Kasmet daugiau kaip tūkstantis gyventojų apskundžia „Sodros“ specialistų sprendimus skirti senatvės pensiją. Dalį jų teismas patenkina. Kai kuriais atvejais dėl neteisingai apskaičiuotos sumos gyventojams priteisiama ir neturtinė arba moralinė žala.
Ilgas kelias per kelias instancijas
Dar 2019 m. birželį Antanas Kavaliauskas (vardas ir pavardė pakeista, red. past.) kreipėsi į „Sodros“ Kauno skyrių, kad jis, skaičiuojant jo pensiją, atsižvelgtų į darbo stažą, kuris, vyro nuomone nebuvo įskaičiuotas.
Kadangi žmogus jau buvo gerokai peržengęs pensinį amžių, atgaline data nuo 2019 m. balandžio 15 d. buvo paskirta 253,65 euro dydžio pensija. A. Kavaliauskas tokį sprendimą apskundė „Sodros“ valdybai.
Ji peržiūrėjo minėtą sprendimą ir įvertinusi aplinkybes įpareigojo apskaičiuoti pensiją nuo ankstesnės datos – 2018 m. gruodžio. Nuo tada jam paskirta 196,83 euro dydžio senatvės pensija. Vien dėl tokio sprendimo pakeitimo žmogui papildomai išmokėta beveik 1200 eurų.
Vis dėlto ir šis sprendimas kauniečio netenkino, tad valdybos sprendimą jis apskundė Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmams. Pensininkas ne tik prašė peržiūrėti ankstesnius sprendimus dėl pensijos skyrimo, bet ir priteisti 20 tūkst. eurų neturtinės žalos už „Sodros“ darbuotojų veiksmus.
Regionų teismas A. Kavaliausko skundą atmetė, bet rankų jis nenuleido. Žemesnės instancijos teismo sprendimas apeliaciniu skundu buvo apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
O praėjusių metų pabaigoje jo kolegija nusprendė bylą grąžinti nagrinėti iš naujo. Teisėjų kolegija konstatuoja, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai įvertino byloje surinktus įrodymus bei nustatė teisiškai reikšmingas aplinkybes ginčui išspręsti, neteisingai išaiškino ir pritaikė teisės normas.
„Tai yra pirmosios instancijos teismo sprendimas yra neteisingas ir nepagrįstas. Todėl jis naikinamas pareiškėjo apeliacinį skundą tenkinant iš dalies ir byla perduodama pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo“, – nutartyje nurodė trijų teisėjų kolegija.
A. Kavaliauskui nebus atlyginta neturtinė žala, nes jis nepateikė jokių įrodymų, kad tokia atsirado dėl „Sodros“ darbuotojų kaltės. Vis dėlto tikėtina, kad pirmosios instancijos teismas iš naujo įvertins visą darbo stažą ir dėl to žmogui bus paskirta didesnė pensija.
Per tūkstantį skundų dėl pensijos
„Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič pripažino, kad jos kolegos ne visada tinkamai apskaičiuoja žmonių pensijas ir dėl to kai kurie sprendimai po skundų būna panaikinami.
„Skundų priežastys yra įvairios, neįmanoma jų suklasifikuoti. Ne visi ginčai turi materialinę išraišką.
Dažnai pareiškėjai skundžia sprendimus neskirti pensijos. Pavyzdžiui, priimtas sprendimas neskirti pareigūnų pensijos, kadangi asmuo yra padaręs tyčinį nusikaltimą. Arba, pavyzdžiui, žmogus neatitinka sąlygų šalpos pensijai gauti. Gavęs neigiamą sprendimą, žmogus gali jį apskųsti“, – paaiškino patarėja.
Pasak jos, jei „Sodra“ atsisako nagrinėti valdybai pateiktą skundą dėl to, kad be pateisinamų priežasčių praleistas apskundimo terminas, žmogus gali kreiptis į teismą siekdamas, kad jo skundas būtų išnagrinėtas.
„Vis dėlto, net jei teismas įpareigoja „Sodrą“ nagrinėti skundą, sprendimas ne visada priimamas pareiškėjo naudai“, – įspėjo M. Kozič.
Jos teigimu, jeigu gyventojų skundai susiję su paskirtos pensijos dydžiu, dažnas ginčų objektas – stažas įgytas iki 1994 metų, apie kurį nėra duomenų registruose.
„Tokiu atveju žmogus pats turi pateikti dokumentus patvirtinančius darbo stažą, tačiau kartais jie neatitinka reikalavimų, įrašai darbo knygelėse neįskaitomi arba taisyti. Siekdamas įrodyti savo darbo stažą žmogus gali kreiptis į teismą“, – komentavo pašnekovė.
„Sodros“ valdyba 2020 m. gavo 1012, o 2021 metais –1112 skundų dėl teritorinių skyrių žmonėms paskirtų pensijų.
2020 m. teismams buvo apskųsta 50 „Sodros“ valdybos sprendimų. 36 tokie skundai buvo atmesti, 4 patenkinti, o 10 – dar nagrinėjama. 2021 m. teismams apskųsta 40 valdybos sprendimų (iš jų 7 atmesti, 3 patenkinti, 30 dar nagrinėjama).
Be kita ko, M. Kozič pripažino, kad gyventojams pavyksta prisiteisti ir neturtinė žalos:
„Sprendžiant ginčus pensijų klausimais, per 2020–2021 m. buvo 1 atvejis, kai teismas priteisė neturtinę žalą – 500 eurų.“