Specialistai įvardijo, kada verta kapavietę sutvarkyti būtent taip, kas renkasi vienokį ar kitokį būdą uždengti kapą.
Susidomėjimas prieš Vėlines
„Ponas akmuo“ Kauno prekybos aikštelės vadovė Inga Raulušavičienė pastebėjo, kad didžiausias klientų susidomėjimą kapų tvarkymu vyksta prieš mamos dieną, tėvo dieną ir Vėlines bei Visų Šventųjų dienas.
Anot jos, klientų pasirinkimas priklauso jų biudžeto.
„Norintys skirti mažesnę sumą pasirenka skaldą ar plyteles, norintys skirti daugiau – renkasi plokštes ar pilną kapo uždengimą. Iš skaldų klientai dažniausiai renkasi 2–5 mm, 5–8 mm, 8–16 mm ar 10–20 mm frakcijų skaldas, nes iš jų yra lengviau išvalyti prikritusias šiukšles, jos yra mažiau pajudinamos didelio vėjo, yra pralaidžios vandeniui. Šiais metais populiarios yra natūralių juodų, pilkų, gelsvų ir rausvų atspalvių skaldos
Iš plokščių ir plytelių klientai dažniausiai renkasi granito plokštes, kurios neuždengia viso kapo. Plokštes naudoja komponuojant su žemės ploteliais, skirtais augalams, ar skalda. Tokiu būdu plokštė tampa stabiliu lygiu paviršiumi, ant kurio galima dėti žvakes, vainikus ar gėles“ , – komentavo įmonės atstovė.
Anot jos, klientai, norintys pigesnio varianto, renkasi akmens skaldą.
„Kadangi skaldų yra pačių įvairiausių spalvų ir dydžių, dažniausiai visą kapą užpilti skalda kainuoja apie 60–80 eurų už 3 kv. m. Tačiau klientai dažnai skaldą derina ir su augalais, tokiu atveju skaldai galime išleisti ir perpus mažiau.
Renkantis kapą uždengti akmens plokštėmis, kaina gali būti apie 100–150 eurų už 3 kv. m. Tačiau čia taip pat dažnai klientai pasirenka uždengti tik dalį kapo, o dalį palikti augalams ar skaldai“, – skaičiavo I. Raulušavičienė.
Kapavietės sutvarkymas už 20 tūkst. eurų
Tuo metu Bendrovės „Memoria“ dizaineris-statybų vadovas pasakojo, kad dirba tik su „premium“ segmentu.
„Šiame versle irgi egzistuoja tam tikri segmentai. Visiškai biudžetinis kapo sutvarkymas atsieina apie 3 tūkst. eurų. Tačiau mes tokių užsakymų neturime, pas mus klientų biudžetai prasideda nuo 5,5–6 tūkst. eurų.
Dirbame su išskirtiniais ir įdomiais projektais. Neseniai baigėme savo brangiausią užsakymą, jis klientui atsiėjo 20 tūkst. eurų“, – skaičiavo pašnekovas.
Jis pasakojo, kad kapaviečių dengimas plokštėmis yra normalus statybų projektas.
„Į šį darbą reikia žiūrėti atsakingai. Be to, kapavietei irgi reikalingi pamatai, tik ant jų galima dėti plokštes. O pamatai turi būti padaryti kokybiškai, jie negali skilti, nes tada ir uždėtos plokštės suskils“, – įspėjo įmonės atstovas.
Jis atkreipė dėmesį, kad šiuo metu klientai renkasi nuosaikų, klasikinį kapavietės įrengimą.
„Tačiau kapaviečių įrengimo tendencijos yra susijusios su akmens apdirbimo galimybėmis. Kai technologijos ištobulėjo, žmonės norėjo įvairių „kvarbatkų“, „bangų“ ir kitų papuošimų.
Dabar į madą grįžo paprastas ir klasikinis stilius“, – pastebėjo jis.
Skiriasi mados ir tendencijos
Bendrovės „Rimties tyla“ atstovas Svajūnas pasakojo, kad prieš Vėlines žmonės ima domėtis kapavietės tvarkymu.
„Jeigu klientas renkasi kapą apdengti granito plokštėmis, darbai užtrunka apie mėnesį ar ilgiau. O jeigu nori kapavietę padengti skaldele tai galima padaryti per kelias savaites“, – sakė Svajūnas.
Jis pasakojo, kad įmonė darbus atlieka visoje Lietuvoje.
„Visi regionai labai skirtingi. Pavyzdžiui, Šalčininkų krašte kapavietės yra labai pompastiškos, ten žmonės mėgsta storo granito plokštes, renkasi daug detalių ir puošybos elementų. Tuo metu vidurio Lietuvoje kapavietės kur kas kuklesnės“, – pasakojo Svajūnas.
Jis pastebėjo, kad žmonės įkvėpimo semiasi internete ar apžiūri kaimynų kapavietės.
„Dažniausiai tai priklauso nuo klientų amžiaus. Jaunesni žmonės naršo internete, o vyresni gyventojai eina per kapines ir ten žiūri kokios mados tendencijos vyrauja.
Kiekvieno žmogaus skonis yra skirtingas, todėl kiekvienas ir renkasi sau patinkančias spalvas, medžiagas. Be to, dažniausiai viskas remiasi į kainą“, – pastebėjo Svajūnas.