Šio priedo dydis priklauso nuo to, kiek ilgai žmogus dirbo ir kokią dalį savo algos sumokėjo į pensijų fondus ir, galiausiai, kiek pavyko uždirbti jų valdytojams.
Pardavę fonde sukauptą turtą, už gautus pinigus žmonės nusiperka iš „Sodros“ fiksuoto dydžio anuitetą. Retkarčiais jis yra padidinamas, jeigu tik „Sodrai“ pavyksta sėkmingai investuoti iš gyventojų gautus pinigus.
Ji skelbia, kad praėjusį mėnesį anuitetus indeksavo 2 proc. Priklausomai nuo gaunamo anuiteto dydžio, jų gavėjams nuo šiol bus pridėta nuo 0,19 euro iki 7,96 euro per mėnesį.
Taigi, liepos mėnesį išmokėtų pensijų anuitetų dydis svyravo nuo 9,29 euro iki 355,78 euro, informuoja „Sodra“. Liepos mėnesį juos gavo jau 3598 šalies gyventojai. Kiekvienam jų atiteko vidutiniškai po 65,74 euro.
„Sodros“ duomenimis, vidutinė senatvės pensija Lietuvoje yra 596 eurai. Tik turinčių būtinąjį stažą vidutinė pensija yra 637 eurai, o tik būtinojo stažo neturinčių – 378 eurai. Vadinasi, anuitetai sudaro maždaug 10–17 proc. senatvės pensijos.
Už sukauptą turtą – išmoka kiekvieną mėnesį
Anuitetai gyventojams yra mokami iš specialaus „Sodros“ valdomo Pensijų anuitetų fondo (PAF). Paprastai už praėjusį mėnesį anuitetai mokami kiekvieno mėnesio 26 d.
Paprastai kiekvieną mėnesį taip pat skelbiama PAF ataskaita, kurioje pateikiama informacija, kokio dydžio šias išmokas išmokėjo, kiek asmenų jas gavo, kiek pinigų yra minėtame fonde.
Taigi per liepą mėnesį į PAF pervesta 2,54 mln. eurų už naujai įsigytus pensijų anuitetus. Šie pinigai „Sodrai“ pervesti iš privačių II pakopos pensijų fondų už tuos gyventojus, kurie baigė kaupimą ir išėjo į pensiją.
Tam, kad gautų anuitetą, žmogus „Sodrai“ turi sumokėti 2,5 proc. dydžio vienkartinį administravimo mokestį, skaičiuojamą nuo jo sukauptos sumų. Pvz., jei fonde sukaupta ir anuitetas perkamas už 10 tūkst. eurų, „Sodrai“ reikia sumokėti 250 eurų.
Liepos pabaigoje visa PAF turto vertė sudarė beveik 52,5 mln. eurų. Šis turtas yra paskirstytas į tris portfelius: likvidumo, garantinį ir augimo.
Likvidumo portfelyje yra laikomi pinigai – šiuo metu jų yra kiek daugiau nei 1,2 mln. eurų.
Garantinio portfelio tikslas – užtikrinti anuitetų mokėjimui reikalingas lėšas vidutiniu ir ilgesniu laikotarpiu (apie 15 metų). Šio portfelio lėšos investuojamos į vyriausybių, centrinių bankų ir kitus skolos vertybinius popierius, o jo vertė liepos pabaigoje siekė 11 mln. eurų.
Augimo portfelio tikslas – uždirbti per ilgą laikotarpį (15–20 m.) tikslinę grąžą, kuri būtų paskirstyta kaip pelnas pensijų anuitetų gavėjams, siekiant išlaikyti kuo didesnę išmokų perkamąją galią. Jo vertė liepos pabaigoje viršijo 40 mln. eurų.
Po 65 eurus per mėnesį kiekvienam
Kaip minėta, liepos pabaigoje pensijų anuitetus iš „Sodros“ buvo įsigiję iš viso 3598 gyventojai – 336 daugiau nei ankstesnį mėnesį.
Daugiausia gyventojų yra įsigiję standartinį pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu. Taip yra padarę 69 proc. visų pensijų anuitetų gavėjų.
Paveldimas standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą.
Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuitetų išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų.
Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą pensijų išmokos sutarties sudarymo dieną. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ pensijų anuiteto išmokas mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Šios rūšies anuitetas nepaveldimas.
Atidėtasis pensijų anuitetas įsigyjamas už dalį pensijų fonde sukauptos sumos. Likusi suma išmokama periodinėmis išmokomis, kurias moka pensijų kaupimo bendrovė iki asmeniui sukaks 85 metai. „Sodra“ pradės pensijų anuiteto mokėjimą asmeniui sukakus 85 metus. Šios rūšies anuitetas irgi nepaveldimas.
Realizuotą pelną paskirstė
Kaip minėta, už perkamus anuitetus „Sodrai“ pervesti pinigai yra investuojami į vertybinius popierius. Jeigu jie parduodami brangiau, nei buvo pirkti, gyventojams priklausanti pinigų suma anuitetų fonde didėja. O iš uždirbto pelno ir didinami anuitetai.
PAF portfelių valdytojo komentare naujausioje ataskaitoje teigiama, kad liepą investuotojų nuotaikos akcijų biržose pasikeitė.
„Liepą ne tik vasara persirito į antrąją pusę, bet ir akcijų rinkos pakeitė kryptį. Skelbiami bendrovių veiklos rezultatai dažnu atveju nuvylė investuotojus, ypač technologijų sektoriaus. Liepos 31 d. įvykiai šią kritimo tendenciją tik dar labiau sustiprino“, – rašoma ataskaitoje.
Joje atkreipiamas dėmesys, kad pirmiausia, Japonijos bankas netikėtai padidino bazines palūkanas (tai tik antras kartas per paskutinius 17 metų). O dienai tai baigiantis, JAV Federalinio atvirosios rinkos komiteto vadovas Jeromas Powell‘as užsiminė, kad rugsėjį gali būti svarstomas palūkanų mažinimo klausimas.
„Pagaliau, po ilgesnio laiko, turėsim akcijų rinkos korekciją? Palaukim rugpjūčio. Tuo metu Pensijų anuitetų fondui liepa buvo dar vienas rezultatyvus mėnuo, kai vėl realizavome daugiau nei milijoną eurų pelno iš Augimo portfelio, ir šias lėšas perkėlėme į saugesnes investicijas (obligacijas)“ – aiškinama ataskaitoje.
Pasak jos, sėkmingiausių investicijų viršūnėje atsidūrė seniai matyti vardai – Japonijos akcijų ETF (+5,94 proc.), pasaulio finansų sektoriaus ETF (+4,58 proc.) ir vertės akcijų įvairių regionų ETF (bendrai pasaulio +3,12 proc.). Prasčiausi rezultatai – JAV technologijų sektoriaus ETF (-3,23%).
Bendrai, Augimo portfelio investicijų vertė per mėnesį pakilo 1 proc., o lyginamojo indekso – 0,73 proc., skaičiuojant eurais. Rezultatus esą pablogino 1,14 proc. smukusi JAV dolerio vertė euro atžvilgiu.
Per mėnesį Augimo portfelyje pelno realizuota už 1,24 mln. eurų, nuo metu pradžios realizuoto pelno suma viršijo 3,38 mln. eurų.