Į tai dėmesį atkreipė banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas. Asmeninėje socialinio tinklo paskyroje Vakarų paskelbtas sankcijas ironiškai įdėjo į kabutes.
Jis pastebėjo, kad penktadienį Rusijos įmonių akcijos brangsta rekordiniu greičiu: vos atsidarius biržai per pusvalandį akcijų kainos pakilo jau apie 28 proc.
Kaip jau skelbta, ketvirtadienį, kai buvo pradėtas kruvinas išpuolis prieš Ukrainą ir dar buvo neaiškus Vakarų atsakas, pagrindiniai Maskvos akcijų biržos indeksai krito 45–50 proc. Tačiau paskelbus naujas sankcijas iš karto „atšoko“.
Ž. Mauricas taip pat pastebi, kad Rusijos rublis penktadienį stiprėja, o Ukrainos grivina – silpsta.
„Man tik įdomu, jei Rusijos tankai priartėtų ne prie Kijevo, o paties Berlyno priemiesčių, ar Vokietija, mainais į pigesnių dujų kubinį metrą, vis tiek stabdytų realias sankcijas Rusijai ar vėl apsiribotų vizų neišdavimu dar keliems šimtams Rusijos politinio „elito“ narių (nors, kita vertus, jau kaip ir būtų nebeaktualu, nes kai atvažiuojama su tanku, tai vizos dažniausiai jau yra nebeprašoma)?
Dieve padėk Ukrainai, nes vienintelė viltis yra ukrainiečių kovinė dvasia (belieka tikėtis, kad bent ginklais Vakarai rimčiau parems Ukrainą), nes kol kas Ukrainai visai neblogai sekasi atremti Rusijos agresiją“, – komentavo Ž. Mauricas.
Kokios yra naujos ES sankcijos
Komentuodama ketvirtadienio naktį ES narių pasiektą sutarimą dėl naujų sankcijų Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pasakojo, kad pirmiausia jos apima finansines sankcijas, kuriomis nutraukiama Rusijos prieiga prie svarbiausių kapitalo rinkų.
„Mūsų sankcijų taikiklyje ne tik 70 proc. Rusijos bankų rinkos, bet ir pagrindinės valstybinės įmonės, įskaitant gynybos srities. Šios sankcijos didins Rusijos skolinimosi išlaidas, infliaciją ir laipsniškai griaus Rusijos pramoninę bazę. Sankcijos nukreiptos ir į Rusijos elitą, apribojant jų indėlius, kad jie nebegalėtų saugiai slėpti savo pinigų Europoje“, – tikino EK vadovė.
Anot jos, antroji sankcijų taikymo sritis yra energetikos sektorius, esą nauji draudimai smogs naftos sektoriui, nes Rusija negalės atnaujinti naftos perdirbimo įmonių.
„Trečioji sritis – mūsų draudimas parduoti bet kokius orlaivius, jų atsargines dalis ir įrangą Rusijos oro transporto bendrovėms. Tai pablogins esminio Rusijos ekonomikos sektoriaus padėtį ir paveiks jungtis“, – vylėsi U. von der Leyen.
Panašias naujas sankcijas Rusijai paskelbė ir JAV, Jungtinė Karalystė ir kai kurios kitos valstybės. Vis dėlto vakarai nesutarė dėl Rusijos atjungimo nuo tarptautinių finansinių atsiskaitymo sistemos. Nors tą siūlė Lietuva ir kitos ES šalys, to prašė ir pati Ukraina.
Rusijos kariai iki penktadienio ryto nužudė 137 Ukrainos gyventojus.