Taip įsitikinęs Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, konservatorius Mykolas Majauskas.
Stebisi pajamomis ir mokamais mokesčiais
Socialiniame tinkle jis pasidalijo Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis apie dešimtį daugiausia pajamų pernai gavusius notarus ir jų sumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM).
Nuasmeninti duomenys rodo, kad pernai šie notarai gavo nuo beveik 0,5 mln. eurų iki 1,2 mln. eurų pajamų. Sumokėtų GPM suma – kone dešimt kartų mažesnė.
„Čia yra dešimties daugiausiai uždirbusių notarų pajamos ir jų sumokėtas gyventojų pajamų mokestis. Įdomu, jog net aštuoni iš dešimties daugiausiai uždirbusių nedeklaravo jokių faktinių išlaidų.
Tiesiog naudojosi galimybe atskaityti 30 proc. nuo pajamų be išlaidas pagrindžiančių dokumentų“, – situaciją komentavo M. Majauskas.
Anot jo, mažai ką stebina, kad ir pačių notarų paslaugų įkainiai neturi objektyvaus pagrindo, ką dar prieš metus konstatavo ir tyrimą atlikusi Valstybės kontrolė.
„Iš tiesų trūksta racionalių argumentų paaiškinti, kodėl net už paprasčiausius nekilnojamojo turto sandorius notarams turi sumokėti po keturis ar penkis šimtus eurų.
Ir už visą tai atsakinga pati valstybė, kuri notarams užtikrina monopolines veiklos sąlygas ir pelną iki gyvos galvos“, – svarstė Seimo narys.
Palygino su medikais ir mokytojais
M. Majauskas priminė, kad valstybė teisės aktais įtvirtina ribotą notarų skaičių ir paskirsto veiklos teritorijas. Tuomet nustato paslaugų įkainius taip, jog visi iki vieno galėtų dirbtų pelningai.
„O turintiems biurus didžiausiuose miestuose sudaromos prielaidos užsidirbti ir po milijoną eurų. Ir, kad maža nepasirodytų, notarų gautoms pajamoms pritaiko lengvatinius pajamų tarifus, jog jų sumokami mokesčiai būtų mažesni nei mediko ar mokytojo.
Metas peržiūrėti notarų reguliavimą iš esmės: įvertinti, ar teisinga riboti jų skaičių, atidžiai patikrinti paslaugų įkainius ir panaikinti privilegijuotas apmokestinimo sąlygas“, – įsitikinęs Seimo narys.
Notarų rūmų Atstovas viešiesiems ryšiams Aleksandras Matonis informavo, kad rūmai M. Majausko išsakytų teiginių nekomentuoja.
Pagal įstatymus, kai kuriuos sandorius privalu tvirtinti notariškai, nes to padarius sandoriai negalioja. Notarų paslaugų kainas tvirtina teisingumo ministras.
Pavyzdžiui, už nekilnojamojo daikto perleidimo, perdavimo už turtinę skolą (skolos padengimo) ar turto perleidimo už rentą sutarties patvirtinimą imamas 0,37 proc. nuo sandorio šalių nurodytos nekilnojamojo daikto kainos (sumos), bet ne mažiau kaip 33 eurų ir ne daugiau kaip 5 tūkst. eurų mokestis.