Į pensijų kaupimą kiekvienų metų pradžioje įtraukiami 40 metų nesulaukę gyventojai, kurie dirbo samdomą darbą ar vykdė savarankišką veiklą Lietuvoje, buvo individualios įmonės savininkai ar mažosios bendrijos nariai ir kt.
Šiais metais pranešimai apie įtraukimą išsiųsti 68 tūkstančiams gyventojų. Iki šiol beveik 29,5 tūkstančiai atsisakė kaupimo. 381 įtrauktųjų savarankiškai sudarė pensijų kaupimo sutartis su savo pasirinkta bendrove, dar 2,1 tūkst. gyventojų sudarė naujas pensijų kaupimo sutartis.
Jei žmogus neatsisako kaupimo, jo darbo užmokestis sumažėja ta dalimi, kuri pervedama į pensijų fondą.
Šiuo metu įmokos sudaro 3 proc. priskaičiuoto darbo užmokesčio. Taigi, jei uždirbate lietuvišką vidutinę 1900 eurų (neatskaičius mokesčių) algą, neatsisakę kaupimo, kiekvieną mėnesį gausite 57 eurais mažiau (1900x3 proc.).
Iki pat pensijos šių pinigų nebus galima atsiimti. Taip pat nebus galima nutraukti kaupimo. Už sukauptas lėšas į pensiją išėjęs žmogus turės nusipirkti anuitetą – papildomą išmoką prie įprastinės senatvės pensijos.
Šiuo metu didžiausia mėnesio išmoka yra 345,95 eurai, o mažiausia – 8,94 eurai, o vidutinė – 62,95 euro. Tuo metu vidutinė senatvės pensija dabar siekia beveik 540 eurų.
Kokie galimi pasirinkimai
Kiekvienas 18 metų sulaukęs Lietuvos gyventojas turi savo asmeninę „Sodros“ paskyrą. Joje galima rasti pranešimą apie įtraukimą į pensijų kaupimą, taip pat jo atsisakyti.
Sprendimą, ar kaupti pensijai papildomai, turi priimti pats žmogus. Sau tinkamiausią variantą galima pasirinkti iki birželio 30 d.. Svarbu prisiminti, kad praleidus šį terminą ir neatsisakius pensijų kaupimo, galimybės iš jo pasitraukti nėra.
Gavusieji „Sodros“ pranešimą turi tris pasirinkimo variantus:
- nieko nedaryti ir nuo liepos 1 d. tapti pensijų kaupimo dalyviais „Sodros“ parinktoje bendrovėje bei pradėti mokėti pensijų kaupimo įmokas – dėl jų alga bus mažesnė;
- sudaryti sutartį su savo pasirinkta kaupimo bendrove;
- iki birželio 30 d. pateikti prašymą asmeninėje paskyroje arba „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuje ir atsisakyti dalyvauti kaupime.
Prašymas asmeninėje „Sodros“ paskyroje yra beveik užpildytas, tereikia paspausti mygtuką „pateikti“.
Kaupti atsisakiusiam asmeniui kas 3 metus vėl siūloma prisijungti prie pensijų kaupimo. Šiemet į kaupimą pakartotinai įtraukti tie gyventojai, kurie 2020 m. nepanoro tapti kaupimo dalyviais.
Kai žmogus sulaukia 40 metų, jis daugiau į kaupimą nebeįtraukiamas, tačiau nepriklausomai nuo amžiaus gali pats pasirinkti kaupimo bendrovę ir pradėti kaupti pensijai papildomai.
Bus keičiama tvarka?
Primename, kad balandį Konstitucinis Teismas priėmė nagrinėti Seimo narių grupės prašymą ištirti, ar Konstitucijai neprieštarauja Pensijų kaupimo įstatymo nuostatos, kuriomis kaip vienas iš pensijų kaupimo pabaigos būdų nenumatyta pensijų kaupimo nutraukimas ir pensijų fondo dalyvio teisė nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime.
Taip pat, teismas spręs, ar Konstitucijai neprieštarauja minėtas įstatymas tiek, kiek jame nustatyta, kad pensijų fondo dalyviams, atsižvelgiant į jų vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą, gali būti mokamos skirtingų rūšių pensijų išmokos.
Kiek anksčiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė įstatymų pataisas, kuriomis būtų keičiama dabartinė priverstinio įtraukimo į pensijų kaupimą sistema.
Siūloma naujiems II pakopos pensijų kaupimo dalyviams (įtrauktiems nuo 2019 m.), atsisakiusiems dalyvauti kaupime, automatinį įtraukimą kartoti ne daugiau kaip vieną kartą.
2019 m. įtraukti ir atsisakę dalyvauti kaupime asmenys, pakartotinai paskutinį kartą buvo įtraukti pernai. 2020 metais įtrauktiems ir dalyvauti atsisakiusiems asmenims, šiemet įtraukimas kartojamas paskutinį kartą.
Įtraukimo periodiškumas išliktų kas 3 metai arba galėtų būti pailgintas iki 5 metų.
Taip pat siūloma naujai įtrauktiems dalyviams, pradėjusiems mokėti įmokas ir gaunantiems sumažėjusį darbo užmokestį, numatyti apsisprendimo laikotarpį, pavyzdžiui 3 mėnesių, kuomet būtų galima atsisakyti kaupimo ir susigrąžinti įmokas.
Dalyviai, kurių sutartys sudarytos iki 2018 m., susistabdę kaupimą, automatiškai į sistemą pakartotinai nebebūtų įtraukiami.
Įtraukimą į antros pakopos pensijų kaupimo sistemą numatoma taikyti tik Lietuvoje nuolat gyvenantiems asmenims.
Siūloma sukaupusiems iki 10807 eurų asmenims leisti patiems pasirinkti pageidaujamą išmokos rūšį – periodinę arba vienkartinę.
Privalomų periodinių išmokų sukaupusiems 5403–10806 eurus nebeliktų. Periodinių išmokų gavėjams pageidaujant, likusi dar neišmokėta suma galėtų būti išmokėta kaip vienkartinė išmoka (išskyrus tuos atvejus, kai asmenys įsigijo anuitetą, kai jiems buvo neprivaloma įsigyti).
DOKUMENTAS GALIOJA TADA KAI JŪS PATS SĄMONINGAI PASIRAŠOTE.
JEI PAVĖLAVOTE ATSISAKYTI, DRĄSIAI EIKITE Į ĮSTAIGAS IR NUTRAUKITE.
ŽMONĖMS PASAKĖ, KAD NEGALIMA IŠEITI IR JIE NULEIDĘ GALVAS EINA DIRBTI.
PASTOVĖKITE UŽ SAVE BENT KARTĄ!