„Tai tik patvirtina, kad mūsų pasirinkta priežiūrinė strategija turint tiek daug rinkos dalyvių vykdyti rizika grįstą priežiūrą ir fokusuotis į tuos rinkos dalyvius, kurie, mūsų vertinimu, kelia didžiausią grėsmę tiek finansiniam stabilumui, tiek kelia įtarimų dėl saugos ir patikimos veiklos, ji visiškai pasitvirtina“, – žurnalistams pirmadienį sakė Gediminas Šimkus.
LB vadovas negalėjo pasakyti, kada bus priimti galutiniai sprendimai centriniam bankui atliekant „Foxpay“ veiklos patikrinimą.
„Judėjimas link galutinio sprendimo, kad ir koks jis bebūtų, šiuo metu yra procese. (...) Darbas su „Foxpay nėra lengvas ir iš principo mes judame“, – teigė G. Šimkus.
Anksčiau planavęs pateikti galutinius sprendimus dėl „Foxpay“ iki spalio pradžios, tuomet centrinis bankas dar dviem mėnesiams pratęsė jos priežiūrą. Šią funkciją iki lapkričio 30 dienos ir toliau atliks audito, apskaitos ir konsultacijų įmonė „Grant Thornton Baltic“.
„Nenoriu įsipareigoti, kad sprendimas bus priimtas iki lapkričio 30 dienos, nes dalis nuo mūsų priklauso, dalis nepriklauso“, – pridūrė LB vadovas.
Jis nekomentavo, ar „Foxpay“ teikia kokią nors informaciją ar atsakymus centriniam bankui: „Nenoriu komentuoti konkretaus proceso, kuris vyksta šiuo metu“
G. Šimkus pabrėžė, jog įmonė LB akiratyje atsidūrė anksčiau nei šiais metais.
„Tai neprasidėjo šiais metais, nors pats inspektavimas prasidėjo pavasarį. Pasiruošimas inspektavimui, medžiagos susirinkimas, kaip ir bendradarbiavimas su institucijomis, jis prasidėjo gerokai anksčiau“, – teigė LB valdybos pirmininkas.
Centrinis bankas liepos pradžioje apribojo „Foxpay“ veiklą. LB tuomet konstatavo, kad nuo 2022 metų rugsėjo 30 dienos iki šių metų kovo 20 dienos „Foxpay“ veikla ir jos valdymas turėjo „esminių ir reikšmingų trūkumų“.
Prokuratūra penktadienį pranešė, kad su „Foxpay“ susijęs didelės apimties ikiteisminis tyrimas vyksta tiek dėl turtinių nusikaltimų, tiek dėl korupcijos. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) teigimu, galėjo būti legalizuota per 17 mln. eurų, mokėti 100 tūkst. eurų siekiantys kyšiai.
Anot teisėsaugos, per kratas pas įtariamuosius buvo rasta maždaug 500 tūkst. eurų vertės grynųjų pinigų, taip pat prabangos daiktų – meno kūrinių, laikrodžių. Anot pareigūnų, įtariama, kad įtariamieji juos pirko norėdami legalizuoti nusikalstamu būdu gautus pinigus.
Pareigūnams atliekant ikiteisminį tyrimą, praėjusį trečiadienį buvo sulaikyta „Foxpay“ savininkė Ieva Trinkūnaitė, jos sugyventinis Vilhelmas Germanas bei buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės vyras Mindaugas Navickas. Pastarasis paleistas už 100 tūkst. eurų užstatą.
Kalėjime dėl kitų nusikaltimų anksčiau sėdėjusiam V. Germanui ketvirtadienį buvo skirtas dviejų mėnesių suėmimas, kitiems įtariamiesiems skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.
Pareigūnai teigia tiriantys ir aplinkybes, susijusias su M. Navicko įmonės „LitLab“ pastato statybomis šalia Vilniaus oro uosto ir „Foxpay“ dalyvavimu valstybinių institucijų viešuosiuose pirkimuose.