• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo 2014-ųjų iki 2024-ųjų pradžios galiojančią pelno mokesčio lengvatą filmų gamybai siūloma pratęsti dar penkeriems metams – iki 2028-ųjų pabaigos.

Nuo 2014-ųjų iki 2024-ųjų pradžios galiojančią pelno mokesčio lengvatą filmų gamybai siūloma pratęsti dar penkeriems metams – iki 2028-ųjų pabaigos.

REKLAMA

Lengvatos tęsimą numatančią Pelno mokesčio įstatymo pataisą siūlo liberalas Eugenijus Gentvilas. Pasak jo, jau sukurta ekosistema užtikrina didelį Lietuvos konkurencinį pranašumą pritraukiant kino industrijos lyderius „Netflix“ ar HBO.

„Šiais laikais kinas Lietuvos kultūrai yra tokia pat svarbi šaka, kaip lazerių ar puslaidininkių gamyba pramonei“, – sako parlamentaras. 

Biudžeto ir finansų komiteto vadovas konservatorius Mindaugas Lingė taip pat mano, kad lengvata turėtų būti pratęsta, tačiau abejoja, ar ją reikėtų svarstyti atskirai nuo mokesčių reformos pakete siūlomų Pelno įstatymo pakeitimų, tarp kurių yra numatytas paramos kino kūrėjams pratęsimas.

„Tai prasminga, pasiteisinusi ir daug naudos davusi priemonė. Tačiau atskirų siūlymų išėmimas iš jau pateikto projekto sisteminiu požiūriu nėra geras precedentas, todėl raginčiau labiau koncentruotis į nuoseklius ir sisteminius sprendimus“, – BNS tvirtino M. Lingė.  

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos kino centro atstovas Deimantas Saladžius BNS pabrėžė, kad nepratęsus šios lengvatos kino industrija patirtų didelių praradimų.  

REKLAMA

„Prarasime ganėtinai daug, kadangi tokios lengvatos ar pačios rėmimo formos yra visose Europos šalyse, net ir visame pasaulyje. Mes iškristume iš visos tos rinkos, nebebūsime konkurencingi. Viskas pasikeis“, – aiškino D. Saladžius.  

„Jeigu ta lengvata nebūtų pratęsta, vadinasi, užsienio kūrėjams nebeapsimokės važiuoti į Lietuvą filmuoti. Ne čia jie išleidžia daug daugiau nei gauna iš lengvatos. Lengvata yra visiškai atsiperkanti“, – pridūrė centro Filmų gamybos skyriaus darbuotojas.  

REKLAMA
REKLAMA

D. Saladžius taip pat pabrėžė, kad lengvata taikoma ne tik užsienio kūrėjams, bet ir vietiniams filmų kūrėjams: „Tai jiems galimybė gauti finansavimą ne tik iš centro, bet ir papildomai iš lengvatos. Todėl sunkumų sukeltų ir jiems“.

Lietuvos kino centro duomenimis, 2022-iais filmų gamintojai pasinaudoję lengvata iš Lietuvos įmonių surinko daugiau nei 17,8 mln. eurų neatlygintinų lėšų – 18 proc. daugiau nei 2021 metais. Tai didžiausia gauta suma per visą lengvatos veikimo laikotarpį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pernai finansuoti net 85 nauji pelno mokesčio lengvata pasinaudoję filmai: 63 nacionalinių, 13 užsienio ir 9 bendros gamybos kino projektų. 

2014-2022 metais pasinaudojus lengvata į filmų gamybą investavo 269 Lietuvos įmonės, o bendrai filmų gamybai buvo pritraukta 68,6 mln. lėšų. Per tą laiką lengvata buvo panaudota 371 filmų finansavimui – investicijos skirtos 207 nacionaliniams kino projektams, 85 užsienio filmams ir 79 bendros gamybos filmų projektams. 

Baltijos šalyse rugpjūtį lankėsi atstovai iš Jungtinių Valstijų, Kanados ir Europos, ieškoję pastatų ir interjerų, kurie tiktų televizijos serialų bei kino juostų kūrimui. Jie apžiūrėjo Lietuvos rašytojų sąjungą, Vilniaus universitetą, Lukiškių kalėjimą, Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmus, Lietuvos kooperatyvų sąjungos pastatą, Fabijoniškių rajoną, televizijos bokštą, Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse, Pažaislio vienuolyną, Vilniaus ir Kauno senamiesčius, Kauno banko ir Kauno centrinio pašto pastatus, Trakų pilį ir Užutrakio dvarą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų