Tačiau išimtiniais atvejais darbas galimas: tik darbuotojui sutikus; jei darbas švenčių dienomis numatytas kolektyvinėje sutartyje; jei taikoma suminė darbo laiko apskaita, pranešime žiniasklaidai primena Valstybinė darbo inspekcija (VDI).
„Švenčių dienomis dirbama tik tada, kai tam yra objektyvus pagrindas, tačiau darbdaviai privalo gerbti darbuotojų teises ir laikytis teisės aktų, – pabrėžia VDI kancleris Šarūnas Orlavičius. – Nepamirškime, kad nėščioms, neseniai pagimdžiusioms ar krūtimi maitinančioms darbuotojoms sutikimas dirbti švenčių dienomis būtinas visais atvejais.“
Darbo dienos trumpinimas prieš šventes
Darbdaviai privalo trumpinti darbo laiką prieššventinėmis dienomis viena valanda, nepriklausomai nuo darbo režimo ar grafiko.
Trumpinimas taikomas ir dirbantiems ne visą darbo laiką, pagal suminę darbo laiko apskaitą ar budėjimą.
Tiesa, darbo laikas netrumpinamas tiems darbuotojams, kuriems taikoma sutrumpinta darbo laiko norma, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros specialistams, mokytojams, dėstytojams, farmacininkams ir kt.
„Darbo dienos trumpinimas yra darbuotojo teisė, kurios negali paneigti nei darbdavys, nei darbo pobūdis. Jei trumpinti laiką nėra galimybės, ši valanda turi būti apmokama kaip viršvalandinis darbas“, – akcentuoja Š. Orlavičius.
Apmokėjimas už darbą švenčių dienomis
Darbo kodeksas numato, kad už darbą švenčių dienomis mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbo užmokestis.
Jei darbas švenčių dieną atliekamas kaip viršvalandinis, už jį mokama ne mažesniu kaip du su puse darbo užmokesčio dydžio tarifu.
„Darbuotojai turi žinoti, kad jų darbas švenčių dienomis yra apmokamas didesniu tarifu, – teigia Šarūnas Orlavičius. – Taip pat darbuotojo prašymu už dirbtą laiką gali būti suteikiamos papildomos apmokamos poilsio dienos.“
Šių metų švenčių grafikas:
- gruodžio 23 d., pirmadienis (prieš Kūčias) – darbo dienos trukmė trumpinama viena valanda;
- gruodžio 24 d., antradienis (Kūčios) – taip pat laikoma prieššventine diena, taigi darbo dienos trukmė taip pat trumpinama viena valanda;
- gruodžio 25 d., trečiadienis (pirmoji Kalėdų diena) – jei darbuotojas dirba, darbo laikas trumpinamas viena valanda, nes tai yra prieššventinė diena (prieš antrąją Kalėdų dieną – gruodžio 26 d.);
- gruodžio 31 d., antradienis (prieš Naujuosius metus) – darbo diena taip pat trumpinama viena valanda.
Jei darbuotojo pamaina tęsiasi per dvi prieššventines dienas, darbo diena trumpinama viena valanda, o ne dviem.
VDI ragina darbdavius iš anksto planuoti darbo grafiką šventiniu laikotarpiu, užtikrinti tinkamą darbo laiko apskaitą ir apmokėjimą bei laikytis Darbo kodekso reikalavimų.