• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Technologinė pažanga ne tik palengvina ir paspartina kasdienių darbų atlikimą, tačiau kelia ir tam tikrų rūpesčių. Pavyzdžiui, priklausomybė nuo socialinių tinklų gali lemti ne tik per menką fizinį aktyvumą, bet ir sumažėjusią savivertę. Dėl to kai kurios valstybės imasi riboti prieigą prie telefonų ir kitų įrenginių, pvz., iki 40 minučių per dieną. Tad ar tokių veiksmų griebsis ir Lietuva?

Technologinė pažanga ne tik palengvina ir paspartina kasdienių darbų atlikimą, tačiau kelia ir tam tikrų rūpesčių. Pavyzdžiui, priklausomybė nuo socialinių tinklų gali lemti ne tik per menką fizinį aktyvumą, bet ir sumažėjusią savivertę. Dėl to kai kurios valstybės imasi riboti prieigą prie telefonų ir kitų įrenginių, pvz., iki 40 minučių per dieną. Tad ar tokių veiksmų griebsis ir Lietuva?

REKLAMA

Skirtingų valstybių atstovai, pastebėdami elektroninių įrenginių daroma neigiamą poveikį vaikams, prabilo apie konkrečius draudimus, kurie būtų įteisinti įstatymiškai. 

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) skaitmeninių paslaugų reguliavimo grupės vadovė Irma Kazlienė pasakoja, kad štai Kinijoje norima riboti prieigą prie tam tikrų įrenginių iki 40 minučių per dieną.

REKLAMA
REKLAMA

„Pasaulyje daugėja atvejų, kai ryžtamasi riboti vaikų prieigą prie įrenginių ir ekranų. Pavyzdžiui, Kinija planuoja riboti vaikų iki 8 m. naudojimosi įrenginiais su ekranu laiką iki 40 minučių per dieną.

REKLAMA

JAV Jutos valstijoje priimtas vietos įstatymas dėl draudimo mažamečiams naudotis įrenginiais, o socialinė medija mažamečiams bus prieinama tik su tėvų žinia“, – pasakojo I. Kazlienė.

Ne išimtis ir Europa

Pašnekovė taip pat atkreipia dėmesį, kad Europos valstybėse panašūs sprendimai nėra svetimi, o priešingai – vis greičiau virsta realybe.

Štai mažinti skaitmeninių technologijų žalingą poveikį jaunimui, kaip tikimasi, padės neseniai įsigaliojęs Skaitmeninių paslaugų aktas, kuris numato tam tikras prievoles.

REKLAMA
REKLAMA

„Prancūzija taikosi į įrenginių gamintojus ir siekia, kad šie įrenginiuose įdiegtų tėvų priežiūros programėles. Europos Sąjungoje taip pat yra planų reguliuoti mažamečių prieigą prie įrenginių/ekranų per DSA (skaitmeninių paslaugų aktas – aut. past.).

Nuo rugpjūčio pabaigos „TikTok“, „Facebook“, „Youtube“ turi suteikti prieigą prie savo sistemų Europos Komisijos atstovams, kad šie galėtų jas nagrinėti ir priimti sprendimus dėl šių produktų žalos ar ribojimo mažamečiams“, – aiškino RRT specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O štai Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Komunikacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis naujienų portalui tv3.lt teigė, kad mažinti skaitmeninių technologijų, įskaitant ir socialinius tinklus, neigiamą poveikį žmonių psichikos sveiaktai siekia Europos Komisijos iniciatyva „Visapusiškas požiūris į psichikos sveikatą“.

„Vienas iš šios iniciatyvos tikslų – kurti vaikams saugesnę ir sveikesnę skaitmeninę erdvę. Tai apima:

REKLAMA
  • vaikų apsaugą nuo netinkamo turinio, privatumą pažeidžiančio informacijos rinkimo ir agresyvios internetinės rinkodaros, kai prekiaujama nesveiku maistu ir gėrimais, alkoholiu ir tabako gaminiais ir propaguojami nesveiki grožio standartai;
  • atsargų naudojimąsi socialiniais tinklais, kovojant su seksualine prievarta prieš vaikus internete, užkertant kelią neteisėtų narkotikų ir naujų psichoaktyviųjų medžiagų prieinamumui internetu ir imantis priemonių, kuriomis vaikai būtų apsaugoti nuo patyčių kibernetinėje erdvėje, neapykantos kalbos, per ilgo žiūrėjimo į ekranus;
  • taip pat subalansuotą kompiuterinių žaidimų naudojimą, padedantį išvengti polinkio į priklausomybę ir neigiamo poveikio kasdieniam gyvenimui“, – vardijo SAM specialistas.

