Pačios genialiausios verslo idėjos būna dažnai pačios paprasčiausios. Tad norint pakeisti industriją, savo verslą ar asmeninį gyvenimą, verta užduoti tris taip pat paprastus, bet genialius klausimus, rašo „Forbes“.
Klausimas nr. 1: kokio aš noriu rezultato?
Dauguma žmonių pakliūna į situacijas, kurios jiems nepatinka. Jie neprotingai įsijaučia į bejėgės aukos vaidmenį. Aukos negali vykdyti inovacijų versle, nes jos koncentruojasi į problemas, o ne sprendimus.
Tokie žmonės skųsis, kad viskas yra neteisinga, pasakos, kas juos nuskriaudė ir ieškos pasiteisinimų dėl savo esamos padėties. Nors tai jiems padės pasijusti geriau, energijos sėmimasis iš problemų yra neveiklumo receptas.
Uždavus sau klausimą „kokio aš noriu rezultato?“, protas yra priverstas susitelkti į galutinį tikslą, o ne trukdžius kelyje. Šio klausimo genialumas yra tas, kad jis iškart įjungia smegenyse kūrybines galias. Kai tik sėkmingi žmonės pamato tikslą, jie juda prie antro klausimo.
Klausimas nr. 2: kas stovi mano kelyje?
Geriausi lyderiai yra kliūčių identifikavimo ir prioritetizavimo meistrai. Tai atlikę jie svarsto kaip pašalinti, išvengti ar neutralizuoti kliūtis.
Pernai George‘as Clooney dalyvavo pokalbių laidoje. Jis neseniai buvo numetęs 10 kg antsvorio, kurio reikėjo vaidmeniui filme. Laidos vedėjas buvo nustebęs geros G. Clooney išvaizdos ir paklausė jo, kaip aktoriui pavyko taip greitai numesti svorį. G. Clooney atsakymas buvo neįtikėtinai paprastas: „Aš mažiau valgiau ir daugiau sportavau“.
Pernelyg dažnai verslininkai sako, kaip sunku „numesti svorio“ lenkdamiesi paimti bulvių traškutį. Tačiau verslininkai, naudojantys šią formulę, greitai pereina nuo tikslo iki rezultato, iki vykdymo.
„Aš noriu būti 10 kg lengvesnis, – sako apsišvietęs lyderis. – Taigi, kas stovi mano kelyje?“
Aš neskiriu laiko sportui
Taigi aš kiekvieną dieną pradėsiu nuo pratimų arba skirsiu laiko savo kalendoriuje.
Kiekvieną savaitgalį supakuosiu sporto krepšį savaitei ir pasidėsiu jį į automobilį.
Bloga dieta trukdo pasiekti tikslą
Taigi aš pirksiu sveikus užkandžius ir visos dienos racioną padalinsiu į mažas porcijas.
Nešiuos į darbą pietus ir nebevalgysiu greito maisto.
Tikslui pasiekti, reikia atsakomybės
Pasakysiu savo draugams, šeimai ir bendradarbiams apie savo tikslą ir kada jis turi būti pasiektas.
Nusipirksiu skaitmenines svarstykles ir sversiuos kiekvieną dieną
Klausimas nr. 3: kas jau tai pasiekė?
Kūrėjai jau identifikavo tikslą, kurio jie nori bei sukūrė sąrašą kliūčių ir sugalvojo, kaip jas įveikti. Šiame etape kai kurie lyderiai iškart imasi veiksmo, o kiti šiek tiek stabteli tam, kad pasivogtų idėjų.
Viena pradedanti įmonė pradėjo staigiai plėstis. Ji turėjo krūvas projektų, vykstančių tuo pačiu metu, tad jai reikėjo efektyvesnio būdo susidoroti su augančiu verslo kompleksiškumu. Jauni naivūs verslininkai nusprendė išvystyti programinę sistemą, kuri padėtų sekti, valdyti ir optimizuoti kiekvieną projektą.
Išleidus 185 tūkst. JAV dolerių ir praleidus šimtus darbo valandų, jie išmetė sistemą lauk. Atlikę tris telefono skambučius jie nusipirko paruoštą naudoti sistemą, kuri atliko 90 proc. funkcijų, kurias įmonė bandė sukurti pati.
Gudru yra mokytis iš savo klaidų; išmintinga – mokytis iš kitų klaidų. Yra mažiau skausminga būti išmintingu nei gudriu. Be to, tai yra pigiau. Dėl to šis trečias klausimas yra toks svarbus.