Tačiau, panašu, kad ši vyriausybė galų gale ryšis bent pabandyti gyventojų ir verslo NT apmokestinti labiau. Ketvirtadienį naujausius pasiūlymus dėl NT mokesčio pakeitimo pristatė Finansų ministerija.
Ji dar lauks pastabų dėl projekto, tada galutinį mokesčio įstatymo projektą svarstys Vyriausybė. Vėliau jis turėtų keliauti į Seimą.
Skaičiuojama, kad už kiekvieną būstą reikėtų mokėti vidutiniškai po 13,5 euro per metus. Tiksli mokėtino mokesčio suma priklausytų nuo turto vertės.
Siūloma apmokestinti visą NT
Finansų ministrė Gintarė Skaistė paaiškino, kad NT mokesčio pakeitimai susiję su papildomu savivaldybių finansavimu, jų finansinio savarankiškumo didinimu.
„Siūlymas yra savivaldybes įgalinti daugiau pajamų susirinkti savarankiškai“, – kalbėjo finansų ministrė.
Pasak jos, siūloma, kad savivaldybėms atitektų ne tik už komercinį, bet ir už gyventojų NT mokamą mokestį.
Ministerija planuoja, kad pakeitus NT mokesčio modelį, jo būtų galima surinkti iki dviejų kartų daugiau, nei surenkama dabar – iki daugiau kaip 200 mln. eurų.
„Siūloma pereiti prie tradicinio gyventojų NT mokesčio modelio pagal europietišką praktiką“, – sakė G. Skaistė.
Jos teigimu, būtų apmokestinamas kiekvienas NT. Taip pat siūlomos kelios lengvatos. Pavyzdžiui, senjorams, kurie negali sumokėti mokesčio, savivaldybės jį galės pagal prašymą atidėti iki 10 metų arba kol tas turtas bus parduotas.
Pagal ministerijos siūlymą, NT mokesčio tarifas būtų progresinis. Konkrečioje savivaldybėje turto vertės medianos neviršijančiai gyventojų NT daliai būtų taikomas 0,03 proc. tarifas, nuo 1 iki 2 medianų 0,06 proc., o virš 2 medianų – 0,1 proc.
Planuojama, kad pirmą kartą naują mokestį reikėtų mokėti 2025 m. iki tų metų kovo 1 d.
Ministerija skaičiuoja, kad mokestį tektų mokėti 1,2 mln. Lietuvos gyventojų. Vidutinis įmokos dydis už vidutinį būstą būtų 13,5 euro per metus.
Automobilių mokesčio daugiau nei NT
Šiuo metu galiojantis NT mokesčio tarifas – nuo 0,5 proc. iki 3 proc. NT mokestinės vertės. Kiekvieno NT objekto mokestinė vertė periodiškai atnaujinama, o ją skelbia Registrų centras.
Vis dėlto dabartinė tvarka numato daug išimčių ir lengvatų, tad NT mokestį moka palyginti nedaug gyventojų.
Taip yra dėl to, kad jiems priklausančių gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinių (patalpų) ir kt. vertė, neviršijanti 150 tūkst. eurų, yra neapmokestinama.
Paprastai kalbant, jeigu žmogaus turimo NT vertė neviršija 150 tūkst. eurų, mokesčio mokėti nereikia. O jeigu NT vertė yra, pvz., 200 tūkst. eurų, tai apmokestinama tik 50 tūkst. eurų (200 tūkst. minus 150 tūkst. neapmokestinama vertė).
Už tokį NT objektą reikėtų mokėti 250 eurų (50 tūkst. x 0,5 proc.) mokestį per kalendorinius metus.
Tiesa, jeigu toks pats turtas jungtine nuosavybe priklauso sutuoktinių šeimai, tuomet mokesčio taip pat mokėti nereikia, nes laikoma, kad vyro ir žmonos NT verti po 100 tūkst. eurų, tad neapmokestinami.
Mokesčiu taip pat neapmokestinamas gyventojo NT, esantis kapinėse arba naudojamas:
- socialinei globai ir socialinei priežiūrai;
- pajamoms iš žemės ūkio veiklos;
- švietimo darbui;
- kaip kūrybinės dirbtuvės (studijos) individualiai kūrybinei veiklai.
Be kita ko, įstatyme numatyta 19 išimčių, kada neapmokestinama juridiniams asmenims priklausantis NT.
Per praėjusius metus Lietuvoje surinkta 9,5 mln. eurų NT mokesčio. Tuo metu automobilių registracijos mokesčio surinkta kone 10 kartų daugiau – 91 mln. eurų.