Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Panevėžietis Rokas kirpėju dirba jau šeštus metus, tačiau tik šiemet pastebėjo, kad į rankas gauna mažesnę algą nei tikėjosi. Vyras išsiaiškino, kad „Sodrai“ jį automatiškai įtraukus į antrą pensijų pakopą, kas mėnesį dalis jo algos nukeliauja pensijų fondą.
„Apie antrą pakopą sužinojau, kai reikėjo mokėti mokesčius. Pasakė, kad esu antroj pakopoj, būdamas individualioj veikloj tuo nesidomėjau“, – pasakoja Rokas.
Vyras svarsto, kad tuos 50 eurų per mėnesį jam naudingiau būtų išleisti ar tiesiog taupyti negu kaupti antroje pakopoje, kur pinigai bus užrakinti iki pat pensijos.
„Galėtum tą sumą investuoti kažkur kitur ar kaupti, laikyti kišenėje ar kojinėje. Dabar negalime jos nusiimti, reikia laukti pensijos, kuri gali būti labai toli“, – teigia kirpėjas.
Tad Rokas norėtų, kad Pensijų įstatymą Seimas pakeistų ir leistų sukauptus pinigus prireikus atsiimti.
Seimo nariai siūlo pataisas
Panašias mintis dėsto ir Seimo valstietė Ligita Girskienė, pateikusi Seimui Pensijų kaupimo įstatymo pataisas, pagal kurias ji siūlo leisti visiems norintiems bet kada pasitraukti iš antros pakopos, sukauptus pinigus atsiimti ir išleisti kaip tik širdis geidžia.
„Bus mokama dalimis, pridedant prie senatvės pensijos po keliasdešimt eurų. Ką už juos per mėnesį galima nupirkti? Jei dar lauksime, pinigai fonduose dar labiau nuvertės“, – sako L. Girskienė.
Ir kitų Seimo opozicinių frakcijų atstovai vienas per kitą rašo pataisas Pensijų kaupimo įstatymui, siūlydami įvairius scenarijus, kaip būsimiems pensininkams pasitraukti iš privataus kaupimo. Vieni siūlo iš viso panaikinti antrą pakopą kaip nepateisinusią kaupiančiųjų lūkesčių, kitų siūlymai nuosaikesni – antrą pakopą paliktų, o norint atsiimti pinigus be svarbios priežasties tektų susimokėti 15 proc. pajamų mokestį.
„Esame patiekę siūlymus, kad žmonės galėtų stabdyti reguliariai atsidarytų langas, o paskui atnaujintų, kai sugrįš pajamos, kuria gali dėti į fondą. Sustabdymą tvarkyti reikia“, – teigia Seimo narys, demokratas Linas Kukuraitis.
„Prievartos įtraukimo kad nebūtų, žmonės kurie nori pasiimti, galėtų pasiimti, nutraukti sutartis, nes tolesnis buvimas ten džiaugsmo neatnešė, daugiau nusivylimą. Nutraukti rėmimą iš mokesčių mokėtojų pinigų“, – siūlo socialdemokratas Algirdas Sysas
Seimo nurodymu valstietės Girskienės projektą įvertino – Vyriausybė siūlo ir jį atmesti. Ministerija gąsdina, kad leidus iš pensijų fondų pasitraukti be jokių išskirtinių aplinkybių, esą kiltų riziką pensijų fondų tvarumui, pensijų sistema nebeveiktų darniai, sumažėtų jos stabilumas, kristų investicinė grąža, sumažėtų likusių kaupiančiųjų pajamos senatvėje.
„Turime atliepti Konstitucinio Teismo raidę, kad siūlymas būtų teisėtas sistemoje. Sieksime sudaryti kuo lankstesnes galimybes žmonėms, bet jos turi būti išskirtinės“, – teigia ministrė M. Navickienė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė žada kitą mėnesį Seimui pateikti savo Pensijų kaupimo įstatymo pataisas, kuriomis siūlys leisti nutraukti kaupimą ir atsiimti sukauptus pinigus tik dėl itin svarbių priežasčių – dėl savo ar nepilnamečio vaiko sunkios ligos, negalios, pritrūkus pinigų dantų protezams, praradus vienintelį būstą dėl gaisro ar stichinės nelaimės.
Kaupimą vyriausybė leis nutraukti ir užsieniečiams, neturintiems ilgalaikio leidimo gyventi ES.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.