Nenaujų knygų prekeiviai turi savas verslo taisykles, pardavimo būdus ir garbės kodeksą. Nors Šiauliams toli iki Paryžiaus bukinistų tradicijų, o knygnešių gadynė seniai baigėsi, vis dėlto naudotos knygos gali nugyventi antrą, o gal ir trečią gyvenimą.
Ruošėsi mirti – sukūrė verslą
Viešėję Paryžiuje pamena palei Senos upę išsirikiavusias bukinistų „skrynias“. Kiekvieną dieną jie ateina, atsirakina jas. Vienas dangtis tampa pastoge nuo saulės ir lietaus, o kitas – staleliu knygoms ir įvairiems prancūziškiems suvenyrams ar niekučiams išrikiuoti. Bukinistų šiame paupyje – šimtai.
77-erių Danutė Pašviestienė – kone vienintelė tikra bukinistė Šiauliuose. Ji 18 metų prekiauja nenaujomis knygomis. Platino ir naujas knygas, tačiau dabar jos „apyvartoje“ tik per pastaruosius metus sukauptos knygos. „Turiu dar visą sunkvežimį“, – sako moteris.
Bukinistės verslas prasidėjo jai išėjus į pensiją. „Ruošiausi mirt. Nusprendžiau parduoti visas savo knygas. Vėliau atsirado žmogus, kuris pasiūlė platinti ir naujų knygų. Taip ir prasidėjo“, – pasakoja Danutė Pašviestienė.
Moteris supirkdavo knygas iš kitų. Gaudavo jų iš įvairių įstaigų. Net ir dabar jai knygų daug kas dovanoja. Šias knygas parduoda už simbolinę vieno lito kainą arba dovanoja prie jau pirktos knygos.
Tikslas suteikia jėgų
D. Pašviestienė sako dirbanti tik dėl anūkų. Nori juos ant kojų pastatyti. Džiaugiasi, kad vienas jau universitetą baigė – bus dėstytojas. Tačiau moteriai dar yra rūpesčių su jaunesniais anūkais, o dukra paralyžiuota. „Dirbu, moku už butus, perku maistą. Negaliu rankų nuleisti“, – sako bukinistė.
Už prekybos vietą Savivaldybei moka 130 litų per mėnesį. Vasarą prekyba gerokai sumažėja. Parduoda vieną kitą knygą. Ant kone kiekvienos ji yra užrašiusi 10 litų kainą, tačiau dėl kiekvienos pirkėjas tariasi. Būna, kad vertingą knygą parduoda ir už 3 ar 5 litus.
„Galima sakyti, kad dabar prekiauju tam, kad atsikratyčiau knygų. Nemanau, kad jas visas sugebėsiu parduoti, – sako D. Pašviestienė. – Jaučiuosi jauna, nes turiu tikslą – pasirūpinti anūkais. Gyvenimas niekada nebuvo lengvas, todėl nedejuoju ir dabar. Mamos netekau būdama vos šešerių – ją sprogusi mina pakėlė į dangų. Mane ištrėmė į Sibirą. Nuo penkiolikos dirbau virėja.“
Dovanotos knygos neparduodamos
Šiaulių miesto savivaldybei priklausantis „Žiburio“ knygynas porą lentynų taip pat skiria nenaujoms knygoms. Dažniausiai atneša parduoti žmonės. Jei knyga apynaujė, jos kaina siekia apie pusę naujos knygos kainos. Pavyzdžiui, puikiai išlaikytas storas grožinės literatūros romanas kainuoja 18 litų, nors tokio naujo kaina – 39 litai. Šiek tiek apsitrynusios parduodamos už 5–10 litų.
Knygas atnešę žmonės dėl kainos tariasi su knygyno darbuotojais. Žmogus nurodo savo pageidaujamą gauti sumą. Kartais yra nuperkama ir brangiai įkainota knyga. O kartais ir už porą litų niekas jos neperka.
Knygyno vedėja Erika Dargienė teigia, kad didelis verslas šioje lentynoje nesisuka, nors kadaise mieste prie „Saulės“ kino teatro buvo dėvėtų knygų knygynas.
Dabar tiesiog kai kurie žmonės nori atlaisvinti savo lentynas arba išvyksta. Knygos „Žiburio“ lentynoje laikomos tris mėnesius. Po to už parduotas knygas su žmogumi atsiskaitoma. Knygynui lieka 30 procentų antkainis. Neparduotas knygas žmogus turi atsiimti.
Kartais žmonės padovanoja knygas arba neparduotų nepasiima. „Mes jas padovanojame įvairioms įstaigoms. Dažniausiai – ligoninės bibliotekai“, – sako vedėja.
E. Dargienė paminėjo, kad dėvėtas knygas dažnai perka į poilsines keliones išvykstantys žmonės.
Interneto bukinistai
Prekyba perskaitytomis knygomis uoliai vyksta ir internete. Skelbimų pilna įvairiuose tinklalapiuose, yra ir tam skirtų internetinių svetainių. Šios virtualios bibliotekos gana gausios. Viena jų turi per 30 tūkstančių knygų.
Svetainėse žmonės gali pamatyti nufotografuotą knygos viršelį, trumpą aprašymą. Dažnai būna paminėta knygos būklė: ideali, labai gera, aptrinta. Kainos nėra didesnės nei pas bukinistus ar knygyne.
Pasirinkimas platus – nuo socialistinio realizmo iki naujausių, vos vieną kartą perskaitytų knygų. Kaina prasideda nuo keturių litų. Pavyzdžiui, už tiek galima nusipirkti Nikolajaus Ostrovskio knygą „Kaip grūdinosi plienas“. Vis dar populiari „Lietuviškoji tarybinė enciklopedija“, parduodama už 35 litus.
Rėjaus Bredberio knygos dažnai perkopia 10 litų kainą. Už tiek galima įsigyti ir idealios būklės Pauelo Coelo bestselerį „Alchemikas“. Serija „Drąsiųjų keliai“ tokių knygų rinkoje – po 5 litus. Knygų, kurios naujos vertinamos po 50–60 litų, internete galima rasti po 20–25 litus.
Alvydas JANUŠEVIČIUS