Tačiau pašnekovas J. Gališanskis patikslina, kad SAM nesvarsto nacionaliniu mastu nustatyti reguliavimo interneto paslaugų tiekėjams arba socialiniams tinklams.

REKLAMA

Tuo metu, pasak RRT atstovės, reguliuotojas siekia, kad visose Lietuvos nepilnamečių ugdymo įstaigose ir bibliotekose būtų įdiegtos privalomos interneto filtavimo priemonės, kurios neleidžia patekti žalingam turiniui.

„Be to, vienas iš mūsų darbo įrankių yra interneto karštoji linija www.svarusinternetas.lt, kur kiekvienas anonimiškai gali pranešti apie pastebėtą žalingą turinį internete“, – teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu pastebėti šiuos simptomus

Patarimus, kaip išvengti pavojų internete, atpažinti priklausomybę nuo interneto, video žaidimų ir kur kreiptis pagalbos, galima rasti nacionaliniame psichikos sveikatos portale Pagalbasau.lt.

Gyventojams primenama, kad tam tikra veikla virtualioje erdvėje tampa priklausomybe, kai asmens elgesys veikia psichinę ir fizinę sveikatą, yra pažeidžiami santykiai su šeima ir draugais, elgesys trukdo darbui ar mokslams, sukelia ekonominį nestabilumą ar skatina daryti nusikaltimus.

REKLAMA

Taip pat raginama atkreipti dėmesį į pasikartojančio elgesio dažnumą, trukmę, intensyvumą bei dėl tos veiklos kylančius konfliktus, o kai kuriuos požymius galima pastebėti ir atpažinti, vertėtų atkreipti dėmesį į:

  • Negalėjimą kontroliuoti savo elgesio
  • Negebėjimą laikytis darbo grafiko
  • Iškreiptą laiko pojūtį
  • Atsisakymą bendrauti su šeima ar draugais
  • Miego laiko eikvojimą, siekiant ilgiau pabūti prisijungus internete
  • Kitos veiklos, kuri anksčiau teikė malonumą, atsisakymą, melavimą apie praleistą laiką internete
  • Jaučiamus kaltės, gėdos, nerimo jausmus ar depresijos požymius dėl per ilgo buvimo internete
  • Svorio didėjimą arba mažėjimą
  • Nugaros, sprando, galvos skausmus
  • Riešo tunelinį sindromą, nemigą
  • Išsausėjusias akis, regėjimo problemas

SAM atstovai primena, kad atlikti tyrimai rodo, jog aiškių susitarimų šeimoje laikymasis padeda vaikams susiplanuoti ir laiką prie įrenginių ekranų, taip pat svarbu, kad vaikai kiekvieną dieną turėtų pakankamai „gyvo“ bendravimo ir patirtų sėkmę atlikdami savo pareigas. 

Pavėluota. Jau seniai
Pavėluota. Jau seniai
pavėluota. Vaikai nebemoka bendrauti tarpusavyje, bijo pradėti kalbėti, žiūrėti į akis ir matyti. Painiojasi žodžiuose, neaiški kalba, galvoja kaip pasakyti, sunkiai surezga sakinius. Tai jau nelaimių nelaimė. Degradacija. Matomai vaikai nieko nebeveikia prieš visą klasę, draugus, kausto baimė. Sovietiniais laikais iškviesdavo atsakinėti prieš visą klasę, tai buvo norma, grūdino vaikus nugalėti baimę. Tai buvo gera pamoka visam gyvenimui.
Matomai, pirma reikia tėvus išmokint, kad bent grįžę po darbų į namus, padėtų tuos telefonus, nebėgtų į kompus prie facebook, youtub ar nerašytų sms! Yra gan daug gerų, įdomių stalo žaidimų VISAI šeimai (net sovietmečiu vakarais žaidėm su tėvais loto), pradėkit žaist, bendraut, juokaut su vaikais ir jie nenorės (reik tikėt) tų telefonų. 40min, matomai, mažoka, na bent 1.5val. SĖKMĖS VISIEMS!
O lt kalba galima normaliai parašyt, ar tau jau ne lygis? Matosi, pas ką jau brain damage.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų