• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaizdo įrašų dalijimosi platforma „TikTok“ pirmadienį pateikė ieškinį JAV federaliniam teismui, kad užkirstų kelią programėlės uždraudimui Montanos valstijoje.

Vaizdo įrašų dalijimosi platforma „TikTok“ pirmadienį pateikė ieškinį JAV federaliniam teismui, kad užkirstų kelią programėlės uždraudimui Montanos valstijoje.

REKLAMA

„TikTok“ ieškinyje nurodė, kad šis precedento neturintis draudimas, įsigaliosiantis 2024 metais, pažeidžia konstitucijos saugomą teisę į žodžio laisvę. 

„Mes tikime, kad mūsų teisinis skundas bus patenkintas, remiantis itin svariais precedentais ir faktais“, – naujienų agentūrai AFP teigė „TikTok“ atstovas spaudai. 

Gegužės 17 dieną Montanos gubernatorius Gregas Gianforte (Gregas Džianfortė) pasirašė šį precedento neturintį draudimą. 

G. Gianforte socialiniame tinkle „Twitter“ nurodė, kad jis pritarė šiam draudimui norėdamas apsaugoti šios valstijos gyventojus ir jų duomenis nuo Kinijos komunistų partijos.

REKLAMA
REKLAMA

„Valstybė priėmė šias nepaprastas ir precedento neturinčias priemones vadovaudamasi tik nepagrįstomis spekuliacijomis“, – teigiama „TikTok“ ieškinyje.

REKLAMA

Praėjusią savaitę penki „TikTok“ vartotojai kreipėsi į federalinį teismą su ieškiniu, kuriame reikalaujama panaikinti šį Montanos draudimą, teigdami, kad jis pažeidžia jų teises į žodžio laisvę. 

Šiuose abiejuose prieš Montaną pateiktuose ieškiniuose teigiama, kad valstija bando pasinaudoti nacionalinio saugumo įgaliojimais, kuriais gali remtis tik federalinė vyriausybė, ir taip pažeidžia žodžio laisvę.

REKLAMA
REKLAMA

„TikTok“ paragino federalinį teismą pripažinti šios programėlės draudimą Montanoje prieštaraujančiu Konstitucijai ir uždrausti valstijai kada nors jį įgyvendinti.  

Montana negali uždrausti savo gyventojams žiūrėti „TikTok“ ar talpinti ten [turinį], lygiai kaip negali uždrausti „The Wall Street Journal“ dėl to, kam jis priklauso, ar dėl to, kam jis priklauso, ar dėl jame skelbiamų idėjų“, – teigiama programėlės naudotojų pateiktame ieškinyje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„TikTok“ priklauso kinų firmai „ByteDance“. Daug JAV politikų teigia, kad programėlė yra tapusi Pekino šnipinėjimo įrankiu, bet kompanija tai kategoriškai neigia.

Montana tapo pirmąja valstija JAV, uždraudusia „TikTok“. Numatoma, kad įstatymas įsigalios kitąmet. 

Teisės klausimas

Draudimas bus teisinis bandymas uždrausti platformą nacionaliniu mastu, apie ką vis dažniau kalba Vašingtono įstatymų leidėjai.

REKLAMA

Pagal Montanos įstatymą, pažeidimas įvykdomas kaskart, kai „vartotojas įsijungia „TikTok“, kai jam pasiūloma galimybė įsijungti „TikTok“ ar kai jam pasiūloma galimybė atsisiųsti „TikTok“.

Už kiekvieną pažeidimą kiekvieną jo padarymo dieną galės būti skiriama 10 tūkst. dolerių (9,2 tūkst. eurų) bauda.

Pagal įstatymą „Apple“ ir „Google“ turėtų pašalinti „TikTok“ iš savo programėlių parduotuvių, kompanijoms galėtų būti skiriamos kasdienės baudos.

REKLAMA

Įstatyme teigiama, kad draudimas turėtų įsigalioti kitąmet, bet bus panaikintas, jei „TikTok“ įsigis bendrovė, įsteigta šalyje, kurios Jungtinės Valstijos nėra įvardijusios kaip užsienio priešininkės.

Ričmondo universiteto teisės profesoriaus Carlo Tobiaso (Karlo Tobijaso) teigimu, minėtos bylos teisme turėtų būti išnagrinėtos greitai, kadangi jos yra susijusios su klausimais, nereikalaujančiais surinkti daug įrodymų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra labai svarių argumentų, kurie yra palankūs ieškovams“, – nurodė jis. 

„Pirma, tai žodžio laisvė, antra, jei draudimas pateisinamas nacionaliniu saugumu, tai yra federalinės vyriausybės, o ne kurios nors atskiros valstijos reikalas“, – sakė C. Tobiasas. 

Montanos įstatymas yra naujausias „TikTok“ ir daugelio Vakarų vyriausybių susirėmimas. Ši programėlė jau yra uždrausta vyriausybės įrenginiuose Jungtinėse Valstijose, Kanadoje, keliose Europos šalyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų