„Buvo diskutuota apie tam tikrų vandens įmonių, ypač smulkesnių, konsolidavimą ir jungimą prie stambesnių, kas turėtų didžiulį finansinį poveikį vartotojams, nes taip gerokai mažėtų kaina regionų vartotojams. O didesnių miestų vartotojams pokytis būtų simbolinis“, – pirmadienį po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda teigė R. Pocius.
„Tuo pačiu būtų užtikrinamas smulkių įmonių galimybė regionuose įgyvendinti projektus ir kompetencijos gerinimą, nes šiandieną visgi yra problema, kad smulkioms įmonėms yra gana sunku įgyvendinti stambesnius projektus, neturint tiek finansinių ir žmogiškųjų resursų. Prijungus jas prie stambesnių įmonių, tokia galimybė išaugtų“, – aiškino jis.
Susijungimus įmanoma skatinti
VERT pirmininkas paminėjo, kad tokius susijungimus galima skatinti taikant finansines priemones, kurios sukurtų poreikį didžiosioms vandentiekio įmonėms prisijungti mažesnes.
„Dėl vandens tiekimo įmonių reikia galvoti mechanizmus. Jeigu reikia, galbūt keisti įstatymus, galbūt numatyti tam tikras skatinamąsias priemones stambiosioms įmonėms, kad norėtų prisijungti mažąsias. Galbūt tai galėtų būti fondai, investicijos ar didesni pelningumai, kitaip tariant finansinės priemonės“, – sakė jis.
LRT praėjusią savaitę skelbė, kad įsigaliojus naujiems tarifams, vandens tiekimas mažesniuose miestuose yra iki tris kartus brangesnis, nei didmiesčiuose. Anot portalo, didžiausios kainos – Anykščiuose, kur kubinio metro vandens kaina išaugo 1,5 euro ir siekia iki 6 eurų.
Portalo duomenimis, daugiausiai už vandenį moka Šiaulių gyventojai – apie 4,5 euro už kubinį metrą. Klaipėdoje, Kaune ir Panevėžyje moka apie 2,5 euro. Pigiausias vanduo iš didmiesčių – Vilniuje, kur kubinis metras kainuoja 2,06 euro.
Tuo metu mažiausia vandens kaina visoje Lietuvoje – Druskininkuose, apie 1,6 euro.
Vandens ir nuotekų tvarkymo kainas VERT nustato kartą per metus skirtingais mėnesiais.