• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pensinio amžiaus sulaukę gyventojai turėtų suskubti pateikti prašymus ne tik „Sodros“ pensijai, bet ir antros pakopos fonduose sukauptiems pinigams gauti. To nepadarę žmonės daugelį metų kauptų pinigų negaus.

Pensinio amžiaus sulaukę gyventojai turėtų suskubti pateikti prašymus ne tik „Sodros“ pensijai, bet ir antros pakopos fonduose sukauptiems pinigams gauti. To nepadarę žmonės daugelį metų kauptų pinigų negaus.

REKLAMA

Tačiau vien tik parašyti prašymą neužtenka, gyventojai turi pasirinkti pensijų anuitetą, pagal kurį bus mokami sukaupti pinigai.

Kiek ir kokių prašymų reikia?

Portalo tv3.lt skaitytoja Regina pasakojo, kad už poros mėnesių sulauks pensinio amžius.

„Aplinkiniai ragina kuo skubiau rašyti prašymą pensijai gauti, kitaip tikina, kad prarasiu pinigus. Bet juk „Sodra“ viską mato, kodėl negali automatiškai paskirti man pensijos?“ – klausė moteris.

Taip pat ji pasakojo, kad kaupia pinigus ir antroje pensijų pakopoje.

„O kaip bus su šiais pinigais man išėjus į pensiją? Irgi turiu pateikti prašymą? Ir kam jį pateikti bankui, kuriame kaupiu ar „Sodrai“?

REKLAMA
REKLAMA

Iš tikrųjų net nežinau, kiek ten sukaupiau pinigų. Galbūt leis juos visus pasiimti, jeigu suma labai maža“, – svarstė moteris.

REKLAMA

Pinigai mokami tik tiems, kurie išėjo į pensiją

„Sodra“ informavo, kad išsiimti pensijų fonde sukauptas lėšas žmonės gali tik sulaukę senatvės pensijos amžiaus arba tuo atveju, jeigu jiems yra paskirta išankstinė socialinio draudimo senatvės pensija.

Priklausomai nuo sukauptos sumos dydžio, galima pasirinkti skirtingus išmokų variantus.

„Jei žmogus turi sukaupęs mažiau nei 5403 eurus, jis gali pasirinkti vienkartinę išmoką arba įsigyti pensijų anuitetą iš „Sodros“. Jei sukaupta suma didesnė nei 5403 eurai, bet mažesnė nei 10807 eurai, galima pasirinkti periodines išmokas, kurias mokės pensijų kaupimo bendrovė, arba įsigyti pensijų anuitetą.

REKLAMA
REKLAMA

Jei sukaupta suma didesnė nei 10807 eurai ir žmogus nori gauti išmokas iš savo sukauptos sumos, būtina įsigyti pensijų anuitetą iš „Sodros“. Nurodyti dydžiai kas trejus metus indeksuojami“, – komentavo „Sodra“.

Anot jos, net ir sulaukę senatvės pensijos amžiaus, pensijų kaupimo dalyviai turi teisę nukelti pensijų anuiteto įsigijimo pradžią.

„Jei žmogus nesikreips į pensijų kaupimo bendrovę dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo, bus laikoma, kad jis pasinaudojo teise nukelti pensijų anuiteto įsigijimą. Tokiu atveju jis toliau dalyvaus pensijų kaupime. Ši tvarka galioja ir kitoms pensijų išmokoms iš pensijų fonde sukauptų sumų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei žmogus nusprendžia įsigyti pensijų anuitetą, jam reikia apsispręsti, kurią pensijų anuiteto rūšį norėtų įsigyti. Prieš priimant sprendimą galima susipažinti su „Sodros“ interneto puslapyje pateikta informacija, pasinaudoti anuitetų skaičiuokle, atlikti pensijų anuiteto rūšies pasirinkimo testą, prireikus kreiptis konsultacijos telefonu 1883 arba atvykti į artimiausią „Sodros“ klientų aptarnavimo skyrių“, – patarė „Sodra“.

REKLAMA

Anuitetų rūšys

„Sodra“ siūlo rinktis iš trijų anuitetų rūšių.

Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą pensijų išmokos sutarties sudarymo dieną. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuiteto išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą.

Šio anuiteto išmokos yra didžiausios palyginti su kitais pensijų anuitetais. Tačiau pinigai mirties atveju yra nepaveldimi.

REKLAMA

Standartinis pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu kuris trumpiau vadinamas paveldimu standartiniu pensijų anuitetu, įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuitetų išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą.

