Diskusijoje dalyvauja: Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė, Lietuvos Banko valdybos narys Simonas Krėpšta, ekonomistas, Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka, Lietuvos investicinių ir pensijų fondo asociacijos prezidentas, „Swedbank“ investicijų valdymo direktorius Tada Gudaitis.
Navickienė įvardijo galimas priežastis pensijos kaupimui nutraukti
– Pradėkime nuo jūsų, ponia Navickiene. Kokios, jūsų nuomone, yra tos svarbios priežastys?
M.N. – Stengiuosi asmenine nuomone nesivadovauti, nes klausimas per daug svarbus visiems kaupiantiems.
– Na, politikai turi ir vertybinių pozicijų.
M. N. – Vertybines pozicijos yra kas kita. Dabar reikia priimti tokį sprendimą, kuris atitiktų KT išaiškinimą, kuris atitiktų gyventojų lūkesčius, dėl kurio mes galėtume parlamente susitarti ir kuris nepaneigtų principo, kad antroji pakopa yra pensijų sistemos dalis.
Mes darėme gyventojų apklausą – mūsų puslapyje galėjo pareikšti savo nuomonę Lietuvos gyventojai. Per 3 tūkstančius gavome atsakymų. Dažniausiai įvardintos priežastys buvo: sunki negalia, ištikusi arba kaupiantįjį, arba kaupiančiojo artimąjį, gyvenantį tose pačiuose namuose. Liga, kritinė liga, dėl kurios žmogus galėtų priimti sprendimą nebekaupti. Kadangi buvo ir daugiau pasakytų įvairiausių poreikių, kaip dantų protezavimas arba būstas, kuris galėtų būti sugadintas arba nepataisomas dėl tam tikrų stichinių nelaimių. <...> Bet kuriuo atveju, mes, kaip Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, mėgintume teikti šiuos siūlymus savo pirminiame variante.
<...> Siūlysime dar vieną formuluotę, kuri labai svarbi Lietuvos gyventojams. Kad žmogus, galėtų pats nuspręsti, kokia aplinkybė galėtų būti išskirtinė ir jam itin apsunkinanti kaupimą. Formuluotė būtų tokia: kitais atvejais, kai priežastys nutraukti kaupimą yra išimtinės. Ir tada jau žmogus turėtų įrodyti kaupimo bendrovei, kad priežastys yra.
– Pone Lazutka, pirmiausia, tai yra nauja. Apie tai daug kas buvo kalbėjęs per kelis dešimtmečius, kiek galioja papildomas pensinis draudimas, bet niekada tai aiškiai nebuvo suformuluota. Pacituosiu KT: „Įstatyme turi būti atvejai, kai pensijų kaupimas nutraukiamas dalyvio iniciatyva, kai yra svarbių priežasčių. Tokie atvejai turi būti išimtiniai, kai iš esmės pasikeičia pensijos kaupimo dalyvio gyvenimo aplinkybės, dėl kurių dalyvavimas kaupime tampa itin apsunkintas arba betikslis“. Kitaip tariant, nesimato perspektyvos. Turbūt turima omenyje sunkią ligą. Kaip jūs matytumėte tą situaciją?
R. L. – Ten nieko nepasakyta apie ligas. Tas dalyvavimas susijęs su dviem dalykais. Žmogus turi kas mėnesį mokėti tam tikrą sumą, antras dalykas – pas jį yra sukaupta suma ir ji vis didėja. Tai yra du dalykai. Ką pasakė KT, tikrai politikams yra sunki užduotis tą išaiškinti.
<...> Kodėl liga? Juk pensijų fonde nėra kaupiama sveikata, ir niekas iš ten sveikatos neatgaus. O žmonės, kurie serga, nebūtinai yra skurstantys. <...> Kita vertus, yra žmonės sveiki žmonės. Pavyzdžiui, palikta moteris su dviem-trims vaikais, jos alga nedidelė, nes neturi gero išsilavinimo, tai jai ypatinga padėtis yra kiekvieną mėnesį, nes eilinės algos nepakanka pragyvenimui.
Visą diskusiją apie pensijų kaupimą žiūrėkite straipsnio pradžioje.