Panašu, kad Lenkijoje ne tik kainos mažesnės, bet ir pensijos didesnės, be to, ten mokama ir trylikta ar keturiolikta pensijos.
Galiausiai ir norint gauti visą senatvės pensiją, Lenkijoje reikia dirbti mažiau laiko nei Lietuvoje.
Didesnės pensijos, mažesnis stažas
Šiuo metu vidutinės senatvės pensija Lietuvoje yra 598 eurai, rodo „Sodros“ duomenys.
Įstatymas numato, kad šiemet pensinis amžius vyrams yra 64 metai 8 mėn., moterims – 64 metai 4 mėn.
Kad gautų visą senatvės pensiją, per darbinę karjerą žmogus būti įgiję būtinąjį stažą. 2024 metais jis yra 33 metai ir 6 mėnesiai.
Lenkijoje vidutinė senatvės pensija šiemet išaugo iki beveik 3517 zlotų, neseniai pranešė Lenkijos socialinio draudimo institucija (lenk. ZUS – Zaklad ubezpieczen spoleczny). Šiandienos oficialiu kursu tai būtų maždaug 816 eurų.
Taigi, vidutinis lenkų pensininkas kas mėnesį gauna 218 eurų didesnę pensiją nei vidutinis lietuvis pensininkas.
Dar daugiau šiemet Lenkijos pensininkams buvo išmokėta ir vadinamoji trylikta pensija, siekianti minimalios pensijos dydį, t.y. 1781 zlotą arba 413 eurų.
Lenkijoje vyrų ir moterų pensinis amžius gerokai skiriasi. Norėdami gauti senatvės pensiją, vyrai turi sulaukti 65 metų, o moterys – 60.
Taigi, bent jau lenkėms iki pensijos reikia pradirbti trumpiau nei lietuvėms.
Be to, būtinasis senatvės pensijos stažas moterims yra 20 metų, o vyrams – 25 metai. Taigi 10–15 metų mažesnis nei Lietuvos pensininkams.
Vadinasi, dirbdami trumpiau nei lietuviai, lenkai gauna gerokai didesnes pensijas.
Didesnės pensijų draudimo įmokos
Tiesa, kad greičiau gautų didesnes pensijas lenkai turi mokėti didesnes socialinio draudimo įmokas.
Lietuvoje pensijų draudimo įmokų tarifas yra 8,72 proc. Tokia dalis algos iki mokesčių skiriama pensijai.
Pavyzdžiui, jeigu žmogus uždirba 2000 eurų neatskaičius mokesčių, tai „Sodrai“ pervedama 174,4 euro pensijų draudimo įmokų.
Lenkijoje bendras darbuotojo ir darbdavio tarifas yra 19,52 proc., nurodo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija.
Ji skaičiuoja, kad Lenkijos išlaidos pensijoms siekia 24 proc. šalies bendrojo vidaus produkto. Tuo metu Lietuvoje – 18 proc.
Nemanau ,kad kas nors pagerės pas mus nes Lietuvos žmonės niekada nerūpėjo, tik yra kaip gerai pieną duodanti melžiama karvė.
Tiesiog liūdna