• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant pensiniam amžiui gyventojai elgiasi skirtingai: vieni nekreipia dėmesio ir toliau dirba, kiti jau iš anksto bando apskaičiuoti būsimos pensijos dydį ir laukia, kada galės mėgautis užsitarnautu poilsiu. Darbo teisės specialistai vardija garantijas, kurios saugo vyresnius darbuotojus. Taip pat pataria, kada ir kaip darbdaviui reikia pateikti prašymą išeiti iš darbo, kad prieš išeidami į pensiją darbuotojai dar gautų ir išeitines.

Artėjant pensiniam amžiui gyventojai elgiasi skirtingai: vieni nekreipia dėmesio ir toliau dirba, kiti jau iš anksto bando apskaičiuoti būsimos pensijos dydį ir laukia, kada galės mėgautis užsitarnautu poilsiu. Darbo teisės specialistai vardija garantijas, kurios saugo vyresnius darbuotojus. Taip pat pataria, kada ir kaip darbdaviui reikia pateikti prašymą išeiti iš darbo, kad prieš išeidami į pensiją darbuotojai dar gautų ir išeitines.

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytojos dalijosi planais, sulaukus pensinio amžiaus. Jolanta iš Kauno pasakojo, kad dirba buhaltere.

„Jau pernai sulaukiau pensinio amžiaus, tačiau nusprendžiau toliau dirbti. Darbas suteikia prasmę, nenoriu sėdėti namuose be veiklos. O ir darbdavys neprieštaravo, kad likčiau įmonėje“, – pasakojo moteris.

Ji tikino, kad dabar gauna ir algą, ir pensiją.

„Mano pajamos padidėjo, tačiau tai nebuvo pagrindinė priežastis, kodėl nusprendžiau toliau dirbti. Noriu jaustis reikalinga, todėl, kol leis sveikata – dirbsiu. O džiaugtis pensininkės gyvenimu dar suspėsiu ateityje“, – tikino moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Ona iš Panevėžio į pensiją išeis už poros mėnesių. Tačiau moteris „Sodros“ skaičiuoklėje jau patikrino, kokia pensija jos laukia, ir netrukus ruošiasi išeiti iš darbo.

REKLAMA

„Dirbu gamyboje, darbas patinka, tačiau net minčių neturiu dirbti sulaukusi pensijos. Noriu daugiau laiko skirti šeimai, auginti anūkus ir rūpintis šiltnamiu“, – ateities planus vardijo moteris.

Ji skaičiavo, kad jos pensija sieks 700 eurų. Tačiau moteris tikisi gauti dar ir išeitinę.

„Toje pačioje įmonėje dirbu jau 15 metų. Taigi, ar prieš išeinant į užtarnautą poilsį dar gausiu ir išeitinę? Be to, kada prašymą išeiti iš darbo turėčiau įteikti darbdaviui?“ – klausė Ona.

REKLAMA
REKLAMA

Pensijos sulaukusiems darbuotojams priklauso ir išeitinė

Advokatė Evelina Kiznė pažymėjo, kad, kai darbuotojas nusprendžia išeiti iš darbo būdamas pensinio amžiaus, tai gali būti laikoma svarbia priežastimi.

„O, turint svarbią priežastį, darbuotojas gali įspėti darbdavį apie darbo sutarties nutraukimą vos prieš 5 darbo dienas, taip pat toks darbuotojas gali tikėtis ir išeitinės – vieno ar dviejų atlyginimų dydžio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nutraukiant darbo sutartį dėl svarbios priežasties, darbdavys privalo išmokėti darbuotojui dviejų jo vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinę išmoką. O, jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – vieno jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką“, – aiškino advokatė.

Anot jos, senatvės pensijos amžiaus sulaukęs darbuotojas, norėdamas pasinaudoti teise nutraukti darbo sutartį dėl svarbios priežasties, turi būti sudaręs neterminuotą darbo sutartį.

REKLAMA

„Jeigu su darbuotoju buvo sudaryta terminuota darbo sutartis, tuomet jis galės nutraukti darbo sutartį tik kitais pagrindais.

Taip pat, jeigu darbuotojas nori išeiti į išankstinę pensiją, jis irgi negali nutraukti darbo sutarties dėl svarbios priežasties, sulaukus pensinio amžiaus. Norint pasinaudoti šia garantija, būtina sulaukti pensinio amžiaus, – komentavo E. Kiznė.

Kada išeitinė nepriklauso?

