Tokiai Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisai antradienį Seimas po pateikimo pritarė: už balsavo 110 Seimo narių, o trys susilaikė. Toliau pataisą Seimas svarstys balandžio 26-ąją, jeigu iki to laiko gaus Vyriausybės išvadą.
Pataisos iniciatorė Neįgaliųjų teisių komisijos pirmininkė Laisvės frakcijos narė Monika Ošmianskienė sako, kad mažesnis PVM elektroninėms knygoms skatintų daugiau skaityti tokias knygas, butų tausojama aplinka, lavinami žmonių skaitmeniniai įgūdžiai.
„Tai būtų teisinga leidėjo atžvilgiu, tai skatintų daugiau vartoti elektroniniu būdu teikiamas knygas, kurios prisidėtų prie aplinkos tausojimo, žmonių skaitmeninių įgūdžių lavinimo, didesnio informacijos prieinamumo“, – sakė ji.
Pasak parlamentarės, dauguma Europos Sąjungos šalių jau taiko lengvatinius PVM tarifus elektroninėms knygoms – nuo 4 proc. Ispanijoje iki 10 proc. Austrijoje, Čekijoje, Suomijoje, o Jungtinėje Karalystėje ir Norvegijoje joms taikomas nulinis tarifas.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas suskaičiavo, kad šiuo metu 25 Europos Sąjungos narės taiko lengvatinį PVM tarifą knygoms, o 16 jų – elektroninėms knygoms.
„Jeigu taikome lengvatinį tarifą fiziniam turiniui, tai nepriklausomai nuo formos, manau, kad turėtume taikyti ir elektroniniam turiniui“, – teigė M. Majauskas.
Anksčiau M. Majauskas BNS yra sakęs, kad dėl lengvatos biudžeto netektys siektų apie 1 mln. eurų.
Jeigu Seimas tokiai pataisai pritartų, 9 proc. PVM būtų taikomas spausdintoms ir elektroninėms, taip pat audio knygoms bei spausdintiems ir elektroniniams neperiodiniams informaciniams leidiniams, pavyzdžiui, vadovėliams, pratybų sąsiuviniams, enciklopedijoms, žodynams, žinynams, vaikiškoms knygelės su paveikslėliais, piešimo ir spalvinimo knygelėms, natoms, ir kitiems leidiniams.
Lengvatinis tarifas nebūtų taikomas, jeigu leidinyje mokama reklama sudarytų daugiau kaip 4/5 viso leidinio arba kurių visą ar didžiąją dalį sudaro muzikos ar vaizdo turinys.
Dabar lengvatinis 9 proc. PVM tarifas taikomas tik popierinėms knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams, o 5 proc. – ir popieriniams, ir elektroninės formos periodiniams leidiniams.