Seimas pradėjo svarstyti Gamtinių dujų įstatymo pakeitimo projektą ir jo įgyvendinimą reglamentuojantį įstatymo projektą, kurių tikslas – sukurti konkurencingą, ekonomiškai pagrįstą ir patikimą gamtinių dujų rinką, užtikrinančią vartotojų galimybę laisvai pasirinkti gamtinių dujų tiekėją bei garantuojančią efektyvią vartotojų ir rinkos dalyvių teisių ir teisėtų interesų apsaugą.
Gamtinių dujų įstatymo pakeitimo projektu siekiama įgyvendinti pirmąjį ir pagrindinį Dujų direktyvoje numatytą modelį dėl gamtinių dujų perdavimo veiklos atskyrimo nuo gavybos ir tiekimo veiklų, t. y. atskiriant perdavimo sistemos operatorių nuosavybę. Įstatymo projekte yra numatyta, kad Lietuvoje vykdoma gamtinių dujų perdavimo veikla privalo būti atskirta nuo gamtinių dujų gavybos bei tiekimo veiklų.
Kaip pažymima aiškinamajame rašte, šiomis nuostatomis yra siekiama užtikrinti, kad perdavimo sistemos operatorius veiktų nepriklausomai nuo komercinių interesų ir kad pagrindinė jo veiklos sritis būtų perdavimo tinklų efektyvus ir saugus eksploatavimas, gamtinių dujų tiekimo saugumo didinimas.
„Dujų direktyvos įgyvendinimo būdas, atskiriant perdavimo sistemos operatorių nuosavybę, buvo pasirinktas kaip naudingiausias Lietuvos Respublikos dujų sektoriui ilgalaikiu laikotarpiu“, – tvirtinama aiškinamajame rašte.
Įgyvendindama trečiąjį ES energetikos paketą nuosavybės atskyrimo būdu, Lietuva siekia spręsti rinkos funkcionavimo problemas, ir minimizuoja galimus neigiamus padarinius, kylančius dėl uždaros rinkos pobūdžio ir nediferencijuotų tiekimo šaltinių nulemtos vienintelio realaus tiekėjo rinkos galios.
Siekiant veiksmingiausio dujų sektoriaus reformos ir veiksmingos konkurencijos sukūrimo, Gamtinių dujų įstatymo projekte numatytas perdavimo sistemos atskyrimas turi būti vykdomas paraleliai su kitais strateginiais projektais – perdavimo sistemos sujungimu į žiedinę sistemą, taip pat sujungimu su Vakarų Europos dujų perdavimo tinklu bei suskystintų gamtinių dujų terminalo statyba.
Už šiuos projektus po pateikimo balsavo 54 Seimo nariai, prieš – 18, susilaikė 18 parlamentarų. Pritarus projektams po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Ekonomikos komitete, papildomais – Teisės ir teisėtvarkos ir Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetuose. Projektus Seimo plenariniame posėdyje planuojama svarstyti Seimo rudens sesijoje.