Pakeitimai numatytų išimtis visiems užsiimantiems individualia veikla, o kai kuriais atvejais – ir dovanojant akcijas.
„Visi verslai, kurie nuosavybėje buvo bent metus iki dovanojimo, būtų neapmokestinti, jeigu dovanojama artimiems giminaičiams ir toliau veikla vykdoma bent trejus metus“, – trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete pranešė ministrė Gintarė Skaistė.
Vėliau ji tvirtino, kad lengvata bus siūloma tik dovanojant šeimos verslą bei pabrėžė, kad ji taikoma ir kitose šalyse.
„Yra daromos tam tikros lengvatos šeimos verslų perdavimui“, – po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė ministrė.
G. Skaistė neprognozavo, kiek biudžetas netektų pajamų, jeigu Seimas priims liberalesnę dovanų apmokestinimo tvarką: „Priklausys nuo sprendimo, kurį Seimas priims“.
Be to, ministerija siūlo neapmokestinti sutuoktinių, vaikų, tėvų, brolių, seserų, vaikaičių ir senelių dovanotų akcijų, jeigu dovanotojas vienas ar kartu su artimaisiais bent vienerius metus iki perleidimo valdė ne mažiau kaip 25 proc. akcijų, o dovaną gausiantis žmogus jas įsipareigoja išlaikyti ne trumpiau kaip 3 metus.
Seimo teisininkai teigia, kad neapmokestinti dovanoto tik žemės ūkio turto yra neteisinga.
„Ne tik žemės ūkio veikloje naudojamo turto apmokestinimas padovanojus turtą artimiesiems gali sudaryti mokestinių kliūčių veiklos tęstinumui. (...) Taigi, siekis nesudaryti mokestinių kliūčių veiklos tęstinumui neturėtų būti siejamas tik su viena veiklos rūšimi (žemės ūkio veikla)“, – nurodoma teisininkų išvadoje.
Seimo Teisės departamentas taip pat įspėjo, kad palankesnė dovanų apmokestinimo tvarka žemės ūkyje gali pažeisti konstitucinį mokesčių mokėtojų lygybės principą.
Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) generaline direktorės Inetos Rizgelės teigimu, išimtis sudaro nelygias veiklos sąlygas.
„Nesuprantama, kodėl nenumatomos analogiškos lengvatos ir kitose veiklose pagal individualią veiklą“, – komitete teigė ji.
I. Rizgėlė siūlo arba atsisakyti išimties, arba taikyti ją visiems, kai verslas perduodamas artimoje aplinkoje.
„Lietuva jauna valstybė, šeimos verslai dar neturi gilių tradicijų ir verslo ar akcijų perdavimas ateities kartoms yra normalus dalykas ir nėra reikalo apmokestinti“, – komitete tvirtino lobistas Šarūnas Frolenka.
Dabar Seimui pateiktoje mokesčių reformoje numatyta apmokestinti santuoka ar giminystės ryšiais susijusių žmonių (sutuoktinių, tėvų, vaikų, senelių, vaikaičių) dovanų, kurių suma viršytų 300 tūkst. eurų per metus.
G. Skaistės teigimu, 99 proc. visų dovanų praėjusiais ir ankstesniais metais neviršijo 300 tūkst. eurų: „Patenka po šia kartele“.
Pasak jos, pernai 121 žmogus dovanojo didesnės vertės turtą – vidutiniškai 638 tūkst. eurų: „Būtų apmokestinama ta dalis, kuri viršija 300 tūkst. eurų“.
Šiuo metu iš paveldėjimo gautos pajamos bei iš artimųjų gautos dovanos nėra apmokestinamos. Neapmokestinamos ir kitų asmenų padovanotos pajamos, jeigu jų suma ar vertė neviršija 2,5 tūkst. eurų.