„Ieškosime priemonių, kurios yra realios, kad ūkiams būtų padedama išgyventi tokiu kriziniu laikotarpiu“, – BNS teigė komiteto pirmininkas liberalas Viktoras Pranckietis.
„Reikia sukonkretinti, ką (ministerija – BNS) mano, kad reikia taisyti. Bet kokiu atveju, kadangi iš jų (ministerijos – BNS) yra pažadai kažką daryti, tai turi ir pasakyti, kas tas „kažką“. Galų gale žemdirbių organizacijos irgi siunčia pasiūlymus, bet labai mažai dar sukonkretinta. Siūlymai turi būti logiški ir pagrįsti, padedantys ūkininkams“, – sakė jis.
Anot V. Pranciečio, reikia užtikrinti sutarčių tarp ūkininkų ir perdirbėjų vykdymą, pavyzdžiui, užtikrinti kainą trims mėnesiams.
„Ir būtina būtų pranešti keičiant kainą prieš ne mažiau kaip mėnesį. Reikia dėl to susitarti, kad nebūtų taip, kaip buvo: rodos, sausio 24 dieną pranešė, kad nuo vasario 1-osios kaina (žaliavinio pieno – BNS) bus vos ne trečdaliu mažesnė“, – kalbėjo parlamentaras.
V. Pranckietis teigė, kad komitetas nori žinoti, kaip ministerija įsivaizduoja paramą ūkininkams, nes be jos, pasak jo, nepavyks išsiversti.
Smarkiai kritusiomis pieno supirkimo kainomis pasipiktinę ūkininkai vasario pradžioje pradėjo protesto akcijas: prie pagrindinių perdirbėjų, prekybininkų pastatų statė žalius kryžius, gyventojams nemokamai dalino pieną arba jį pylė ant dirvos.
Pieno gamintojai prašo teisingiau diferencijuoti žaliavinio pieno kainas, yra nusiteikę savo produkcija prekiauti patys, jei būtų atlaisvinti suvaržymai.
Žemės ūkio ministerija norėtų, kad žaliavinio pieno supirkimo kainos būtų indeksuotos pagal pieno produkcijos pardavimų kainas. Taip pat siekiama, kad kartu su bazine supirkimo kaina mokami priedai būtų skaidrūs, sąžiningi ir visiems suprantami bei žaliaviniu pienu būtų galima prekiauti pieno aukcionuose, kai kainas būtų galima stebėti realiu laiku.
Ministerija ragina pieno ūkius dėl susidariusios padėties nestabdyti investicinių projektų, žada paramą teikiant lengvatines paskolas apyvartiniam kapitalui papildyti. Paskolos trukmė – iki šešerių metų, taip pat numatyta galimybė jos grąžinimą atidėti iki vienerių metų, o metinė palūkanų norma nustatyta nuo 1,28 iki 3,03 procento.
Ministras Kęstutis Navickas sakė, kad dėl sparčiai mažėjančių žaliavinio pieno kainų kenčia tiek smulkūs, tiek didesni ūkiai. Pasak jo, smulkiaisiais gamintojais galėtų pasirūpinti savivalda, o stambesniems galėtų padėti perdirbėjai – jie ilgainiui patys patirtų nuostolių, jei gamintojai neišgyventų.