„Galiu tik pasikartoti, ką minėjau ketverius metus. Biudžetas iš tiesų yra socialiai orientuotas, vėlgi atsižvelgiant į situaciją, su kuria susidūrė šalis po pandemijos. Nepaisant to, svarbiausiems tikslams, tai yra, socialinės atskirties mažinimui, žmonių gerovei, jų pajamoms užtikrinti priimti teigiami sprendimai“, – po Vyriausybės posėdžio kalbėjo Saulius Skvernelis.
Jo teigimu, kitais metais socialinei apsaugai bus skirta apie 7,5 mlrd. eurų – beveik 773 mln. eurų daugiau negu skirta šiemet. Beveik 3,7 mlrd. bus skiriama ekonomikai skatinti, nes esą svarbu yra skatinti – tai yra per 1,5 mlrd. eurų daugiau.
Švietimui skiriama beveik 725 mln. eurų daugiau – iš viso per 3 mlrd. eurų. Sveikatos apsaugai iš viso bus skirta per 2,7 mlrd. eurų, arba beveik 600 mln. eurų daugiau nei šiemet.
Premjeras taip pat pasidžiaugė, kad bus didinamos pensijos, vaiko pinigai, minimali mėnesinė alga. Vis dėlto biudžeto deficitas sudarys 5 proc. bendrojo vidaus produkto.
Į klausimą apie žadėtą tryliktą pensiją, ministras pirmininkas sakė, kad kol kas jos negali tvirtinti su biudžetu, nes pirmiau turėtų būti priimtas atitinkamas įstatymas, kuriuo tokios išmokos būtų įtvirtintos.
„Nieko mes nepaliekame naujam Seimui. Yra Biudžeto sandaros įstatymą ir jo pateikimą reglamentuojantys teisės aktai, kaip ir kitus visus projektus teikiant. Nėra įstatymo. Jeigu nėra įstatymo, Vyriausybė negali teikti Biudžeto įstatyme išlaidų, kurios nėra įtvirtintos mūsų įstatymuose.
Kada tiktai Seimas kreipsis pirmiausia į Lietuvos Respublikos Vyriausybę dėl pateikto įstatymo projekto įšvados, Vyriausybė svarstys tą išvadą ir pateiks savo siūlymus Seimui.
O Seimui priėmus įstatymą, bet kokiu atveju nepriklausomai nuo Vyriausybės išvados, jeigu toks įstatymas bus priimtas, tai bus ieškoma Vyriausybėje ir bus teikiama Seimui papildomi pakeitimai, kaip finansuoti šias išlaidas“, – aiškino S. Skvernelis.
Priminus, kad prezidentas ir finansų ministras tokį projektą yra pavadinę netvariu, jis atkirto:
„Visus sprendimus galutinai priima Lietuvos Respublikos Seimas. Prezidento teisė yra vetuoti vieną ar kitą įstatymo projektą. Vyriausybės sprendimus priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė, tai yra 15 narių.
Dar kartą pabrėžiu. Kai bus įstatymo projektas priimtas Seime, jeigu jis bus toks, bus teikiami atitinkami siūlymai dėl finansavimo ir finansavimo šaltinio. Šiandien kol kas tokio įstatymo nėra. Idėjos nėra atsisakyta, bet valia priimti šį įstatymo projektą yra Seime“, – sakė premjeras.
Jis tiesiai neatsakė, iš kokių lėšų būtų finansuojamas toks projektas. Tačiau patikino, kad jei tik toks įstatymas būtų priimtas, Vyriausybė tam lėšų ras.