Pasak advokatės, svarbu ir tai, ar darbuotojas teisę į visą senatvės pensiją įgijo dirbdamas būtent pas tą darbdavį, su kuriuo ir nori nutraukti darbo sutartį dėl svarbios priežasties:

REKLAMA

„Jei darbuotojas įsidarbino jau būdamas senatvės pensijos amžiaus ir įgijęs teisę į visą senatvės pensiją, tuomet darbo sutartis gali būti nutraukiama tik kitais pagrindais.“

E. Kiznė atkreipė dėmesį, kad dažnai sulaukia klausimų dėl ilgalaikio darbo išmokos.

„Žmonės klausia, ar darbuotojas, sulaukęs pensinio amžiaus, išeidamas iš darbo savo noru gali gauti ilgalaikio darbo išmoką.

Tačiau tokia išmoka mokama tik vienu atveju – jei darbo sutartį nutraukia darbdavys savo iniciatyva, nesant darbuotojo kaltės. Tad šiuo atveju savo noru išeinantis darbuotojas gali gauti tik 1 ar 2 vidutinių atlyginimų išeitines“, – sakė E. Kiznė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat ji atkreipė dėmesį, kad, išeinant iš darbo dėl svarbios priežasties, būtina pateikti ir įrodymus, kad ta priežastis iš tikrųjų egzistuoja.

Garantijos priešpensinio amžiaus darbuotojams

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) taip pat pastebėjo, kad Darbo kodekse yra numatytos ir garantijos darbuotojams, kuriems iki pensinio amžiaus liko vos keleri metai.

„Darbdavys, norėdamas šiuos darbuotojus atleisti iš darbo darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės, turi įspėjimą apie sutarties nutraukimą pateikti gerokai anksčiau.

REKLAMA

Mat įspėjimo terminai dvigubinami darbuotojams, kuriems iki įstatymų nustatyto senatvės pensijos amžiaus likę mažiau kaip 5 metai, bei trigubinami darbuotojams, kuriems iki įstatymų nustatyto senatvės pensijos amžiaus likę mažiau kaip 2 metai“, – komentavo VDI.

Taigi, vietoje įprastų mėnesio arba dviejų savaičių (kai darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu 1 metus) terminų, šie darbuotojai turi būti įspėjami apie sutarties nutraukimą anksčiau ir jiems turi būti užtikrinta galimybė pasiruošti pasikeitimams.

REKLAMA

Dirbti gali ir pensininkai

Anot VDI, tais atvejais, kai darbo funkcija darbdaviui tampa perteklinė ir dėl to atleidžiama dalis darbuotojų, darbuotojai, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus liko ne daugiau kaip 3 metai, patenka tarp darbuotojų grupių, kuriems užtikrinama pirmenybės teisė būti paliktiems dirbti.

„Darbuotojo amžius (taip pat ir senatvės pensijos amžius) negali būti teisėta priežastis nutraukti darbo sutartį darbdavio iniciatyva ar sprendimu, išskyrus įstatymų nustatytas išimtis. Darbo santykiai tęsiasi ir darbuotojui sulaukus senatvės pensijos amžiaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prie pensinio amžiaus artėjantis darbuotojas, pageidaujantis dirbti ir sulaukęs senatvės pensijos amžiaus, nieko specialiai daryti neturi, t. y. neturi darbdaviui teikti prašymo dėl tolesnio jo darbo ar pan.“ – aiškino VDI.

Anot inspekcijos, specialūs įstatymai gali nustatyti tam tikras išimtis, kai tam tikras pareigas gali eiti tik tam tikro amžiaus darbuotojai. Pavyzdžiui, Mokslo ir studijų įstatymas nustato galimybę nutraukti darbo sutartį su mokslo darbuotojais ar dėstytojais, sulaukusiais pensinio amžiaus.

Ateityje, jus negausit, nei isankstines, nei kazkokios kitos pensijos viska isvoge seniai ir toliau vagia, apgaudineja zmones sioje bauduvos rsp.. Ka ten raso vidutine 600e virs pensija,tai pasakos dauguma gauna tarp 350 - 450e. Gausit maziau pinigu.. Dar, klausimas ar juos gausit. Dar, visokie egzpertaai pliurpia,kad ekonomika auga,algos ir pensija dideja.. Varo kasdien propaganda ir , dar labiau skurdina zmones, iseisite ne i pensija, o nebent kojomis i prieki.. Vagiu ir banditu salis... P.S.Visokiems veilokams ir vatufkems, tik nereikia rasyti apie vagis, ka vagi pats ir pan, neidomus jusu de biliski atsakymai...
kai žmogus neturi ką veikti, darbas jam suteikia prasmę??. dirba tik arkliai.
stebiuosi žmonėmis
stebiuosi žmonėmis
aš šiuo metu apie kitus dalykus galvoju, stebiu su susižavėjimu ir mokausi iš lyderių, ieškau kur reikės bėgt, ne taip prabangiai aišku, bet nors gyvas, nes atiduoti galvą už šitą klaną tai aš laikyčiau paskutiniu pažeminimu, net nebežmogišku elgiasiu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų