• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pernai situacija nekilnojamo turto (NT) rinkoje buvo įtempta, kainos sparčiai augo, o būstų mažėjo. Tuo naudojosi ir sukčiai. Policija suskaičiavo, kad pernai sukčiavimo atvejų buvo kelis kartus daugiau nei užpernai. O NT specialistai pastebėjo, kad tai atspindi dabartinę NT rinką: žmonės skuba pirkti, dažnai būsto net neapžiūrėję, nesusipažinę su jo savininku. Todėl pirkėjams patariama atidžiau skaityti skelbimus ir neskubėti mokėti pinigų.

Pernai situacija nekilnojamo turto (NT) rinkoje buvo įtempta, kainos sparčiai augo, o būstų mažėjo. Tuo naudojosi ir sukčiai. Policija suskaičiavo, kad pernai sukčiavimo atvejų buvo kelis kartus daugiau nei užpernai. O NT specialistai pastebėjo, kad tai atspindi dabartinę NT rinką: žmonės skuba pirkti, dažnai būsto net neapžiūrėję, nesusipažinę su jo savininku. Todėl pirkėjams patariama atidžiau skaityti skelbimus ir neskubėti mokėti pinigų.

REKLAMA

Lietuvos kriminalinės policijos biuras skaičiavo, kad pernai buvo užfiksuota daugiau apgaulingų NT skelbimų.

„2021 metais buvo nustatytas 61 sukčiavimo atvejis, kai buvo naudojamasi apgaulingais skelbimais apie parduodamą NT. Palyginti su ankstesniais, 2020 m., matomas ryškus tokių sukčiavimo atvejų padidėjimas. 2020 m. nustatyti 4 tokio sukčiavimo atvejai“, – teigė policija.

Policija užfiksavo ir šiemet NT pardavinėjančius sukčius, jiems žmonės pervedė 2 tūkst. eurų avansus ir pinigus prarado.

REKLAMA
REKLAMA

Pirkėjai per skubėjimą tapo patiklesni?

Įmonės „Real data“ vadovas, NT ekspertas Arnoldas Antanavičius sakė, kad tikriausiai ne sukčių pernai daugėjo, bet pranešimų apie sukčiavimo atvejus.

REKLAMA

„Manau, anksčiau irgi būdavo bandymų sukčiauti, tik žmonės buvo atsargesni ir lengvai ant sukčių kabliukų neužkibdavo. Taip pat gali būti, kad jeigu sukčiams išeina apgauti žmones, tai jų ir daugėja.

Bet kuriuo atveju sukčių suaktyvėjimas yra puikus atspindys dabartinės rinkos neracionalumo ir to, kad pirkėjai į būsto pirkimą žiūri pernelyg lengvabūdiškai, pameta kritinį mąstymą. Jie galvoja, kad kainos kyla, todėl reikia skubėti pirkti NT“, – svarstė A. Antanavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, per patiklumą žmonės kenčia nuo sukčių.

„Nereikėtų mokėti pinigų būsto neapžiūrėjus, nesusitikus su būsto savininku ar jo atstovu, nepamačius nuosavybės dokumentų. Tačiau pirkėjai žūtbūt skuba pirkti. Tai paaiškina, kodėl ir kainos taip sparčiai kyla.

Patys pirkėjai sutinka su pardavėjų prašomomis kainomis, tai ir suformuoja naują kainų lygį ir augimą. Viskas yra pirkėjų rankose. Jeigu jie neracionaliai į viską žiūri, tai sulaukia ir atitinkamų pasekmių“, – komentavo A. Antanavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pataria apžiūrėti NT ir susipažinti su jo savininku

NT brokeris Mantas Mikočiūnas pabrėžė, kad visada būtina gyvai apžiūrėti NT objektą, kurį žmogus žada pirkti.

„Suprantu, kad tai yra varginantis procesas. Ir gyventojai pavargsta nuo begalinio važinėjimo, rinkos analizavimo ir stebėjimo, tačiau tai yra būtina. Būstas yra brangus pirkinys, tad jį reikėtų apžiūrėti. Kitu atveju pirkėjų aplaidumu ir skubėjimu gali pasinaudoti sukčiai.

REKLAMA

O gyventojų patiklumu sukčiams nėra sunku pasinaudoti, nes situaciją rinkoje įtempta. Gyventojai pavargę nuo paieškų perka jau bet ką ir bet kaip“, – sakė NT brokeris.

Anot jo, išsirinkus būstą, reikėtų įsitikinti, kad sutartis tikrai yra pasirašoma su būsto savininku.

„Apskritai būtina išsiaiškinti, ar iš viso yra ta sutartis. Juk būna, kad pardavėjai prašo mokėti avansą be jokių sutarčių. Jeigu sutartis yra, tada reikia susipažinti su būsto savininku. Būna visokių atvejų, kartais sukčiai bando parduoti būstą, o jo savininkas nieko apie tai nežino“, – sakė brokeris.

REKLAMA

Reikėtų vengti grynųjų

M. Mikočiūnas atkreipė dėmesį, kad bankai nežiūri į pinigų gavėjo rekvizitus, jiems svarbiausias, kad būtų nurodytas sąskaitos numeris.

„Pavyzdžiui, sukčius nurodo savo sąskaitos numerį, o vardą ir pavardę jau nurodo kito žmogaus. Tad pirkėjas galvoja, kad pinigus perveda būsto savininkui, nes nurodyta to žmogaus vardas ir pavardė. Tačiau iš tikrųjų pinigai patenka į apgaviko sąskaitą. Nuo tokių sukčių schemų apsisaugoti sunku, nebent reikia susitikti su savininku, kuris patikintų, kad nurodyta banko sąskaita yra tikrai jo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik grynųjų pinigų reikėtų vengti, visus avansus geriausia mokėti banko pavedimu. Taip bent kokie duomenys lieka, įmanoma išsiaiškinti, kam buvo pervesti pinigai ir bandyti juos susigrąžinti“, – teigė brokeris.

M. Mikočiūnas sakė, kad geriausia neskubėti iš karto pirkti būsto, tačiau šiuo metu tas neskubėjimas atsisuka prieš pačius pirkėjus.

„Žmonės neskuba, tačiau kiti pirkėjai juos aplenkia. Tokie žmonės gali niekada ir nenusipirkti būsto, nes ilgai svarsto, yra priekabūs ir atsargūs.

REKLAMA

Sunku rasti tą aukso viduriuką, kad nereiktų sugaišti daug laiko, tačiau nereikėtų ir apsigauti. Turbūt vienas iš sprendimų būdų – samdyti specialistą, kuris išmano tą sritį ir gali operatyviai įvertinti skelbimą ir siūlomą NT. Natūralu, kad žmonės neturi tokių žinių, tad užtrunka daug laiko, kol viską išsiaiškina“, – patarė brokeris.

Pataria kreiptis į policiją

Lietuvos kriminalinės policijos biuras patarė susidūrus ar pastebėjus sukčių nedelsiant apie jį pranešti policijai.

REKLAMA

„Siekiant išvengti tokio pobūdžio situacijų, rekomenduojame vengti pervedinėti avansą kol nėra sudaromos sutartys arba kol NT dar nėra apžiūrėtas. Taip pat rekomenduojame užsirašyti turtą parduodančio asmens ar kito susijusio asmens kontaktinius duomenis, išsisaugoti tarpusavio susirašinėjimą ir pardavimo skelbimo vaizdus“, – patarė policija.

Anot jos, nustačius nusikalstamos veikos, sukčiavimo požymius policija atlieka ikiteisminį tyrimą, kurio metu siekiama atskleisti ir ištirti nusikalstamą veiką-nustatyti nusikalstamą veiką įvykdžiusius asmenis, surasti ir paimti nusikalstamu būdu užvaldytą turtą, užtikrinti padarytos žalos atlyginimą ir kt.

„Vis tik pažymėtina, kad kiekviena nusikalstama veika individuali, todėl atskiro konkretaus atvejo ištyrimo sėkmė. Taip pat ir tikimybė atgauti prarastus pinigus yra nevienoda ir priklauso nuo įvairiausių aplinkybių, nusikalstamos veikos schemos, laiko tarpo praėjusio nuo nusikalstamos veikos padarymo iki pranešimo apie ją, įtariamųjų skaičiaus ir kitų aplinkybių“, – komentavo Lietuvos kriminalinės policijos biuras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų