Prancūzija ir Ispanija yra vienintelės ES šalys, kuriose galima naudotis „TikTok Lite“. Balandžio mėnesį šiose šalyse pradėjusi veikti programėlė leidžia 18 metų ir vyresniems naudotojams kaupti taškus, kuriuos galima iškeisti į prekes, pavyzdžiui, kuponus ar dovanų korteles.
„Pasiekėme, kad „Tik Tok Lite” premijavimo programa būtų visam laikui panaikinta, nes tai galėjo turėti labai priklausomybę sukeliančių pasekmių“, – socialiniame tinkle „X“ pareiškė vidaus rinkos eurokomisaras Thierry Bretonas.
„TikTok Lite“ yra mažesnė populiariosios „TikTok“ programėlės versija, užimanti mažiau atminties išmaniajame telefone ir pritaikyta veikti naudojant lėtesnį interneto ryšį.
Europos Komisijos paskelbtame pareiškime sakoma, kad „TikTok“ įsipareigojo pašalinti programą iš 27 šalių bloko ir pasižadėjo nekurti nieko panašaus, kad apeitų draudimus.
Tai pirmoji didelė pergalė, pasiekta įgyvendinant svarbų ES skaitmeninių paslaugų aktą (SPA) – naująjį plataus masto teisės aktą, pagal kurį reikalaujama, kad bloke veikiančios skaitmeninės įmonės veiksmingai kontroliuotų interneto turinį ir apsaugotų naudotojus nuo žalos.
Balandį EK pradėjo tyrimą dėl „Tik Tok Lite“, kilus abejonių dėl jos priklausomybę sukeliančio poveikio. Dėl to „premijavimo“ programa buvo laikinai sustabdyta.
Tyrimas buvo nutrauktas, „TikTok“ patronuojančiajai bendrovei iš Kinijos „ByteDance“ prisiėmus privalomus įsipareigojimus.
Už bet kokius pažeidimus pagal SPA gali būti skiriamos didelės baudos.
„Atidžiai stebėsime, kaip „TikTok“ laikosi reikalavimų. Šiandienos sprendimas taip pat siunčia aiškią žinią visai socialinės žiniasklaidos industrijai“, – nurodė už konkurenciją atsakinga eurokomisarė Margrethe Vestager (Margretė Vestager).
„TikTok“ patvirtino, kad atšaukė „premijavimo“ funkciją.
„Visada stengiamės konstruktyviai bendradarbiauti su Europos Komisija ir kitomis reguliavimo institucijomis. „TikTok“ džiaugiasi, kad pavyko taikiai susitarti“, – nurodė „TikTok“ atstovas spaudai.
Šiuo metu dar tęsiamas vasarį pradėtas tyrimas, kilus susirūpinimui, kad „TikTok“ galbūt nepakankamai kovoja su neigiamu poveikiu jaunimui.
Kartu su tokiomis platformomis kaip „Snapchat“, „YouTube“, „Facebook“, „Instagram“, „TikTok“ yra viena iš 25 interneto milžinių, kurios privalo laikytis SPA.
„TikTok“ taip pat susiduria su daugybe problemų už Atlanto.
Balandį JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pasirašė įstatymą, pagal kurį „TikTok“ bus uždrausta Jungtinėse Valstijose, jei jos savininkė iš Kinijos „Bytedance“ per metus neras programėlės pirkėjo.
„Bytedance“ pareiškė, kad neketina parduoti „TikTok“, todėl ieškinys, kuris tikriausiai galiausiai pasieks JAV Aukščiausiąjį Teismą, liko vienintelė galimybė išvengti draudimo.
Praėjusią savaitę Jungtinės Valstijos padidino spaudimą „TikTok“ ir pateikė ieškinį, kaltindamos programėlę pažeidžiant vaikų privatumą. Vašingtono teigimu, „TikTok“ renka duomenis apie vaikus be jų tėvų leidimo, kai jie naudojasi programėle.
„TikTok“ nesutinka su kaltinimais ir tvirtina užtikrinanti visų su amžiumi susijusių taisyklių laikymąsi.