• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį Seimas galutinai pritarė kitų metų „Sodros“ biudžetui. Jame numatoma, kiek socialinio draudimo įmokų bus surinkta ir kiek gyventojams bus išmokėta pinigų įvairiomis pensijomis ir kitomis išmokomis. Tiesa, ne visiems ir ne visos išmokos augs per 20 proc., kiek šiuo metu brangsta prekės ir paslaugos.

Ketvirtadienį Seimas galutinai pritarė kitų metų „Sodros“ biudžetui. Jame numatoma, kiek socialinio draudimo įmokų bus surinkta ir kiek gyventojams bus išmokėta pinigų įvairiomis pensijomis ir kitomis išmokomis. Tiesa, ne visiems ir ne visos išmokos augs per 20 proc., kiek šiuo metu brangsta prekės ir paslaugos.

REKLAMA

Balsuojant už vieną svarbiausių metų dokumentų, Seime virė aštrios diskusijos. O atėjus laikui galutinai balsuoti, opozicija specialia išėmė balsavimo korteles. Taip paaiškėjo, kad Seime valdančiųjų vienu metu buvo tik 70. Tai yra vienu mažiau nei reikia tam, kad įstatymas būtų priimtas.

Vis dėlto galiausiai balsavus pakartotinai, atsirado 71 balsavęs parlamentaras ir 70-ia balsų už „Sodros“ biudžetas buvo priimtas. 

REKLAMA
REKLAMA

Pagal priimtą įstatymą 2023 m. bendros „Sodros“ biudžeto pajamos sieks 6,65 mlrd. eurų, o išlaidos – 6,42 mlrd. eurų, taigi pajamos viršys išlaidas 235,8 mln. eurų. 

REKLAMA

Atsižvelgiant į 2022 m. rezultatus, prognozuojama, kad 2023 m. į rezervinį fondą bus pervesta 312,8 mln. eurų ir Rezervinio fondo dydis su investicijomis ir turtu 2023 m. pasieks 1,605 mlrd. eurų.

Paprastai kalbant, tiek iš žmonių surinktų pinigų „Sodra“ turės kaip nenaudojamas lėšas sąskaitose. Padalijus juos kiekvienam iš 1,4 mln. dirbančių ir įmokas mokančių asmenų, kiekvienam išeitų po 1146 eurus, o išdalijus tik 600 tūkst. senatvės pensijų gavėjų – po 2675 eurus.

REKLAMA
REKLAMA

Opozicijos atstovai siūlė, kad panaudojant rezervo lėšas pensijos būtų didinamos sparčiau, nei siūlė Vyriausybė. Tačiau valdančiųjų balsais pritarta lėtesniam išmokų mažinimui.

Kiek didės pensijos

Didžiausią „Sodros“ išlaidų dalį kitąmet sudarys išlaidos socialinio draudimo pensijoms. 

Numatoma, kad vidutinė senatvės pensija didės nuo 475 eurų šiemet iki 542 eurų 2023 m.

Vidutinė invalidumo pensija, numatoma, didės nuo 372 eurų šiemet iki 422 eurų kitais metais. Netekto darbingumo pensijos vidutiniškai didės nuo 311 eurų iki 354 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Numatoma, kad vidutinė našlaičių pensija kils nuo 178 eurų iki 201 euro, o našlių – nuo 32,5 euro iki 35,2 euro. Tiek pat, kiek našlių, turėtų kilti ir vienišų asmenų išmokos, kurios mokamos ne iš „Sodros“, o iš valstybės biudžeto.

REKLAMA

2022 m. įvairių rūšių pensijos mokamos 1 mln. 9890 pensijų gavėjų, o 2023 m., prognozuojama, pensijos bus mokamos 1,36 mln. pensijų gavėjų.

Kiek didės kitos išmokos

Prognozuojama, kad „Sodros“ išlaidos ligos ir nedarbo išmokoms augs nežymiai.

Patvirtintame biudžete numatyta, kad vidutinė vienos dienos ligos išmoka didės nuo 41,54 euro šiais metais iki 45,12 euro kitais metais. Per mėnesį tai bus kiek daugiau 947 eurai, kai išmoka mokama už 21 darbo dieną, kai žmogus serga arba slaugo sergantį artimą žmogų.

REKLAMA

Ligos dėl nelaimingo atsitikimo darbe, pakeliui  į darbą ar iš darbo kils nuo 49,96 euro iki 54 eurų per dieną, o profesinės ligos vienos dienos vidutinė išmoka didės nuo 48,60 euro iki 52,60 euro.

Numatoma, kad vidutinė vienos dienos motinystės išmoka, kuri šiais metais yra 61,04 euro, kitais metais padidės iki 66,31 euro, o tėvystės – nuo 1328 eurų iki 1436 eurų.

Vidutinė vaiko priežiūros išmoka kol vaikui sueis vieneri metai, kaip planuojama, didės nuo 765 eurų iki kiek daugiau nei 900 eurų, o kol vaikui sueis dveji metai – nuo 483 eurų iki beveik 586 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiemet vidutinė nedarbo išmoka siekia 368 eurus, o kitąmet, planuojama, sieks 410 eurų. 2022 m. laukiama apie 66,5 tūkst. nedarbo draudimo išmokų gavėjų, o kitąmet, planuojama, jų skaičius išaugs iki beveik 72 tūkst. žmonių.

REKLAMA

Pagalba šeimoms

Nuo 2023 m. keičiama vaiko priežiūros išmokų mokėjimo trukmė ir atostogų metu mokamų vaiko priežiūros išmokų dydžiai.

Taigi, motinystės socialinio draudimo išmokoms 2023 m. numatoma panaudoti 476,5 mln. eurų, t. y. 68 mln. eurų arba 16,6 proc. daugiau nei 2022 m.

Dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisų, siekiant šeimoms padėti derinti šeiminius ir darbo įsipareigojimus, užtikrinti vyrų ir moterų lygybę darbo rinkoje, kai keičiami vaiko priežiūros išmokos dydžiai ir įvedami neperleidžiami vaiko priežiūros atostogų mėnesiai, motinystės socialinio draudimo išlaidos didėja 31,4 mln. eurų.

REKLAMA

Paprastai kalbant, nenorėdami prarasti išmokų gimus vaikui, bent du mėnesius jį prižiūrėti turės ne tik jo mama, bet ir tėtis.

Didės ir įmokos, kurias mokės darbuotojai

Kiekvienas darbuotojas nuo savo priskaičiuoto atlyginimo moka socialinio draudimo įmokas „Sodrai“. Bendras jų tarifas yra 19,5 proc. 

Įmokas moka ir savarankiškai dirbantys asmenys, įregistravę individualią veiklą arba įsigiję verslo liudijimą.

Vykdant individualią veiklą mokama ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas. Jų dydis yra 6,98 proc. minimaliosios mėnesinės algos.

Ji didės nuo dabartinių 730 eurų iki 840 eurų. Dėl to savarankiškai dirbantiems asmenims PSD suma kils iki 58,63 euro.

Tai kiek tiems vaikams tėvai turi padėti? Suaugę vaikai tėvams turėtų padėti, o ne atvirkščiai.
o vienkartine ismoka antros pakopos pensiju fonde ar dides , dabar 5000e ar dides iki 10000e
Nesupratau terminu invalidumas
Nesupratau terminu invalidumas
ir netektis darbingumas. Čia ne tas pats? Žodžio invalidas, invalidumas juk nevartoja jau
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų