Privati bankininkystė – pats pavadinimas sufleruoja apie suasmenintas paslaugas. Privati bankininkystė yra paslauga, skirta asmeninių finansų valdymui ir kontroliavimui.
Privačią bankininkystę galima palyginti su įmonės buhalteriniu padaliniu, kuriame sprendžiami svarbūs įmonei finansų klausimai, pildomos pajamų išlaidų ataskaitos, skaičiuojamas pelnas ir nuostolis, prognozuojami ateities pinigų srautai, investicijos ir pajamos. Nei viena įmonė neišsiverstų be buhalterinio-finansų padalinio, kuris ne tik detalizuoja finansinius įvykius už praėjusį laikotarpį, tačiau, svarbiausia, prognozuoja ateities perspektyvas.
Įmonėse finansinė apskaita atrodo suprantama, tačiau ar ji reikalinga fiziniam asmeniniu, kiekvienam iš mūsų asmeniškai? Ar tikrai reikia atskiro finansininkų, dirbančių su vienu žmogumi, padalinio? Kokią naudą galiu gauti iš savo finansinės padėties žinojimo ir prognozių? Kiek gali kainuoti finansinės paslaugos asmeniškai? Galvojant apie šiuos klausimus mintyse sukasi milžiniški skaičiai ir prieštaraujantys atsakymai.
Kiekvienam iš mūsų svarbu žinoti savo finansinę padėtį. Galima pradėti nuo paprastų skaičiavimų ant balto popieriaus lapo: apskaičiuoti savo pajamas, išlaidas, detalizuoti išlaidas kiekvieną dieną, kiek skiriama asmeninėms reikmėms, maistui, būstui, vaikams, sveikatai, kokios gali būti papildomos pajamos ir, svarbiausia, kiek galima skirti taupymui. Kiekvienas paruoš skirtingus skaičius, nes mūsų finansiniai poreikiai skirtingi. Taigi, vienodo algoritmo nėra. Finansų apskaita turi būti individuali. Dažnai sakoma, jog nesvarbu, kiek uždirbi, svarbu, kiek sutaupai. Vienas iš privačios bankininkystės tikslų yra nukreipti sukauptą kapitalą, siekiant įgyvendinti individualius tikslus. Pavyzdžiui, sukaupti vaikų mokslams, anksčiau laiko išeiti į pensiją, taupyti didesniam pirkiniui ir t.t.
Privačioje bankininkystėje didelę dalį užima ir investicinio portfelio planavimas, sukūrimas bei įgyvendinimas. Po neseniai prabėgusios ir vėl gresiančios ekonominės krizės, lydimos didelių svyravimų akcijų rinkose, investicijų rizikos apetitas ženkliai pasikeitė. Esant ekonominiam pakilimui, didžioji dalis rizikingų investicijų, akcijų ir fondų, laisvai uždirbdavo 25-35 proc. ir daugiau metinių pajamų nuo investuoto turto vertės, todėl nieko keisto, jog investuotojai tapo atviresni didesnei rizikai, ir daugiau finansų buvo nukreipta į aukštos rizikos investicijas. Patyrus nuosmukį akcijų rinkose, kai kritimas siekė 60-85 proc. ar dar daugiau, buvo įgyta skaudi, bet vertinga patirtis investicinio portfelio skirstyme tarp skirtingų rizikos klasės investicijų.
Paradoksalu tai, kad tikslinga privati bankininkystė nekainuoja nieko. Priešingai – ji garantuoja didesnes pajamas. Privati bankininkystė nėra išskirtinis klubas, į kurį priimami tik nusipelnę asmenys už atitinkamą narystės mokestį. Tai paslauga, kurios kaina atsiperka naudojantis teikiamomis banko paslaugomis ir produktais.
Privati bankininkystė apima tokias sritis kaip kasdienės operacijos banke, investicijos, nekilnojamojo turto finansavimas, paveldėjimo planavimas, senatvės ir pensijos planavimas, draudimas, verslas. Dažnai privačios bankininkystės vizitinė kortelė – vienas finansų konsultantas, kuris rūpinasi, žino ir pataria visais žmogui svarbiais klausimais. Dažnai tai vadinama „vieno langelio“ principu. Užtenka įsivesti savo konsultanto telefoną ir pagalba garantuota. Pavyzdžiui, stovint parduotuvės eilėje ir pamiršus papildyti kortelę pinigais – skambutis konsultantui ir kortelėje yra reikalinga suma. Keliaujant, atsitikus draudiminiam įvykiui – konsultacija kaip elgtis, kokius dokumentus susirinkti. Prireikus būsto kredito, automobilio lizingo, vartojimo kredito ar tiesiog kredito limito kortelėje, vėl kreipiatės į tą patį žmogų.
Pinigų „įdarbinimas“: indėliai, investicijos, akcijos – ilgas darbas, kurį įveikiate taip pat kartu su konsultantu, pereidami per daugybę etapų, tokių kaip rizikos tolerancija, ateities pajamų prognozė, paveldimumas ir panašiai. Galbūt pasirodys keista, kad vienas konsultantas kartais yra net kelių skirtingų sričių specialistas. Tobulėjant technologijoms produktų ir paslaugų valdymas tampa paprastesnis, greitesnis ir lengviau administruojamas, todėl tas pats konsultantas gali atlikti daug skirtingų operacijų. Tačiau yra ir nematomi privačios bankininkystės „pagalbininkai“ – darbuotojai, su kuriais klientas niekuomet nesusiduria, o jų atliktus darbus perduoda finansų konsultantas. Tai savo srities specialistai: analitikai, padedantys sukurti profesionalius investicinius portfelius pagal kiekvieno lūkesčius, kreditų specialistai bei vadybininkai, administruojantys pavedimus, kortelių užsakymus ir kitas kasdienines operacijas.
Privati bankininkystė Lietuvoje prasidėjo 2004-2005 metais ir vis dar evoliucionuoja. Laikui bėgant, remiantis užsienio praktika ir patirtimi, didžiausią dėmesį skyrus investicijoms, privačioje bankininkystėje atsirado ir kasdieninių finansų tvarkymo sritis, kreditavimas, draudimas, pensijų planavimas ir kitos paslaugos. Šiomis dienomis privačią bankininkystę galima pavadinti „Banku Banke“. Klientai, kurie naudojasi privačios bankininkystės paslaugomis, vis aiškiau mato skirtumą tarp profesionalios pagalbos ir asmeninių reikalų tvarkymo stovint „eilėje prie kasos“. Tačiau egzistuoja kita problema – daugelyje finansų įmonių vyrauja panašūs pareigybių pavadinimai. Pavyzdžiui, finansų konsultantai, privatūs bankininkai, asmeniniai bankininkai. Tai nereiškia, kad visi specialistai yra privačios bankininkystės darbuotojai. Žmonės dažnai suklysta, manydami, kad jie naudojasi privačios bankininkystės paslaugomis, nes turi banke priskirtą vadybininką, į kurį gali kreiptis. Pradėję naudotis privačios bankininkystės paslauga, žmonės iš pradžių būna gana skeptiškai nusiteikę arba neturi konkrečios nuomonės, tačiau jau po poros mėnesių beveik visi sutartinai gali patvirtinti, kad tai naudinga.
Lina Gražulytė-Norvilė, Danske banko Klaipėdos klientų aptarnavimo centro finansų konsultantė