• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tūkstančiai gyventojų šventes gali pasitikti nekokiomis nuotaikomis ir tuščiomis kišenėmis. Daugelis jų yra laiku nesumokėję privalomojo sveikatos draudimo įmokų. O „Sodros“ nurodymu skolą jums gali bet kuriuo metu nuskaičiuoti tiesiog nuo sąskaitos.

Tūkstančiai gyventojų šventes gali pasitikti nekokiomis nuotaikomis ir tuščiomis kišenėmis. Daugelis jų yra laiku nesumokėję privalomojo sveikatos draudimo įmokų. O „Sodros“ nurodymu skolą jums gali bet kuriuo metu nuskaičiuoti tiesiog nuo sąskaitos.

REKLAMA

Kad už sveikatos priežiūrą ir gydymą nereikėtų mokėti papildomai, Lietuvos gyventojai turi būti apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).

Dirbant pagal darbo sutartį jo įmokas nuo žmogaus algos perveda darbdavys. Tačiau nemaža dalis gyventojų PSD įmokas kas mėnesį turi mokėti patys, net jeigu tuo metu nesigydo.

Susidariusi įmokų skola niekur nedingsta ir kaupiasi. O vieną dieną ji gali būti nuskaityta tiesiog nuo banko sąskaitos.

PSD skola – tūkstančiams gyventojų

Kaip informavo „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič, apie 250 tūkstančių savarankiškai besidraudžiančių asmenų privalo kas mėnesį patys mokėti PSD įmokas.

REKLAMA
REKLAMA

PSD įmokos dydis yra 6,98 proc. minimalios mėnesinės algos. Šiuo metu PSD įmokos dydis – 58,63 euro, o nuo kitų metų pradžios įmokos dydis bus 64,50 euro, nes atitinkamai padidės ir minimali alga.

REKLAMA

Pasak patarėjos, skolingų savarankiškai PSD besidraudžiančių asmenų yra apie 210 tūkst., o jų bendra skola siekia 230 mln. eurų.

Taigi vidutinė vieno asmens PSD skola yra 1095 eurai. Tokią, didesnę ar mažesnę sumą „Sodra“ ir gali nuskaityti nuo sąskaitos.

Ką „Sodra“ daro su skolininkais

„Sodra“ gali išieškoti susidariusias skolas: teikti mokėjimo nurodymus, vėliau kreiptis į antstolius, pasakojo M. Kozič.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, skolų išieškojimas vykdomas Valstybinio socialinio draudimo įstatyme nustatytais įmokų priverstinio išieškojimo būdais ir terminais.

Tiesa, patarėja patikino, kad „Sodra“ niekada nenurašo pinigų nuo gyventojų sąskaitų be įspėjimo:

„Kiekvieną mėnesį pranešimus dėl PSD įmokų gauna ir pirmą kartą įsiskolinę asmenys, ir gyventojai, kurių skolos kaupiasi ilgiau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak patarėjos, vidutiniškai per mėnesį siunčiama 160 tūkstančiai priminimų – tai beveik du milijonai pranešimų per metus. 

Skolininkus randa ir užsienyje

„Sodros“ atstovė paaiškino, kad mokėjimo nurodymai išieškoti PSD įmokų skolas Lietuvoje yra teikiami per Piniginių lėšų apribojimo informacinę sistemą (PLAIS).

Registrų centro valdoma sistema nurašo lėšas iš žmogaus sąskaitų, esančių Lietuvoje registruotose kredito, mokėjimo ar pinigų įstaigose (su lietuvišku IBAN).

REKLAMA

Jeigu nustatoma, kad asmuo, kuris turi PSD įmokų skolą, yra išvykęs į Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybę narę, Šveicariją ar Jungtinę Karalystę, prašymas išieškoti PSD įmokų skolą gali būti pateikiamas atitinkamos šalies kompetentingai įstaigai, kuri išieško skolą pagal toje šalyje galiojančius teisės aktus nustatytą tvarką.

„Jei nepavyksta lėšų išieškoti pateikus mokėjimo nurodymą, gali būti taikomos kitos skolos išieškojimo priemonės: areštuojamas asmens turtas, nustatoma skolininko turtui priverstinė hipoteka ar įkeitimas, skolos išieškojimas gali būti perduotas antstoliui ar asmens darbdaviui“, – įspėjo M. Kozič.

REKLAMA

Ji skaičiavo, kad per 2023 metus buvo pateikta 222 tūkst. mokėjimo nurodymų (daliai žmonių pateikta po kelis mokėjimo nurodymus).

Per 2023 metus iš savarankiškai PSD besidraudžiančių asmenų pagal pateiktus mokėjimo nurodymus buvo išieškota daugiau nei 16 mln. eurų. Dalis sumos išieškota pagal anksčiau nei 2023 metais pateiktus mokėjimo nurodymus.

Pasitikrinti, ar esate drausti PSD, galima Valstybinės ligonių kasoje, o ar nesate skolingi – prisijungę prie „Sodros“ paskyros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas turi mokėti PSD

PSD turi mokėti Lietuvoje gyvenantys asmenys, kurie:

  • nedirba ir nėra registruoti Užimtumo tarnyboje;
  • nevykdo jokios ekonominės veiklos, dėl kurios yra skaičiuojamos PSD įmokos;
  • nesimoko;
  • nėra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis;

Taip pat asmenys, kurie dirba, tačiau nėra draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu ilgiau nei vieną kalendorinį mėnesį.

Pavyzdžiui, nuo mėnesio pirmos iki mėnesio paskutinės dienos imtinai yra nemokamose atostogose, mokymosi atostogose, kūrybinėse atostogose ir pan. 

Aha,dar tiek reik turėti sąskaitoje,kad juos nuimt.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų