomis bei papildomomis naudomis“, – teigė M. Bielinytė.
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, iš Lietuvos į užsienį 2024 m. pirmąjį ketvirtį į užsienį keliavo 317,4 tūkst. šalies gyventojų, maždaug tiek pat, kiek per tą patį laikotarpį praėjusiais metais. Vidutinė kelionės užsienyje trukmė buvo 6,8 nakvynės.