Įteisinti naują išmoką dabartiniai valdantieji žadėjo prieš praėjusių metų Seimo rinkimus. Ji numatyta ir Vyriausybės programoje.
Planuota, kad vienišų asmenų išmoką galės gauti visi pensininkai, kurie neturi teisės gauti našlių pensijos mirus sutuoktiniui. Vis dėlto bent jau šiemet naują išmoką gaus mažesnis ratas žmonių.
„Jeigu šis projektas būtų priimtas, dėl jo būtų mažinamas skurdas“, – žurnalistams kalbėjo ministrė, pridūrusi, kad šiuo metu tai yra vienas iš didžiausių iššūkių.
Planuojama, kad įgyvendinus projektą ir užtikrinus išmokos mokėjimą, tarp tokių asmenų skurdo rizikos lygis sumažėtų daugiau kaip 7 proc.
Pasak M. Navickienės, gaunantiems vienišų asmenų išmokas nebus mažinama piniginė parama.
Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Aistė Adomavičienė patvirtino, kad šioms organizacijoms labiausiai tenka rūpintis skurstančiais vienišais pensinio amžiaus gyventojais.
„Labai palaikome šią išmoką ir pagaliau kad ji atsiras Lietuvoje“, – nauja iniciatyva džiaugėsi A. Adomavičienė.
Tiesa, anot jos, kartu reikia galvoti ir apie tolesnį įvairių pensijų indeksavimą ir didinimą. Esą tai tik pirmas žingsnis ir ateityje reikėtų imtis papildomų priemonių vyresnių žmonių skurdui mažinti.
„Sodros“ direktorė Julita Varanauskienė pabrėžė, kad kol kas tai yra tik įstatymo projektas. Nors jis turėtų įsigalioti nuo liepos, pačios išmokos bus pradėtos nuo lapkričio.
„Tačiau patikiname, kad sieksime jas išmokėti kuo sparčiau“, – tikino ji.
Kam, nuo kada ir kokio dydžio
Ketvirtadienį M. Navickienė patvirtino, kad kaip skelbė portalas tv3.lt, vienišų asmenų išmokos šiemet bus pradėtos mokėti ne visiems vienišiams, o tik tiems, kurie šiuo metu gauna mažiausias šalpos pensijas. Jos mokamos, jei žmogus neturi teisės į senatvės ar netekto darbingumo pensiją.
Vis dėlto teisės aktų projektuose numatoma, kad nuo kitų metų vienišų asmenų išmoką turėtų gauti ir vieniši senatvės ar netekto darbingumo pensijų gavėjai.
Norėdamas gauti vienišo asmens išmoką žmogus turės būti deklaravęs gyvenamąją vietą Lietuvoje, nesudaręs santuokos, ją nutraukęs, tapęs našliu ar našle ir negaunantis našlių pensijos ar rentos.
Pagal įstatymo projektą, jeigu vienišų asmenų išmokos gavėjas išvyks iš Lietuvos sudarys santuoką arba partnerystę, išmokos mokėjimas bus nutraukiamas.
Įstatymas dėl naujų išmokų įvedimo turėtų įsigalioti nuo liepos 1 d., tačiau numatoma, kad jos bus pradėtos mokėti tik nuo lapkričio mėnesio – nuo tada išmokant išmoką ir už ankstesnius mėnesius.
Planuojama, kad šiemet vienišų asmenų išmoka bus 28,63 euro per mėnesį. Nuo kitų metų ji turėtų sudaryti 32 eurus.
Skaičiuojama, kad šiemet vienišų asmenų išmoką turėtų gauti apie 60 tūkst. gyventojų, o kitais metais – 276 tūkst. gyventojų.
Šių metų valstybės biudžete naujoms išmokoms mokėti prireiks 15 mln. eurų, o nuo kitų metų – 106 mln. eurų kasmet.
Vienišų asmenų išmoką numatančius teisės aktų projektus penktadienį turėtų patvirtinti Vyriausybė. Vėliau jie bus priimami Seime ir pasirašomi prezidento.