Valdantieji nusprendė patobulinti Pensijų kaupimo įstatymą, kad fondų veikla neva taptų efektyvesnė, o pensijų fondų valdytojai labiau konkuruotų tarpusavyje.
Bet finansų rinkos dalyviai teigia, kad drastiškai pakeitus tvarką pensijų fondai taps nepelninga veikla, rašoma dienraštyje „Verslo žinios“.
Esminis siūlomas pakeitimas – panaikinti vadinamąjį įmokos mokestį. Tai vienkartinis mokestis, kurį pensijų fondai išskaičiuoja nuo kiekvienos gautos įmokos.
Dabar šis mokestis negali viršyti 10 proc., realiai pensijų kaupimo bendrovės vidutiniškai nuskaičiuoja 2,96 procento. Taip pat siūloma metinį fondo valdymo mokestį, kuris dabar negali viršyti 1 proc., sumažinti ir išskaidyti – konservatyvaus investavimo pensijų fonduose skaičiuoti ne daugiau kaip 0,5 proc., o kituose – ne daugiau kaip 0,8 procento.
Fondo valdymo ir įmokos mokesčiai yra pagrindiniai pensijų fondų valdytojų pragyvenimo šaltiniai. Jei vienas mokestis bus panaikintas, o kitas sumažintas, mažai dalyvių turintys pensijų fondai tiesiog išnyks.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, parengusi minėtą įstatymo projektą, aiškina, kad pensijų kaupimo sistema taps skaidresnė, bus lengviau lyginti fondus tarpusavyje. Ministerija mano, kad pensijų fondų atskaitymai neigiamai veikia kaupiamas lėšas, o šiuos atskaitymus apkarpius neabejotinai padidės grynoji investicinė grąža. Atskaitymų lygio sumažinimas, anot ministerijos, bendros pensijų fondų valdytojų padėties smarkiai nepablogins.