• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įstojus į valstybės finansuojamą vietą aukštojoje mokykloje niekas neužtikrins, kad ji ir toliau bus nemokama.

Įstojus į valstybės finansuojamą vietą aukštojoje mokykloje niekas neužtikrins, kad ji ir toliau bus nemokama.

REKLAMA

Visų pirma dėl to, kad turint blogus rezultatus nemokamą vietą galima prarasti.

O taip pat ir dėl to, kad kai kur studentams tenka mokėti ir už kiekvieną antrą (trečią, ketvirtą ir t. t.) kartą laikomą atsiskaitymą.

Kiekvieną kartą reikalauja mokėti 20 eurų

Antrame kurse nemokamai studijuojantis Andrius (tikras vardas ir pavardė – redakcijai žinomi) pasiskundė, kad Kauno kolegija šiemet esą įvedė naujovę – už neišlaikytą atsiskaitymą arba neatvykimą į jį ėmė „bauduoti“ studentus pinigais.

„Nesuprantu – įstojau nemokamai, vadinasi, mano rezultatai buvo geri. Jeigu studentas praleidžia atsiskaitymus ar jų neišlaiko, jis juk gali perrašyti, kartoti kursą, blogesniu atveju – iškristų iš nemokamos vietos ar apskritai iš kolegijos.

REKLAMA
REKLAMA

Tad čia jau pačiam studentui spręsti, kokie jo prioritetai, kaip jis nori mokytis. Ne visada juk pavyks viską atlikti laiku, suspėti, ypač, jei tuo metu yra kokių nors asmeninių problemų, darbas ir pan. Tai kokią teisę kolegija turi imti už tai pinigus?“ – piktinosi vaikinas.

REKLAMA

Jis aiškino, kad už kiekvieną praleistą ar neatsiskaitytą darbą, kontrolinį ar kt., studentai kolegijai turi mokėti po 20 eurų:

„Įdomu, kur jie deda ir kam naudoja tuos pinigus. Juk perlaikymas tiek tikrai jiems nekainuoja.“

Kolegijoje atsiskaityti nemokamai galima tik 1 kartą

Kauno kolegijos studijų administravimo skyriaus vadovė Rita Liutkienė patikino, kad tokia tvarka bendruomenės sutarimu kolegijoje buvo nustatyta dar 2019 m. ir tebegalioja iki šiol.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, yra numatytos tokios sąlygos: jei studentas neatliko užduočių ir turi pateisinamą priežastį, vieną kartą iki egzaminų sesijos pradžios jis gali atsiskaityti nemokamai:

„Pateisinama priežastimi laikomas ligos, darbo ar panašus atvejis.“

Vis tik, anot atstovės, jei studentas be pateisinamos priežasties praleido ir neatliko laboratorinių, praktinių, kontrolinių darbų, koliokviumų, jam reikia sumokėti 0,35 bazinės socialinės išmokos (BSI) dydžio įmoką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2024 m. BSI siekia 55 eurus, taigi studentams už tai reikia sumokėti 19,25 euro (55 x 0,35).

R. Liutkienės teigimu, jei neatsiskaitytų darbų susidaro daugiau, studentas turi sumokėti už visus antrą ir daugiau kartų laikomus atsiskaitymus. Taigi už kiekvieną – po 19,25 euro.

Kada aukštosios mokyklos gali reikalauti iš studentų pinigų?

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) nurodė, kad, pagal Mokslo ir studijų įstatymą, studijuojantieji valstybės finansuojamose studijų vietose aukštajai mokyklai neturi mokėti jokių įmokų.

REKLAMA

Išimtis taikoma tik tais atvejais, kai studijuojami atskiri dalykai, moduliai arba kai kartojami atskiri studijų programos dalykai.

Anot ministerijos, minėtas įstatymas užtikrina teisę studentams, neišlaikiusiems egzamino ar kito galutinio atsiskaitymo, jį vieną kartą perlaikyti nemokamai.

Ji pridūrė, kad ši įstatymo nuostata liečia ir tuos studentus, kurie studijuoja valstybės nefinansuojamose studijų vietose.

REKLAMA

„Jeigu neatsiskaitoma daugiau nei 2 kartus, už egzaminų ar kitų galutinių atsiskaitymų perlaikymus aukštosios mokyklos įprastai prašo susimokėti, kadangi tai reikalauja papildomų išteklių.

T. y. reikia organizuoti papildomą perlaikymą, užtikrinti perlaikymui reikalingą įrangą ar medžiagas, didėja darbo krūvis dėstytojams ir pan.“ – vardijo ŠMSM atstovai.

Tokia praktika – gana „įprasta kraštutinė priemonė“

Anot Kauno kolegijos atstovės, tokia praktika (mokestis už perlaikymus) yra gana įprasta aukštosiose mokyklose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos teigimu, taip siekiama, kad atsiskaitymai būtų vykdomi laiku, pagal sutartas tvarkas ir terminus.

Be to, tai yra būdas užkardyti piktnaudžiavimą ir galiausiai kompensuoti papildomas sąnaudas, susidarančias perlaikymų metu.

„Juk dėstytojas atlieka papildomą darbą papildomai suderintu laiku, o kai kuriose studijose papildomai naudojama įranga ar medžiagos.

Akcentuočiau, kad panašaus pobūdžio mokėjimai – itin kraštutinė priemonė. Džiugu, kad jų mūsų kolegijoje pasitaiko itin retai“, – kalbėjo R. Liutkienė.

REKLAMA

Mokyklos pačios sprendžia, ar imti mokestį ir kokio dydžio

Kauno kolegijos studijų administravimo skyriaus vadovė nurodė, kad visos studentų su studijomis susijusios įmokos turi būti mokamos į Kauno kolegijos atsiskaitomąją sąskaitą pavedimu.

ŠMSM teigimu, Kauno kolegija ją patikino, kad studentams yra užtikrinama galimybė atsiskaitymą pirmą kartą perlaikyti nemokamai, kaip to reikalauja įstatymas.

REKLAMA

Ministerija atkreipė dėmesį, kad aukštosioms mokykloms teisės aktai garantuoja autonomiją – jos su finansais susijusius reikalus gali tvarkyti savo pačių nustatyta tvarka, jei tai neprieštarauja įstatymams:

„Jos gali pačios spręsti, imti ar neimti mokesčio iš studentų, kelis kartus neišlaikiusių egzaminų, kokio dydžio mokestis tai turėtų būti, ar keletą kartų praleidęs ar neišlaikęs atsiskaitymų studentas gali tęsti studijas ir pan.“

tv3.lt

Visiškai teisingas mokymo įstaigų požiūris, jeigu gavai nemokamai, tuomet stenkis iki "negaliu"... Jeigu "negali", tuomet susimokėk už savo "negalią", "dėl darbo, šeimyninių ar asmeniunių" "negalių"
Tokia tvarka turėtų būti ir gimnazijose. Tai turėtų būti numatyta sutartyje, kurią pasirašo tėvai. Nes yra tokių, kurie laiku nerašo nė vieno kontrolinio darbo, kad iš draugų gautų užduotis.
gudruolis,nori studentauti ir nemokėti už mokslą,kas nepraleidinėja užsiėmimų,tie išlaiko.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų