Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Ledo ritulininkai arenoje Elektrėnuose treniruojasi ir varžybose demonstruoja savo meistriškumą, tačiau arenos direktoriui galvos skausmą kelia „Elektrum Lietuva“ pateikiamos sąskaitos už elektrą, kurią sunaudoja ledo gamybai ir kitiems poreikiams. Vadovas tvirtina, kad už elektrą moka dvigubai per didelę kainą.
„Kai buvo pats kainų bumas, pakilimas, chaosas, nesusipratimai su kainomis, sutartimis, greituoju būdu pasirašėme sutartį, kainos buvo tiesiog žiaurios“, – sako Ledo arenos direktorius Valdas Škadauskas.
Tačiau arenos vadovas nepalankios, prieš metus per kainų piką 5 metams pasirašytos sutarties nutraukti nedrįsta, mat už tai gresia trečdalio milijono eurų bauda.
„Bandėme kreiptis, nutraukti sutartį, tačiau gavome pagal įdomią formulę paskaičiuota sumą – 370 tūkst.“, – teigia V. Škadauskas.
„Elektrum Lietuva“ darbuotojai dėl elektros kainų su arena bendrauja, tarifus jau sutiko apkarpyti, tačiau sutarties nenutraukia.
„Čia jau verslo klientų atvejis, jis labiau komplikuotas, neturim iki šiol aiškaus apibrėžimo, kas yra smulkūs, vidutiniai verslo klientai, kreipėmės išaiškinimo ir į VERT, Energetikos ministeriją, neturime vienareikšmio atsakymo, tokie atvejai sudėtingesni“, – aiškina „Elektrum Lietuva“ atstovė Milda Basijokienė.
Paragino grąžinti pinigus
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, remdamasi Europos Komisijos išaiškinimu, prieš savaitę paragino nepriklausomus elektros tiekėjus nebereikalauti netesybų ir kitų mokesčių, o gautus grąžinti, kuriuos iš buitinių vartotojų ir mažų įmonių išsireikalavo nuo 2021 metų liepos vidurio keičiant elektros tiekėją ar nutraukiant sutartį.
Elektros tiekėjai pripažįsta, kad pas vienus aktyviau, pas kitus mažiau klientai jau teiraujasi, kaip jiems susigrąžinti baudas ir netesybas, nutraukti ar pasikeisti sutartis.
„Sulaukėme vartotojų reakcijos, blogiausia, kad ir vartotojų, kurie nesusiję su tokiomis sutartimis, sąlygomis, kurios aptartos reguliuotojo. Dar kartą pagrindžiame teiginį, kad sėjame rinkoje suirutę, nežinią, nepasitikėjimą“, – kalba „Nenefit“ vadovas Vytenis Koryzna.
„Padidėjusių srautų nestebime, sujudimo tikrai nėra. Buvo tik pavienės užklausos klientų, kokios dabartinės sąlygos, ar gali laisvai nutraukti sutartis. Taip, seniai nebetaikome ribojimų“, – pasakoja M. Basijokienė.
„Užklausų viena kita yra, klientus registruojame, su jais susisieksime, kai bus daugiau aiškumo, prašysime patiekti duomenis, kad galėtume įgyvendinti, kas bus nurodoma“, – sako „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
Elektros tiekėjai jau teikia reguliuotojui savo pozicijas. „Ignitis“ žada klientų prašymus tenkinti, tačiau „Enefit“ ir „Elektrum“ rengiasi ginčytis su Energetikos reguliatoriumi ir gintis teismuose, piktindamosi, kad tvarka keičiama nesąžiningai, atgaline data ir gali sukelti įmonėms šimtamilijoninius finansinius nuostolius.
„Reguliuotojas liepia mums kažką nutraukti, nebedaryti, lygiai taip pat mes turėtume eiti pas savo tiekėjus, vėjo parkų vystytojus ir sakyti, žinote, nebegalėsime mokėti, nes taip nusprendė ministerija ir reguliuotojas, turime absoliučią suirutę, energetikos strategiją, žalią viziją laidojame“, – teigia V. Koryzna.
„Oficialiai atsakėme į tą raštą, savo poziciją išreiškėme, ji nesikeičia. Skiriasi mūsų ir VERT pozicijos, jų pozicija pasikeitusi nuo to, ką anksčiau deklaravo, kokią praktiką formavo rinkoje. Visada laikėmės praktikos ir VERT išaiškinimų. Dabartinė pozicija prieštarauja tam, kas buvo iki šiol“, – sako „Elektrum Lietuva“ atstovė.
„Atsakymą VERT pateiksime šiandien, laikysimės nurodymo, sudarysime sąlygas klientams pateikti prašymus dėl nuolaidų grąžinimo. Stebėsime toliau teisinę aplinką ir vykdysime teisinius įpareigojimus“, – aiškina „Ignitis“ atstovė.
Kaltina VERT
Energetikos ministras Dainius Kreivys komentuoti situaciją atsisako, o opozicijos atstovai tikisi, kad ši istorija elektros tiekėjus privers elgtis sąžiningiau su savo klientais.
„Įpareigojome VERT ir ministeriją išsiaiškinti ir pateikti savo nuomonę, sprendimus. Ministerija kreipėsi į Europos komisiją ir gavo išaiškinimą. VERT priėmė sprendimus, mūsų įsitikinimu, nuo pat pradžių nepriklausomi energijos tiekėjai negalėjo spausti vartotojų ir reikalauti netesybų už neapibrėžtą laikotarpį į priekį“, – kalba Seimo narys Gintautas Paluckas.
„Atsakomybė yra VERT, kuris yra reguliuotojas, užtikrinti, kad įstatymų ir jų išaiškinimų būtų laikomasi. Jie turi įvairių priemonių nuo patikrinimų iki radikalesnių – licencijų. Aš kelčiau klausimą, ar tiekėjas, kuris nesilaiko reguliuotojo išaiškinimų, turi teisę išlaikyti licenciją“ – aiškina Seimo narys Žydrūnas Savickas.
Jei vartotojams nepavyks iš elektros tiekėjų atgauti sumokėtų baudų ar pasikeisti sutarčių, Energetikos reguliavimo taryba lauks vartotojų skundų ir juos žada ginti ikiteismine tvarka, kartu primindama, kad žmonės turi teisę kreiptis ir į teismus.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.