Praėjusią savaitę Rusijai iškovojus teisę rengti 2018 metų pasaulio čempionatą, į Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) būstinę Ciuriche (Šveicarija) skubiai atvykęs šalies premjeras Vladimiras Putinas pareiškė, kad būsimų arenų statybas finansuoti turės ir Rusijos oligarchai.
Stadionų dar nėra
Rusijos dienraštis „Kommersant“ skelbia, kad 2018 metų čempionatas kainuos daugiau kaip 50 mlrd. JAV dolerių. Dienraščio teigimu, tokios sumos turėtų užtekti stadionų statybai, keliams tiesti ir terminalams oro uostuose įrengti. 2014 m. Sočyje vyksiančiai olimpiadai šalis išleis 30 mlrd. JAV dolerių.
Pasaulio futbolo čempionatas vyks trylikoje miestų, tarp jų ir Maskvoje bei Sankt Peterburge. Čempionato rungtynės vyks 16 stadionų, iš kurių šiandien visiškai baigta statyti tik viena arena.
FIFA skelbia, kad statant stadionus bus išleista 3,8 mlrd. JAV dolerių. Iš šios sumos 3 mlrd. JAV dolerių bus skirti iš federalinio ir regionų biudžeto. Rusija pažadėjo, kad į turizmo infrastruktūrą investuos dar 11 mlrd. JAV dolerių.
Iki 2018 metų Rusijai reikės nutiesti 7,7 tūkst. kilometrų kelių ir 2 tūkst. kilometrų geležinkelių. Prognozuojama, kad tai kainuos 5 mlrd. JAV dolerių.
Dar 1,4 mlrd. JAV dolerių kainuos lėktuvų pakilimo ir nusileidimo takų rekonstrukcija bei naujų terminalų statyba.
Atvers pinigines
V.Putino teigimu, Rusija čempionatui išleis apie 10 mlrd. dolerių arba šiek tiek mažiau. Premjeras spėjo pareikšti, kad čempionatui pinigų turės paaukoti ir Rusijos oligarchai. Pirmiausia piniginę praverti jis pasiūlė milijardieriui Romanui Abramovičiui.
„Norime pritraukti verslą, kad kuo labiau sumažėtų valstybės išlaidos. Neatmetu, kad ponas R.Abramovičius taip pat prisidės prie vieno iš projektų, – pareiškė V.Putinas. – Tegul truputį praveria piniginę, nieko baisaus neatsitiks. Jis turi daug pinigų.“
Didžiojoje Britanijoje gyvenantis R.Abramovičius valdo populiarų Londono „Chelsea“ klubą. Be to, jis yra Čiukotkos Dūmos pirmininkas, anksčiau buvo šio Rusijos Federacijos subjekto gubernatorius.
V.Putinas priminė, kad R.Abramovičius keletą metų gerai dirbo Čiukotkoje. „Apie šią jo veiklą mažai kas žino. Visi kalba tik apie tai, kad jis oligarchas, nusipirko „Chelsea“. Rusijoje tai kelia ir teigiamų, ir neigiamų emocijų. Bet ponas R.Abramovičius padeda plėtoti ir Rusijos futbolą, remia vieną iš rusų klubų, todėl galėtų paremti pasirengimą čempionatui“, – kalbėjo Rusijos vyriausybės vadovas.
V.Putinas atskleidė, kad rengiant čempionatą verslas ir valstybė dirbs išvien. Vieną iš stadionų Maskvoje statys stambi naftos bendrovė „Lukoil“, kitą – bankas VTB, Sankt Peterburgo stadioną – dujų milžinė „Gazprom“.
Dirbo ir prezidentas
Apie tai, kaip Rusijai pavyko iškovoti teisę rengti pasaulio futbolo čempionatą bei nurungti kitas pretendentes, pasidalijo buvęs Rusijos futbolo sąjungos prezidentas, paraišką FIFA pristačiusio komiteto „Rusija – 2018“ narys Viačeslavas Koloskovas.
„Tai lėmė daugybė veiksnių. Pirma, mes laiku suvokėme FIFA tendenciją, kad čempionatai neturėtų būti rengiami tik penkiose šalyse su išplėtota infrastruktūra. Pietų Afrikos Respublikos ir Brazilijos (joje čempionatas vyks 2014 metais, – red.) pasirinkimas aiškiai įrodė, kad FIFA Vykdomasis komitetas tikslingai siekia didinti šalių, kuriose vyktų pasaulio čempionatai, skaičių. Teikdami paraišką pasirinkome būtent tokią strategiją: taip, šiandien mūsų infrastruktūra šlubuoja, tačiau rytoj dėl pasaulio čempionato ji bus ideali“, – teigė V.Koloskovas.
Rusijos sporto funkcionierius atskleidė ir keletą detalių, kaip Rusijos komitetui padėjo šalies valdžia. „Komitetas jautė milžinišką ir, kas dar svarbiau, kasdienę šalies ir vyriausybės vadovybės paramą. Prezidentas Dmitrijus Medvedevas, priimdamas įvairiausių valstybių vadovus, visada prašnekdavo apie mūsų siekį. Ministras pirmininkas V.Putinas ne tik deklaravo savo paramą (tai darė ir kiti į čempionato rengimą pretendavusių valstybių premjerai). Jis asmeniškai susitiko su trečdaliu FIFA Vykdomojo komiteto narių. Mes tai slėpėme, tačiau dabar jau galima apie tai atvirai kalbėti“, – teigė rusas.
Arvydas Jockus