Žmonės, kurie verčiasi individualia žemės ūkio veikla ir kurių ekonominis valdos dydis mažesnis nei 4, moka tik privalomojo sveikatos draudimo įmokas.
PSD mokesčio tarifas siekia 6,98 proc. ir yra skaičiuojamas nuo minimalios mėnesinės algos. 2021 m. MMA yra 642 eurai, tad nuo sausio 1 d. savarankiškai dirbantieji ir patys už sveikatos draudimą mokantys gyventojai kas mėnesį turės „Sodrai“ pervesti 44,81 euro (pernai – 42,37 euro).
Jei savarankiškai dirbantis žmogus gauna didesnes pajamas nei minimalus darbo užmokestis, skirtumą nuo kas mėnesį sumokamų 44,81 eurų jis turės sumokėti deklaruodamas pajamas už 2021 metus.
Individualią žemės ūkio veiklą vykdantys asmenys, kurie moka 2,33 proc. dydžio PSD įmokas nuo MMA, 2021 m. mokės 14,96 eurų dydžio įmokas.
Einamojo mėnesio PSD įmokos turi būti sumokamos iki atitinkamo mėnesio paskutinės dienos. „Sodra" primena, kad karantino metu savarankiškai dirbantys asmenys yra laikinai atleisti nuo PSD mokėjimo. Net ir nemokėdami PSD, šie gyventojai gali gauti sveikatos paslaugas.
PSD įmokas už karantino laikotarpį savarankiškai dirbantys gyventojai galės sumokėti per dvejus metus. Karantinui pasibaigus, PSD įmokos mokamos kaip įprasta.
Su minimalios mėnesio algos pokyčiais susiję ir verslo liudijimus turinčių asmenų socialinio draudimo įmokų pasikeitimai.
Gyventojai, vykdantys veiklą su verslo liudijimu, moka 8,72 proc. nuo MMA pensijų socialinio draudimo įmokas.
Taigi 2021 m visą mėnesį galiojančio verslo liudijimo VSD įmoka siekia 55,98 euro, jei asmuo nekaupia pensijai papildomai.
Visiems savarankiškai dirbantiems asmenims yra nustatytos 43 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) dydžio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos įmokos, maksimali riba arba įmokų „lubos“.
2021 m. vidutinis darbo užmokestis įmokų bazei skaičiuoti yra 1352,7 euro, todėl didėja maksimali suma, nuo kurios skaičiuojamos įmokos – ji sieks 58166,10 euro.
Kitiems darbuotojams šiemet mažėja maksimali suma, nuo kurios skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, tai yra įmokų „lubos“. 2021 metais ši suma sieks 81162 eurų, t.y. 60 VDU. Palyginti, 2020 metais įmokų lubos sudarė 84 VDU – 104277 eurų.
Maksimali suma, nuo kurios skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, bus skaičiuojama bendrai, jei asmuo dirba pas kelis darbdavius – 2020 m. ši suma buvo skaičiuota pas kiekvieną darbdavį atskirai.
Jei susidarys VSD įmokų permoka dėl to, kad buvo pasiektos įmokų „lubos“, ji turės būti grąžinama tiesiogiai darbuotojui. Iki šiol visos permokos buvo grąžinamos draudėjui, t.y. darbdaviui, o jau pastarasis atsiskaitydavo su darbuotoju.
Padidėjus MMA, keisis ir „Sodros“ įmokų „grindys“, kai žmogus uždirba mažesnę nei minimalią algą, bet jam užtikrinamos minimalų atlyginimą gaunančio asmens socialinės garantijos. Tokiu atveju darbdavys valstybinio socialinio draudimo įmokas už darbuotojus apskaičiuoja nuo mokamo darbo užmokesčio ir papildomai iš savo lėšų sumoka skirtumą iki minimalių socialinių garantijų.
Nuo darbdavių mokamų socialinio draudimo įmokų priklauso, kokią pensiją ir socialinio draudimo išmokas gaus žmogus. Pritaikius „Sodros“ įmokų grindis visus metus dirbęs žmogus ir sukaups ir visą metą stažą.