Kaunietė Augustė (vardas pakeistas) skundėsi „iki gyvo kaulo užknisusių“ dovanų kortelių mada. Ji guodėsi, kad kiekvienais metais gauna bent vieną, o dažniausiai ir kelias, tačiau jų panaudojimas būna ribotas, tad tenka pirkti vien iš reikalo tai, kas nereikalinga.
„Na, gauni kokios drabužių ar kvepalų parduotuvės čekį – jei man nereikia kvepalų, o rūbų toje parduotuvėje sau nerandu, ką daryti – išmesti? Pirkti bet ką? Į pinigus, matai, niekur išsikeisti neleis.
Tai aš jau pernai ar užpernai pamėginau, kažkur internete mačiau – apsiperki už tuos pinigus dovanų kortelėje, o po to grąžini tas prekes, neva netiko. Tai ir atiduoda tau pinigais. Taip ir išsigryninu, tik ne visur gali pavykti“, – pasakojo Augustė.
Naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, kokia dovanų kortelių tvarka yra įvairiuose prekybos centruose ir parduotuvėse bei kaip jas galima iškeisti į pinigus.
Kodėl dovanų kortelės negalima išsikeisti į pinigus?
Prekybos centro „Panorama“ vadovė Birutė Kalanovaitė pabrėžė, kad, pagal galiojančius teisės aktus, dovanų kortelės nėra laikomos grynaisiais pinigais, todėl išsikeisti jų į grynuosius pinigus negalima.
Vis tik „Akropolis Group“ rinkodaros ir komunikacijos vadovas Dominykas Mertinas pridūrė, kad už šios tvarkos įgyvendinimą atsako patys prekybininkai, t. y. prekybos centruose veikiančios parduotuvės.
Pvz., prekybos tinklo „Sportland“ atstovas Juras nurodė, kad su dovanų kortelėmis galima įsigyti visus tinklo produktus, tačiau išsikeisti į pinigus negalima, nes taip būtų pažeidžiama pati dovanų kortelės esmė.
Vis tik jis neslėpė, kad tokių situacijų tikrai pasitaiko: „Mes tokios praktikos nedraudžiame, bet tokių situacijų tikrai yra nedaug.
Manau, negalima vadinti to gudrybėmis, nes klientai gali taip pasielgti dėl įvairiausių priežasčių.“
Leidyklos „Baltos lankos“ biuro administratorė Dovilė Puodžiūtė nurodė, kad už 30, 50, 100 eurų ar kitos norimos sumos elektronines dovanų korteles galima įsigyti įvairių formatų (elektronines, audio ar popierines) knygas.
Čia taip pat kortelė negali būti iškeičiama į pinigus, o ir minėta gudrybė čia neveikia, kadangi knygos priklauso negrąžinamų prekių kategorijai.
Prekybininkai šiai gudrybei turi atsaką – štai ką sugalvojo
Elektronikos tinklo „Topo centras“ generalinis direktorius Donatas Zalobaitis papildė, kad draudimas dovanų korteles keisti į pinigus yra standartinė taisyklė, kuri veikia ir kaip prevencija nesąžiningiems veiksmams.
Pašnekovas pastebi, kad tokių atvejų, kai klientai piktybiškai bando išsigryninti dovanų kortelės vertę grąžindami prekes, pasitaiko vis rečiau.
„Siekdami apsisaugoti nuo galimo nesąžiningo elgesio, įvedėme taisyklę, kad grąžinamos prekės vertė klientui sugrąžinama ne grynaisiais pinigais, o ta pačia forma, kuria buvo atliktas mokėjimas.
Tai reiškia, kad, jei už prekę buvo atsiskaityta dovanų kortele, pinigai bus grąžinti į tą pačią kortelę“, – atkreipė dėmesį „Topo centro“ generalinis direktorius.
Jam antrino ir degalinių tinklo „Circle K“ vyr. kategorijų vadovė Lietuvoje Inga Galinienė, kuri patikino, kad už dovanų korteles įsigytas prekes klientai grąžinti gali, tačiau tokiais atvejais pinigai grąžinami ne grynaisiais, o taip pat – atgal į dovanų kortelę:
„Taip išvengiame galimo piktnaudžiavimo ir dovanų kortelės būna tikslingai panaudojamos mūsų degalinių tinkle.“
Tą pačią taktiką mini ir „Panorama“ vadovė, kuri akcentavo, kad dovanų kortelės turi būti naudojamos pagal paskirtį ir minimas elgesys nėra leidžiamas. elgesio praktika, kurią minėjote, nėra leidžiama.
Ji pridūrė, kad grąžinant prekę pinigai bus sugrąžinami atgal į turimą arba perkelti į naują dovanų kortelę.
Kas nutinka su pinigų likučiu dovanų kortelėse?
Bendrovės „Baltic Shopping Centers“ vadovė Ieva Goštautaitė-Gedutė teigė neturinti informacijos apie pirkinių įsigijimą dovanų kortelėmis, o vėliau – jų grąžinimą išsigryninant pinigus.
Jos spėjimu, taip yra todėl, kad prekybos centro „Mega“ 12 mėn. galiojančiomis dovanų kortelėmis galima atsiskaityti tiek už kasdienius pirkinius ar restoranus, tiek už statybų ar remonto medžiagas, tiek pramogas ar paslaugas, tad klientai randa, kaip jas panaudoti:
„Dovanų kortelės sumą galima išleisti iškart vienoje prekybos vietoje arba per keletą kartų skirtingose prekybos vietose.“
Ta pati ar panaši tvarka galioja ir kituose prekybos centruose.
„Megos“, „Panoramos“ ir „Akropolio“ atstovai nurodė, kad dovanų kortele negalima atsiskaityti už kitą dovanų kortelę, lošimo paslaugas, tabako gaminius ir alkoholį.
O „Circle K“ atstovė pridūrė, kad už dovanų korteles neįsigysite ir loterijos bilietų, t. y. bet kokių prekių, kurios turi amžiaus ribojimus.
„Akropolis Group“ komunikacijos vadovas paminėjo – jei dovanų kortelėje esančios sumos nepakanka norimai prekei ar paslaugai apmokėti, trūkstamą sumą galima sumokėti grynaisiais pinigais arba mokėjimo kortele.
Vis tik kyla klausimas, kas daroma priešingu atveju – jeigu apsiperkant kažkiek centų ar eurų lieka kortelėje.
Ir į tai visi naujienų portalo tv3.lt kalbinti prekybos centrai ir tinklai atsakė taip pat – dovanų kortelėje likę nepanaudoti pinigai jokiu atveju kortelės savininkui nėra kaip nors atiduodami ar grąžinami.
Tačiau pašnekovai nurodė, kad kortelės yra daugkartinės, taigi neišnaudojus visos sumos pinigai niekur nedingsta ir juos galima panaudoti kitų apsipirkimų metu.
Dovanų kortelių nuperkama vis daugiau
Pasak „Topo centras“ generalinis direktoriaus, dovanų kortelės yra puiki ir praktiška dovana įvairių švenčių ir sukakčių proga.
„Dovanų kortele galima atsiskaityti tiek už norimą prekę, tiek ir už mūsų siūlomas paslaugas, pvz., buitinės technikos pajungimą ir kt.
Jas žmones mielai perka ir dovanoja, ypač šventiniu periodu. Tad mūsų tikslas yra užtikrinti, kad jomis žmonėms būtų paprasta ir saugu naudotis“, – dėstė D. Zalobaitis.
Jam antrino ir „Akropolio“ atstovas – jo teigimu, dovanų kortelės yra laikomos universalia, praktiška ir naudinga dovana, tinkančia bet kokiai progai:
„Mūsų klientai gali rinktis plastikines įvairių nominalų dovanų korteles, kurios galioja visame mūsų parduotuvių tinkle, arba elektroninį dovanų čekį apsipirkti mūsų internetinėje parduotuvėje.
Džiaugiamės, kad šalies gyventojai renkasi „Akropolio“ dovanų korteles, kurių kasmet nuperkama vis daugiau“, – komentavo D. Mertinas.