Pirmą kartą „The Economist“ dar 1986 m. „Big Mac“ indeksą panaudojo parodydamas skirtingų šalių perkamosios galios skirtumus. Tai yra, kiek skirtingos valiutos nutolusios nuo pasaulinio vidurkio, primena „Newsweek“.
Šiemet „Big Mac“ indeksas taip pat buvo skaičiuojamas daugelyje pasaulio šalių.
Tiesa, visos Euro zonos šalys – Vokietija, Ispanija, Italija, Prancūzija, Kipras, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Austrija, Portugalija, Slovėnija, Slovakija, Estija, Suomija, Belgija, Airija, Graikija, Suomija ir Nyderlandai – indekse buvo vertintos su vidutine sumuštinio kaina visose euro zonos šalyse.
Taigi, Euro zonoje vidutinė „Big Mac“ kaina perskaičiavus iš eurų į dolerius buvo 6,06 dolerio.
Tuo metu JAV to paties sumuštinio kaina buvo 5,69 dolerio.
Vis dėlto maisto užsakymo programėlėse šiuo metu „Big Mac“ Lietuvoje kainuoja 4,9 euro. Doleriais tai būtų 5,34.
Kaip ten bebūtų, už savo algas lietuviai gali nusipirkti mažiau sumuštinių, nei amerikiečiai. Tad šia prasme jie mums brangesni.
JAV federalinė minimali alga yra 7,25 dolerio (6,65 euro) už valandą darbo. Lietuvoje minimalus valandinis atlygis šiemet yra 5,65 euro (6,16 dolerio).
Kalbėdamas su „Newsweek“ apie „Big Mac“ indeksą, Kalifornijos universiteto pasaulinės ekonomikos ir vadybos profesorius Brianas Wheatonas sakė, kad „Big Mac“ indeksas yra naudingas, nes „padeda parodyti, kad pragyvenimo išlaidos įvairiose šalyse skiriasi net ir perskaičiavus valiutą“.
Profesorius paaiškino, kad valiutų keitimo kursai rodo, kiek kitos šalies valiuta yra verta vieno JAV dolerio, o dolerio kupiūros perkamoji galia skirtingose šalyse akivaizdžiai skiriasi – tai rodo duomenys.