Visi jaunuoliai, baigę mokyklą valstybės lėšomis, privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) yra apdrausti iki rugpjūčio 31 d.
Tačiau jau nuo rugsėjo 1-osios PSD valstybės lėšomis bus apdrausti tik tie abiturientai, kurie pradės mokytis Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos (ES), taip pat Europos ekonominės erdvės (EEE) šalių ir Šveicarijos profesinėse, aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės (dieninės) studijų formos studijų programą. Jaunuoliai, kurie pasirinks ištęstinių studijų programą, draudimu pasirūpinti turės patys.
18 metų sulaukę Lietuvos gyventojai, kurie nesimokys bendrojo lavinimo, profesinėse mokyklose, nestudijuos Lietuvos ar kitų Europos šalių aukštosiose mokyklose, neįsidarbins ar nebus draudžiami valstybės lėšomis dėl kitų priežasčių, turės kiekvieną mėnesį iki einamojo mėnesio paskutinės dienos savarankiškai mokėti PSD įmokas, t.y. susimokėti 64,50 euro siekiantį mokestį.
Nesusimokėjus – skolos išieškojimas
Tuo metu Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos vadovė Daiva Čibirienė taip pat atkreipia dėmesį, kad jei įmokos nebus sumokėtos laiku, „Sodra“ pradės skolos išieškojimo procesą.
Pasak jos, tai reiškia, kad tokiu atveju gyventojai susimokės dar daugiau.
„Reikės mokėti už sveikatos gydimą visose gydimo įstaigose, kuriose jis buvo jums seniau nemokamas, net jei vėliau apmokėsite seno periodo skolą „Sodrai“.
PSD kas mėnesį nereikia mokėti, jei registruojatės Darbo biržoje. Yra ir kitų išimčių, kada asmuo draužiamas valstybės lėšomis PSD draudimu“, – paaiškino D. Čibirienė.
„Sodrai“ primena, kad jeigu asmuo Migracijos departamente neregistruotas kaip Lietuvoje gyvenančio ir dirbančio specialisto iš trečiųjų (ne Europos Sąjungos) šalių šeimų narys, sumokėtų PSD įmoką ir norėtų gauti paslaugas gydymo įstaigose, tai šių paslaugų negautų, kadangi asmuo neturėjo prievolės mokėti PSD įmokas.