Šio anuiteto išmokos jau yra mažesnės nei standartinio pensijų anuiteto. Tačiau atsiranda paveldėjimo galimybė, paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atidėtasis pensijų anuitetas įsigyjamas už dalį pensijų fonde sukauptos sumos. Likusi suma išmokama periodinėmis išmokomis, kurias moka pensijų kaupimo bendrovė iki asmeniui sukaks 85 metai. Tačiau išmokų dydis priklausys nuo investavimo rezultatų, jos bus nevienodos, pinigų sumos gali mažėti arba didėti. Tačiau pinigai yra paveldimi.

„Sodra“ pradės pensijų anuiteto mokėjimą asmeniui sukakus 85 metus. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuitetų išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Tačiau šios išmokos mažiausios palyginti su kitais anuitetais ir nepaveldimos.

REKLAMA

Būtina pateikti du prašymus

Kai žmogus išsirenka jam tinkamiausią anuitetą, jis turi pateikti prašymą dėl pensijų anuiteto įsigijimo.

„Šį prašymą galima pateikti pensijų kaupimo bendrovėje, „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuose bei prisijungus prie asmeninės „Sodros“.

Pensijų kaupimo bendrovėje taip pat būtina pateikti prašymą dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo. Gavusi prašymą dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo, pensijų kaupimo bendrovė sudarys pensijų išmokos sutartį ir kitą darbo dieną žmogui priklausančius pensijų fondo vienetus konvertuos į pinigus“, – komentavo „Sodra“.

REKLAMA

Anot jos, kaip rodo ligšiolinė praktika, rinkdamiesi pensijų anuitetą pensijų fondų dalyviai, sukakę senatvės pensijos amžių ar gaunantys išankstinę pensiją, pirmenybę teikia išmokų stabilumui, antras prioritetas – paveldėjimo galimybė, todėl standartinius pensijų anuitetus renkasi beveik 90 proc., o paveldimą standartinį pensijų anuitetą – 68 proc. visų anuitantų.

Socialinio draudimo senatvės pensija

Sulaukus senatvės galima gauti socialinio draudimo senatvės pensiją arba senatvės pensiją neįgaliajam, taip pat našlių pensiją arba vienišo asmens išmoką. Iki senatvės pensijos amžiaus likus ne daugiau kaip 5 metams galima gauti išankstinę senatvės pensiją, o netekus darbingumo – netekto darbingumo pensiją. Mokiniai ir studentai gali gauti našlaičių pensijas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialinio draudimo senatvės pensijos – svarbiausia socialinės apsaugos senatvėje rūšis.

Senatvės pensiją gali gauti asmenys, kai jie:•    yra sukakę nustatytą senatvės pensijos amžių;•    turi minimalų socialinio pensijų draudimo stažą, nustatytą senatvės pensijai – 15 metų.

Pensijų draudimo stažas – tai laikas, per kurį asmenys patys moka arba už juos yra mokamos ar turi būti mokamos nustatytos privalomos pensijų socialinio draudimo įmokos.

2023 metais būtinojo stažo reikalavimas yra 33 metai. Šis reikalavimas kasmet didinamas po 6 mėnesius iki kol pasieks 35 metus (2027 metais). 

Pensijos dydis apskaičiuojamas atsižvelgiant į asmens įgyto pensijų socialinio draudimo stažo trukmę ir įgytų pensijų apskaitos vienetų skaičių. 

kai itraukti fondus ir paimti is taves pinigus, tai - nei prasymo nereikejo rasyti, - nei klause kas nors taves - nori tu to, - ar nenori. O kai savo paties pinigus atgauti - po daugelio metu, - turi dar jiems prasymus pateikineti.

Va del to zmones ir emigruoja masiskai i normalias vakaru Europos salis, - kur tokie dalykai nedaromi ir is gyventoju - valdzia nesitycioja...
Vis dar sovietmečio tvarka- žmogelis turi nulenkęs galvą vaikštinėti pas biurokratus ir maldauti to, kas jam ir taip priklauso? Pvz. Vokietijoje viskas primenama laiškais į namus, viskas išaiškinama, niekur nereikia eiti ir aiškintis. Nes dirba žmonėms visose įstaigose darbuotojai, kurie algas gauna už tai!!!
Kol, sioje valstybeje prie lovio sedi zuliku saika, jus nesitikekite nei pensiju,nei pinigu. Ziuri, kiek dar galima is kvailiu nupy@dinti atiduoti ukr ir dar sau privogti. Paprastas zmogus sioje salyje yra nieko vertas..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų